Deputat PNL Florin Roman: ”Șmecherii scapă de datorii, noi plătim ca proștii”
PSDragnea a pus în dezbatere publică ordonanța amnistiei fiscale, o veritabilă acțiune de spălare a “gulerelor albe”.
Până acum s-au dat în România cel puțin cinci amnistii fiscale. Toate acestea tăiau penalități și majorări (de multe ori parțial), dacă se plăteau debitele restante până la o anumită dată sau se eșalonau debitele restante. În alte țări, e drept în foarte rare situații, amnistiile fiscale se dau pentru repatrierea banilor ascunși în străinătate, sume care se impozitează prin efectele amnistiei cu impozit, de regulă, mai mic.
Forma amnistiei propuse de ordonanța PSDragnea șterge datorii, dobânzi, penalități precum și creanțe ale statului stabilite de instanțele de judecată, inclusiv în dosare penale cu soluții definitive, condiționate prin niște măsuri ușor de îndeplinit (plata la timp a impozitelor din 2019, plata impozitelor locale, angajarea sau majorarea salariilor angajaților).
Nu pot să cred că se poate da așa ceva!!!
Ordonanța este cu dedicație pentru clientela PSD, implicată de peste 20 de ani în devalizarea Statului Român. Cei ce plătesc la timp sunt tratați de cuplul Dragnea-Vâlcov ca niște fraieri, iar debitorii sunt tratați ca șmecheri! Prin punerea în aplicare a aministiei fiscale, statul pierde sume enorme, iar milioanele de români buni platnici, care nu au datorii la stat, asistă neputincioși la o nedreptate strigătoare la cer.
Dacă PSDragnea dă drumul spălării “gulerelor albe” ne transformăm într-o țară în care hoții sunt premiați, iar oamenii cinstiți pedepsiți! Primii beneficiari sunt circa 11.000 de rău platnici, care cumulează datorii de zeci de miliarde de lei, majoritatea din clientela penală a PSDragnea!
Deputat Florin Roman, vicepreședinte PNL
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)