Decizii la Curtea de Apel Alba Iulia: Un muncitor străin a învins de două ori sistemul din România și a reușit să rămână pentru a lucra în țară
Decizii la Curtea de Apel Alba Iulia: Un muncitor străin a învins de două ori sistemul din România și a reușit să rămână pentru a lucra în țară
Un muncitor din Nepal venit în România ca să lucreze ca muncitor necalificat și-a câștigat dreptul la ședere în țară, în justiție, după ce funcționarii de la Imigrări i-a comunicat de două ori că trebuie să părăsească țara în 30 de zile. Nepalezul nu a renunțat la dreptul la muncă și a reușit să învingă instituția statului român de două ori. Instanța care i-a dat dreptate bărbatului este Curtea de Apel Alba Iulia, în 13 iulie și 25 septembrie 2023. Mahato Kom Narayan a ajuns în România ca muncitor necalificat, dar la un moment dat, cei de la Imigrări i-au comunicat decizia de returnare din țară.
Potrivit funcționarilor români, cetățeanul din Nepal nu a figurat pentru o scurtă perioadă de timp cu salariu, respectiv nu a fost încadrat în muncă. Acesta a renunțat pentru o perioadă la locul de muncă la o firmă din Hunedoara și a încerat să se angajaze la o societate din județul Alba. Legislația românească prevede că muncitorii străini trebuie să aibă contract de muncă valabil pe toată perioada șederii în România. Magistrații din Alba Iulia i-au dat dreptate nepalezului în ambele situații și au obligat Biroul de Imigrări să anuleze deciziile și să îi prelungească permisul de ședere pe teritoriul țării
Potrivit instanței, când bărbatul a mers la Imigrări pentru prelungirea permisului de ședere, în data de 3 mai 2023, i-a fost respinsă cererea deoarece nu a respectat una dintre condițiile pentru care poate sta în țară: „Nivelul salarial nu a fost menținut la nivelul salariului minim brut pe țară pe toata perioada și faptul că nu a respectat scopul declarat în fața autorităților”. Nepalezul a ajuns în România și a fost încadrat in muncă la data de 10 august 2021, iar la data de 1 octombrie 2022 a încetat raporturile de muncă cu angajatorul, întrucât găsise un loc de muncă mai bine plătit. Potrivit acestuia, noul angajator luase legătură cu cel iniţial și solicitase inclusiv trimiterea actelor pentru a fi încheiat contractual de muncă.
Ulterior, bărbatul a constatat că totul s-a dovedit doar o promisiune lipsită de seriozitate, iar noul angajator nu și-a respectat promisiunea. În aceste condiţii, a reluat raporturile de muncă cu angajatorul iniţial, care l-a primit si i-a încheiat un nou contract în data de 27 aprilie 2023. Magistrații Curții de Apel Alba Iulia au considerat că bărbatul, când a depus cererea pentru prelungirea permisului de ședere, avea deja contractul refăcut cu primul angajator, un loc de muncă stabil și îndeplinea condițiile de ședere în țară. „Condiţia de a fi avut încheiat un alt contract de muncă cu o altă societate în această perioadă, adică în intervalul încheierii celor două contracte de muncă – 01.10.2022 – 27.04.2023, se dovedeşte a fi atât excesivă, cât şi nejustificată legal, raportat la circumstanţele specifice cauzei, nefiind de natură a justifica – refuzul prelungirii dreptului de şedere temporară în România, în scop de muncă”, se mai susține în hotărârea definitivă, din 25 septembrie 2023.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]










