Deputatul Clement Negruţ: ”Locuitorii din Sebeş trebuie să scape de traficul infernal”

Mereu am transmis mesaje pozitive în legătură cu acest obiectiv deosebit de important, respectiv tronsonul de autostradă ce cuprinde centura ocolitoare a municipiului Sebeş. Este unul din proiectele cu care am intrat în bătălia electorală în 2008. Am fost preocupat constant de acest vis al locuitorilor din Sebeş. Acum mai bine de doi ani, am prezentat Ministerului Transporturilor o listă cu peste 12 mii de semnături ale cetăţenilor din Sebeş care şi-au manifestat dorinţa de a avea o şosea de centură. Nu am dorit şi nu doresc politizarea acestui subiect, însă trebuie să o spun din nou: din iunie şi până acum, constructorul nu şi-a mai primit banii de la Guvernul României, pentru facturile emise pe lucrările executate. Eu am afirmat întotdeauna că cei care lucrează la această autostradă şi-au dovedit profesionalismul şi depăşesc toate piedicile, pentru a-şi îndeplini obiectivul. Este de neînţeles însă cum un guvern îşi poate permite să blocheze o investiţie atât de valoroasă.
Afirmaţiile mele sunt susţinute de documente concrete. Se poate dovedi că cei de la CNADNR nu au mai făcut nicio plată din 31 iulie, către constructorul care se ocupă de acest tronson de autostradă. Mai mult decât atât, în data de 11 septembrie a acestui an, în calitate de parlamentar ales de cetăţenii din colegiul Sebeş – Blaj, i-am înaintat o adresă domnului ministru Ovidiu Silaghi, în care l-am interpelat în legătură cu finanţarea acestui tronson de autostradă. Am menţionat şi de această dată importanţa acestui obiectiv, pentru municipiul Sebeş şi nu numai. Domnul ministru nu a respectat termenul legal de 30 de zile şi nu a răspuns nici până la această oră la adresa ce i-a fost înaintată; de fapt nu a răspuns cetăţenilor din Sebeş care aşteaptă de atâta timp această lucrare. Actualul Guvern al României a îngropat definitiv şansa de a avea anul acesta finalizată centura ocolitoare a municipiului Sebeş. I-am cerut domnului ministru Silaghi să ne precizeze care este bugetul alocat lucrărilor de construcţie a tronsonului de autostradă Orăştie – Sibiu, în urma rectificării bugetare aprobate de Guvern în luna iulie, modificări faţă de bugetul anterior şi motivul modificării acestuia.
Am decis ca săptămâna aceasta, de la tribuna Parlamentului, să cer demisia ministrului Transporturilor, Ovidiu Silaghi. Motivele sunt foarte bine întemeiate: nepăsare faţă de locuitorii municipiului Sebeş şi nerespectarea legii prin faptul că nu a răspuns, în termenul legal de 30 de zile, la interpelarea pe care i-a adresat-o un deputat ales de aproape 14 mii de cetăţeni.
Vreau să-i asigur pe cei care m-au ales să-i reprezint în Parlamentul României, că voi fi în continuare la fel de combativ şi activ, şi îi asigur că nu-şi va permite nimeni să se joace cu soarta lor.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

ADEZIUNE PLUS ALBA

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă: PNL Alba nu negociază funcții. Posturile din deconcentrate trebuie ocupate prin concurs

După cum am afirmat încă din timpul campaniei electorale, PNL Alba nu negociază funcţii, ci susţine ocuparea, pe baza principiului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

35 Comentarii

HH 1 noiembrie 2012 at 9:30

Mda… din lipsa de alte promisiuni „realiste” deputatul-fotbalist se intoarce la vechea sa OBSESIE cu centura Sebesului. Bai fotbalistule altceva mai acatarii nu ai gasit sa le promiti ? Ceva asa care ar putea sa faca guvernatorul BASESCU sau fostul PM „UNGUENT” gen vanzarea pe nimic a resurselul tarii catre companiile straine in timp ce prostimea din Sebes o sa moare de foame si de frig ?

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 10:31

harhaila,
centura Sebesului este un obiectiv foarte important.

Nu pentru tine, bineinteles! Pentru tine e importanta pansia de handicap, ajutorul de somaj, salariul de bugetar si pensia lu mam-mare.

Respect pentru Negrut ca se tine ca scaiu de proiectul asta. Asa trebuie sa faca un adevarat parlamentar de Sebes.

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 11:17

Status Quo negrut ne oboseste zilnic cu duma asta expirata si rasuflata cu autostrada.(nimeni nu a zis ca nu e importanta si nu trebuie facuta, ea se face oricum) si daca tot il pupi in fund pe negrut poti sa-mi zici ce a realizat el in mandatul lui de 4 ani ? ca sa vad daca merita votul meu.

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 13:49

Bai noname,
daca-mi folosesti pseudonimu’ macar scrie in acelasi fel. Greu, ai? Nu-ti sedea mai bine cu HH?

Esti precum cucul care-si pune ouale in alte cuiburi.

Nu ma intereseaza daca-l votezi sau nu pe Negrut. Treaba ta. Daca aveam alta alternativa mai buna votam altceva. Din pacate nu este, asa ca votez o anume directie nu neaparat pe Negrut ca nu m-am indragostit de el.

Ce-ai vrea sa votez? PSD+PNL+PC+UNPR. Nu mersi! Sunt destui caposi care or sa-i voteze pentru ca atata-i duce mintea.

Gigi 1 noiembrie 2012 at 9:39

Frate dar tu altceva nu stii ? Nu mai termini odata cu autostrada ? In caz ca nu stii parlamentarii nu se ocupa cu construirea de sosele si autostrazi.
Se pare ca ai stat degeaba 4 ani in parlament., inca nu te-ai prins care sunt atributiile deputatului, in orice caz nu stiri cu si despre autostrada.

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 10:41

Parlamentarul reprezinta cetatenii din colegiu. Asta pricepi? Ce vroiai sa ne luam de mana si sa ne ducem la Bucuresti sa cerem audienta la par-uleios ala de Silaghi? Nu. Are cine s-o faca: parlamentarii care ne reprezinta.

Astia pentru care latri tu si alti catei care scriu pe forum or sa ne duca la sapa de lemn. Deja-s rupti in cu*r in mai multe locuri.

De ce crezi ca nu mai dau bani la infrastructura? Pentru ca nu mai sunt. Intreaba-te de ce nu mai sunt bani si mai ales ca s-a intamplat cu ei.

O adunatura de natarai cu drept de vot din tara asta ajung sa dicteze directia in care ne indreptam votam niste iresponsabili.

Si toate astea pentru ca nataraii-s suparati ca le-a taiat Basescu salariile si penziile, ajutoarele alea pe care le primeau pe nedrept.

Costel* 1 noiembrie 2012 at 15:40

@ SQ, dumneavoastra trebuie sa stiti ca sebesenii trebuie sa scape de acest pupincurist basist … parerea mea … traiasca „LINGE BAROS” …

Feneserul 1 noiembrie 2012 at 23:31

Bai Status te intreb si eu de ce nu a facut nimik pana acum negrut cat a fost la putere?in 3 ani se puteau construi zeci de centuri ale Sebesului.Putea sa fie precum planeta aia cu inele(parca Saturn,nu?)A avut timp din 2008 pana in 2012 sa construiasca dar au fost mai importante in viziunea pdl-istilor salile de sport in sate,partia de schi de a Petrosani si alte prosti care le-au trecut prin cap.Acum daca sunt in opozitie sa faca guvernul nu?Sa le termine lor tot ceea ce au inceput si nu au terminat

Status Quo 2 noiembrie 2012 at 12:07

Bai feneserule,
”in 3 ani se puteau construi zeci de centuri ale Sebesului…” Ce-i prostia asta???

Poate ar fi bine sa te apuci de scris scenarii SF. Stai frumos pe scaun si faci autostrazi din pix.

matahala 1 noiembrie 2012 at 9:46

Clement a inceput sa devina plictisitor. Si chiar enervant. Problema traficului in Sebes este reala, problema autostrazilor este reala, dar Clement se agata de ele doar pentru capital electoral. Ce arunca in lupta? Vorbe ! Gargara! Prostii! Atata poate…..
Penibil.

Nicu 1 noiembrie 2012 at 9:47

SEBESENII TREBUIE SCAPATI DE MAREA POLUARE !

Autostrada se face si fara Clement si fara Negrut.
Fa ceva, omule , contra poluarii. Tu ai auzit ca mai fac o fabrica de formaldehida canceroasa in Sebes? Ce faci tu , sa n-o mai faca ?
La Brasov au dat declaratie notariala ca nu fabrica formaldehida. Le-a cerut primarul si consilierii. De ce le e frica brasovenilor de formaldehida ? Primarul si consilierii din Sebes le cer sponsorizari. Asta-i diferenta.

Bart M. 1 noiembrie 2012 at 9:52

Mai trebuie:
1. 4 benzi de circulatie intre Sebes si Alba Iulia;
2. Preluarea traficului de pe Transalpina, inainte de Petresti, prin tuganie, si racordare la autostrada;
3. Un pod peste raul Sebes de pe str. Spicului spre abator;

sebesan 1 noiembrie 2012 at 10:06

alţii au făcut autostrada şi tu promiţi autostradă. Pentru asta NU te votăm!Scoate altceva, să vedem.

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 10:33

bai cap-de-lemn din Sebes,
care-s ma aia care ”au facut autostrada”?

@Status Quo 1 noiembrie 2012 at 11:20

cat iti da negrut ca il pupi in fund? negrut se pricepe mai bine la fotbal decat la politica.. ceea ce cred ca o sa faca dupa 9 decembrie.. + de asta negrut nu stie nici pe unde trece autostrada s-a facut de ras la o conferinta de presa cand nu a stiut sa arate pe harta:))0 hahahhaahhahahahahahahah maimutoiu

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 13:54

mai HH,
foloseste-ti pseudonimul nu mai plagia. Cucule!

Intreaba-i tu pe ailalti candidatii pe unde trece. Sa vedem cati stiu. Si daca stia erai multumit? Se facea mai repede? Veneau banii de la plagiatoru sef Ponta daca stia asta pe unde trece?

Treaba e: nu mai sunt banuti. De ce? Aici poate imi spui care-i cauza, mai anonimule.

Miky 1 noiembrie 2012 at 14:39

Baaa pupincuristule… Negrut nu face decat sa exploateze subiectul cu autostrada si sa isi faca campanie… Mai mult nu poate…

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 19:43

Bă Miky cu igrec),
daca-l exploateaza foarte bine face. De ce n-o fac si ailalti? Sa spuna si ei: bai fratilor ne-am batut sa dea plagiatoru banii la autostrada. ne dam toti demisia daca n-o face.
Ai auzit asa ceva? De la USListi tai, bă Miky.

Mai mult nu poate? Ce sa poata bă Miky? Sa sape cu lopata la autostrada?

xxx 1 noiembrie 2012 at 20:42

Hopa și PUPINCURISTU!
Cred că e plătit bine de PDL-isti, ar fi o scuză plauzibilă, că dacă nu trebuie să consulte urgent un medic….

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 23:12

Ia uite-l si pa asta! xxx, ț-ț-ț-ț-ț-ț-ț…

Scoate-ti bai xxx capu’ din fund. Vezi ca lumea se vede diferit de acolo de unde ti-ai bagat tu capu’.

ioan 1 noiembrie 2012 at 11:25

autostrada se face pentru a lega SIBIUL de occident .beneficiaza toti cei de pe traseul autostrazii. in rest tot ce se spune si se scrie e gargara.

Hahaleaua 1 noiembrie 2012 at 11:25

Ba negrut de ce astepti sa se faca platiile? tre sa-ti iei si tu dreptu ? cascavalu de campanie?

apoliticul 1 noiembrie 2012 at 11:42

Autostrada nu are nici o sansa sa fie terminata anul acesta .Sint convins ca va fi depasit chiar si termenul de aprilie 2013.Restul e CAN-CAN.
Pentru cine nu crede sa faca o vizita la fata locului.Cit despre fostul domn parlamentar incearca sa-si faca campanie electorala atacind pe altii.E mai simplu.
Din punctul meu de vedere ar trebui sa ne explice ce a facut el in actualul mandat si ceea ce are de gind sa faca in urmatorul(daca va fi ales).

maracin 1 noiembrie 2012 at 12:58

autostrada se face datorita uniuni europene.tu nu ai nici un merit.daca era dupa tine furai toti bani.

HH 1 noiembrie 2012 at 13:51

NEGRUT , UN SIMPLU PROPAGANDIST CARE SE AGATA DE CATE UN PROIECT MARE CA SA-SI FACA SI EL CAMPANIE ELECTORALA. ALTFEL CE AR PUTEA SA SUSTINA IN CAMPANIE, CA IN GUVERNAREA PE CARE A GIRAT-O AU SCAZUT PENSIILE, S-AAU TAIAT SALARIILE, INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI, S-AU DESFINTAT SPITALE, SCOLI………………………………… ?!

Status Quo 1 noiembrie 2012 at 23:07

bai HaHaila,
eu inteleg ca unii dintre voi (astia care scrieti pe forum de partea intunecata a politicii) nu puteti mai mult. Atata va duce tartacuta.

Asta e! Chestie de dotare, de caracter si de pregatire.

Au scazut pensiile. Au scazut cu 5% nominal bani care s-au dus catre sanatate. Le-au dat astia inapoi si tara gafaie toata. Ca sa le dea au luat banuti de la bruma de investitii.

Cu cat au scazut pensiile in termeni reali in cele 5-6 luni de guvernare stangista?

Au taiat salariile. Bine au facut. Nu le-au taiat destul acolo unde trebuia. N-au dus lucrurile pana la capat. N-au avut curaj destul. Rau destul. Periculos chiar.

Bai HaHaila: tu si altii de pe aici sunteti dintr-aia care stau intre sine si nu vad trenu’ decat cand e la 2 metri distanta. Atunci e prea tarziu. Poate si atunci incercati sa va autoconvingeti ca de fapt n-o sa va loveasca.

Va loveste. Cu siguranta. Problema e ca mai loveste si pe altii care n-ar trebui loviti.

dusul 2 noiembrie 2012 at 7:54

Pacat mai SQ ca nu esti si tu intre sine, ca am scapa de unul dus cu pluta ca tine ! Crezi ca le sti pe toate si imparti din prostia ta tuturor. Nu mai da sfaturi altora, inainte trateaza-te,fa cite un dus rece, ca esti dus rau, tataie!

Status Quo 2 noiembrie 2012 at 12:11

Doare tare? Probabil te recunosti in descriere si asta doare. Ai grija la Sageata Albastra.

HH 2 noiembrie 2012 at 11:07

ESTI PROPAGANDIST SAU ESTI VICTIMA A PROPAGANDEI ?

dusul 1 noiembrie 2012 at 14:52

Uite ca in loc sa retineti ca mil(ogul) cere voturi bagind iar autostrada la mijloc de parca el a inventat-o, va deturneaza unul Status Qoqo la minte, cu ineptiile lui. Asta cu votul putea vedea macar strada de linga biroul lui din Sebes sufocata de camioane de mare tonaj cu cherestea dubioasa, dar nu are timp de pierdut cu nimicuri. El vede doar autostrada, de parca ar fi singurul care ii simte importanta! Propun ca portiunea Orastie-Sebes sa poarte numele MILU ! Nu de alta, dar omul va fi uitat prea repede dupa alegerile de luna viitoare.
Nu ca ar fi vreun pacat uitarea, dar unora le vine rindul si la asa ceva.

Status Quo 2 noiembrie 2012 at 12:15

Mai dusul sau dușul?
Daca tot pierzi vremea dandu-mi replici macar scrie ceva cu noima. Balacareala n-ajuta la nimic.

Si mai ales nu te ascunde. Da-ti mai cucule un pseudonim sa stiu si eu cu cine discut.

un blăjean 1 noiembrie 2012 at 20:37

chiar nu va e rusine domnule Deputat? ce ati facut pentru judetul nostru? Promisiuni desarte? cred ca sunteti mai de apreciat daca v-ati recunoaste esecul/ Oare cerem prea mult?
Intregul PDL e o rusine pentru tară, iar mie sa-mi fie RUSINE si mai mare ca odată v-am votat!
TREZIȚI-VĂ ROMÂNI!

ZZ 2 noiembrie 2012 at 11:22

Bai Clement… dupa ce ai votat si girat in parlament taierile de salarii, taierile de alocatii si de pensii operate de guvernul BOC ar trebui sa-ti fie rusine sa mai apari in fata electoratului si sa ceri un nou mandat de deputat in care sa faci ce ? Saracia in care se zbate electoratul din colegiul in care candidezi ti se datoreaza in mare masura si tie care tip de patru ani NU AI FACUT NIMIC decat ai luat banii de pomana. Nu mai da vina pe USL ca Romania a fost distrusa de FMI cu ajutorul multiubitului tau presedinte care pentru noi nu este decat un GUVERNATOR pus acolo sa ajute la cumpararea pe nimic a resurselor Romaniei !

Status Quo 2 noiembrie 2012 at 12:19

ZZ top,
saracia din colegiu, mai ZZ, n-o poate schimba un deputat. Nici mai multi. E o treaba grea bunastarea care vine daca reusesti sa produci ceva.

Datul din gura n-aduce bunastare.

Mare deranj in capsorul tau. Cu asta mergi la vot sa iti iei altul pana atunci?

Costel* 2 noiembrie 2012 at 15:46

Votati Negrut pupinc(#)uristul de „LINGE BAROS” si in ARD,PDL, etc, etc, de Alba portocaliii, verzii, albii si alti colorati ori ca,ca ori ca, vor avea liniste si pace … traiasca … traiasca …