Ştirea zilei

Desert TARTĂ de ciocolată ALBA IULIA. Logo-ul oraşului, promovat într-un mod inedit de un tânăr bucătar albaiulian

Alexandra Mates

Publicat

în

Tarta de ciocolata Alba IuliaAm văzut logo-ul oraşului Alba Iulia imprimat pe fotografii, pe diferite pliante şi materiale de promovare a evenimentelor ce au loc în oraş, chiar şi în Cetate, pe trăsurile de epocă de aici, pe obiecte turistice,  dar niciodată, până acum, pe…. dulci produse gastronomice.

Un tânăr, dar cu experienţă, bucătar albaiulian s-a gândit să-şi promoveze oraşul cum ştie el mai bine….prin creaţiile sale culinare. Astfel,  într-un „mod simplu, dar savuros”, tânărul a inventat o tartă specială de ciocolată, la care a adăugat un „ingredient” cu gust dulce „de oraş”, mai exact simbolul albaiulienilor, steaua cu cele 7 bastioane, reprezentând Cetatea Alba Carolina, realizat din pudră de zahăr. Tartă de ciocolată Alba Iulia, aşa a şi denumit produsul, pe care vrea să-l răspândească peste tot în lume, cu reţeta culinară pusă la dispoziţia tuturor.

Cosmin TomaMândru de oraşul lui, dar şi de creaţiile sale culinare, chef Cosmin Ioan Toma, căci despre el este vorba, tânărul albaiulian cunoscut deja ca expert în arta culinară şi autor de volume gastronomice, printre care şi cea mai mare carte de bucate din România, promovează logo-ul oraşului într-un mod inedit.

Demonstrând că este un maestru în bucătărie şi că imaginaţia lui în creaţii este de neoprit, acesta a inventat Tarta de ciocolată Alba Iulia, un desert delicios, care cu siguranţă satisface pe deplin papilele gustative ale amatorilor de dulce şi în acelaşi timp surprinde prin modul de promovare al logo-ului oraşului pe care turiştii aleg să-l viziteze, dar şi pe albaiulienii mândri de oraşul lor.

„Cum fiecare vrea sa îşi promoveze oraşul, aşa am găsit eu o metoda simplă dar gustoasă. Deci, bine aţi venit în Cetatea Alba Iulia”, spune Cosmin, mândru de ce i-a ieşit.

Aşadar, pentru cei care doresc să savureze minunatul desert şi să muşte cu haznă din stema oraşului, ori să-şi întâmpine invitaţii, prieteni sau rude, cu un astfel de desert, Cosmin pune la dispoziţie şi reţeta:

„Tartă de ciocolată Alba Iulia”. Ingrediente: 500 gr. ciocolată amăruie 500 gr. ciocolată cu lapte 200 ml. smântână dulce 200 gr. unt 100 gr. nucă măcinată cimbru/ foi de dafin,esenţă de rom.

Mod de preparare: Ciocolata se taie bucăţi şi se pune la topit la bain marie împreună cu untul tăiat bucăţele, smântâna şi nuca mărunţită cu un făcăleţ, iar ultima dată esenţa de rom. Luăm o formă rotundă pe care o ungem cu unt şi o tapetăm cu cacao. Turnăm compoziţia astfel obţinută în formă şi o lăsăm la rece până a doua zi. Se taie felii şi se serveşte cu sos de fructe şi îngheţată de vanilie sau fructe de p[dure.

Puteţi să îi daţi o savoare punând în ciocolata topită o foaie de dafin şi puţin cimbru. Pentru logo-ul de pe tartă aveţi nevoie de laptop sau calculator, imprimantă şi foi în imprimantă desigur. Scoateţi la imprimantă logo-ul respectiv, îl decupaţi cu o lamă sau cu un cater, puneţi peste tartă şi pudraţi cu mult zahăr praf”.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul

Ioana Oprean

Publicat

în

Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]

Citește mai mult