Politică Administrație

Deputatul PNL de Alba, Sorin Bumb: În timp ce în România depășirea producție la hectarul de minciuni este politică de stat, noi date despre dezastrul economic provocat de PSD au fost publicate de către Uniunea Europeană

Ioana Oprean

Publicat

în

Deputatul PNL de Alba, Sorin Bumb: În timp ce în România depășirea producție la hectarul de minciuni este politică de stat, noi date despre dezastrul economic provocat de PSD au fost publicate de către Uniunea Europeană
DECLARAȚIE POLITICĂ
Datele publicate recent de către Oficiul de Statistică al Uniunii Europene sunt relevante pentru “performanța” guvernării PSD din ultimii ani. România a ajuns codașa Europei și în ceea ce privește producția industrială, înregistrând un regres alarmant în anii de “avânt economic” cu care PSD se laudă, dar care nu au niciun fel de acoperire în realitate. Datele publicate de Eurostat arată contracții puternice ale economiei românești pe toate planurile: minerit, energie, sector manufacturier, în unele cazuri fiind a treia lună consecutivă în care economia românească scade semnificativ.
În timp ce în economiile competitive, în care statul încurajează dezvoltarea economică prin măsuri active, se menține încă trendul ascendent, România scade puternic, mai ales în sectorul manufacturier. Doar în industria mobilei, de exemplu, numărul de angajați a scăzut cu mai mult de 4.000 în mai puțin de doi ani, iar fabricile locale ajung să se închidă din cauza lipsei forței de muncă dar și din cauza monstruozităților legislative promovate de Guvern, de genul Ordonanței 114 și a trecerii poveri fiscale în seama angajaților. Guvernul însă se face că nu vede cum tinerii pleacă pe capete din țară și în loc să ia măsuri de stimulare a creșterii și de contrabalansare a tendințelor negative, se ocupă de politică ieftină și reușește să ia niște măsuri care fac rău tuturor, precum transformarea școlilor profesionale într-un fel de batalioane disciplinare ale educației.
Mai mult decât atât, atitudinea guvernului față de firmele străine continuă să fie una negativă și discursul de tip populist, care aruncă în seama acestora vina pentru nereușitele politicienilor, încă se aude din Palatul Victoria. În aceste condiții, nici nu e de mirare că unele dintre aceste firme aleg să-și restrângă activitatea din România sau încearcă să găsească strategii de ieșire treptată de pe piață, precum exportarea capitalului. Atâta vreme cât guvernul le tratează ca pe inamici, nu este de mirare că și acestea răspund cu aceiași monedă.
Este ilustrativă, în acest sens, atitudinea ministrului transporturilor, care a declanșat un război diplomatic cu o țară prietenă, după ce a reușit performanța de a rezilia contractul pentru o lucrare gata finalizată. În loc să facă controale periodice și să verifice stadiul realizării lucrărilor, acesta a stat ascuns prin studiourile televiziunilor, găsindu-se viteaz doar la final, când cei care vor avea de plătit vor fi românii, din banii cărora se vor deconta greșelile imense ale domnului ministru.
În locul acestei strategii belicoase, concretizată doar în discursuri sforăitoare la televizor, Guvernul ar trebui să fie un parter activ al mediului de afaceri și să construiască un parteneriat solid cu acesta, să caute să stimuleze implicarea socială a acestor companii și mai ales să devină predictibil și stabil. Schimbările bruște și dese realizate în ultimii ani în materie de legislație economică și legislație a muncii au făcut un imens rău României și românilor, generând instabilitate și neîncredere. Adăugați la aceasta circul politic de la vârful Guvernului, unde miniștrii și secretarii de stat se schimbă în funcție de războaiele dintre găștile din PSD și ALDE și aveți imaginea unei democrații bananiere, în care grupurile de interese sunt cele care promovează măsurile de reglementare și nu piața liberă sau puterea legislativă.
Este clar pentru toată lumea că situația economică dezastruoasă în care România ajuns să se zbată, pierzându-și acum chiar și capacitatea de plată, ceea ce a dus la întârzieri ale plăților de salarii, are drept cauză amatorismul economic și golănia politică practicate de PSD. De aceea, guvernul PSD trebuie să demisioneze de urgență și să lase liberă calea guvernării României pentru cei care știu cum să facă acest lucru.
Deputat PNL de Alba
Sorin Ioan BUMB

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

FOTO | Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare” Consiliul Județean Alba a alocat un milion de lei pentru efectuarea de lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului, a […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult