Desert TARTĂ de ciocolată ALBA IULIA. Logo-ul oraşului, promovat într-un mod inedit de un tânăr bucătar albaiulian
Am văzut logo-ul oraşului Alba Iulia imprimat pe fotografii, pe diferite pliante şi materiale de promovare a evenimentelor ce au loc în oraş, chiar şi în Cetate, pe trăsurile de epocă de aici, pe obiecte turistice, dar niciodată, până acum, pe…. dulci produse gastronomice.
Un tânăr, dar cu experienţă, bucătar albaiulian s-a gândit să-şi promoveze oraşul cum ştie el mai bine….prin creaţiile sale culinare. Astfel, într-un „mod simplu, dar savuros”, tânărul a inventat o tartă specială de ciocolată, la care a adăugat un „ingredient” cu gust dulce „de oraş”, mai exact simbolul albaiulienilor, steaua cu cele 7 bastioane, reprezentând Cetatea Alba Carolina, realizat din pudră de zahăr. Tartă de ciocolată Alba Iulia, aşa a şi denumit produsul, pe care vrea să-l răspândească peste tot în lume, cu reţeta culinară pusă la dispoziţia tuturor.
Mândru de oraşul lui, dar şi de creaţiile sale culinare, chef Cosmin Ioan Toma, căci despre el este vorba, tânărul albaiulian cunoscut deja ca expert în arta culinară şi autor de volume gastronomice, printre care şi cea mai mare carte de bucate din România, promovează logo-ul oraşului într-un mod inedit.
Demonstrând că este un maestru în bucătărie şi că imaginaţia lui în creaţii este de neoprit, acesta a inventat Tarta de ciocolată Alba Iulia, un desert delicios, care cu siguranţă satisface pe deplin papilele gustative ale amatorilor de dulce şi în acelaşi timp surprinde prin modul de promovare al logo-ului oraşului pe care turiştii aleg să-l viziteze, dar şi pe albaiulienii mândri de oraşul lor.
„Cum fiecare vrea sa îşi promoveze oraşul, aşa am găsit eu o metoda simplă dar gustoasă. Deci, bine aţi venit în Cetatea Alba Iulia”, spune Cosmin, mândru de ce i-a ieşit.
Aşadar, pentru cei care doresc să savureze minunatul desert şi să muşte cu haznă din stema oraşului, ori să-şi întâmpine invitaţii, prieteni sau rude, cu un astfel de desert, Cosmin pune la dispoziţie şi reţeta:
„Tartă de ciocolată Alba Iulia”. Ingrediente: 500 gr. ciocolată amăruie 500 gr. ciocolată cu lapte 200 ml. smântână dulce 200 gr. unt 100 gr. nucă măcinată cimbru/ foi de dafin,esenţă de rom.
Mod de preparare: Ciocolata se taie bucăţi şi se pune la topit la bain marie împreună cu untul tăiat bucăţele, smântâna şi nuca mărunţită cu un făcăleţ, iar ultima dată esenţa de rom. Luăm o formă rotundă pe care o ungem cu unt şi o tapetăm cu cacao. Turnăm compoziţia astfel obţinută în formă şi o lăsăm la rece până a doua zi. Se taie felii şi se serveşte cu sos de fructe şi îngheţată de vanilie sau fructe de p[dure.
Puteţi să îi daţi o savoare punând în ciocolata topită o foaie de dafin şi puţin cimbru. Pentru logo-ul de pe tartă aveţi nevoie de laptop sau calculator, imprimantă şi foi în imprimantă desigur. Scoateţi la imprimantă logo-ul respectiv, îl decupaţi cu o lamă sau cu un cater, puneţi peste tartă şi pudraţi cu mult zahăr praf”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








