Decizie șoc la Judecătoria Alba Iulia. Un șofer care a lovit o femeie pe trecerea de pietoni, achitat pe motiv că nu era semnalizată corespunzător
*Accidentul a avut loc pe trecerea din zona Spitalului Județean din Alba Iulia *Victima a fost o femeie din Cugir care a avut nevoie de 120 de zile de îngrijiri medicale și a suferit un avort
Un bărbat care a lovit o femeie pe o trecere de pietoni din Alba Iulia a fost achitat în primă instanță la Alba I
ulia pe motiv că ”administratorul drumului nu a asigurat o semnalizare clară, fără echivoc și completă a trecerii pentru pietoni, în conformitate cu reglementările în materie”. D. Anton a fost trimis în judecată la Judecătoria Alba Iulia pentru vătămare din culpă. Victima acestuia, o femeie cu domiciliul în Cugir, a avut nevoie de 100 – 120 de zile de îngrijiri medicale și a suferit și un avort, fiind însărcinată în 8 săptămâni. La data de 10.05.2012 a fost supusă unei intervenții chirurgicale, practicându-se osteosinteza cu două plăgi și șuruburi la gamba stânga.
În urma analizării probelor de la dosar, Judecătoria a decis recent că șoferul nu se face vinovat de comiterea accidentului. ”Producerea evenimentului rutier s-a datorat semnalizării necorespunzătoare a trecerii de pietoni prin indicator și marcaj imprimat vizibil. (..)
În condițiile în care trecerea de pietoni ar fi fost semnalizată printr-un indicator și un marcaj pietonal bine imprimat, pentru conducătorul auto s-ar fi declanșat o stare de pericol potențial în momentul apropierii de zona respectivă, caracterul său devenind iminent în momentul sesizării angajării victimei în traversarea drumului. Numitul D. A. nu a fost avertizat apriori asupra existenței trecerii de pietoni și prin urmare pentru acesta starea de pericol s-a declanșat doar în momentul observării pietonului care a apărut de după obstacolul constituit de autoutilitara staționată”, se afirmă în motivarea deciziei de la Judecătorie.
Accidentul a avut loc în 9 mai 2012 pe o trecere de pietoni de pe Bulevardul Revoluiței, din apropierea Spitalului Județean Alba, iar dosarul a ajuns în instanța de judecată abia în ianuarie 2014. Prima decizie a fost pronunțată după aproape trei ani, în spetembrie 2017. În favoarea șoferului a fost ”exploatat” și faptul că în apropierea trecerii de pietoni se afla o dubiță albă care a obturat vizibilitatea acestuia în momentul în care femeia a traversat pe trecerea de pietoni. ”Considerăm totodată că la producerea evenimentului rutier a contribuit și staționarea necorespunzătoare a autovehiculelor la o distanță mai mică de 25 m de trecerea de pietoni, îndeosebi cea a autoutilitarei Mercedes care prin gabarit și prin poziție a limitat drastic vizibilitatea conducătorului auto asupra alveolei și a primei benzi a drumului”, se mai precizează în documentul citat.
Doi martori aflați în mașină cu inculpatul au declarat că victima a traversat în fugă, iar șoferul a frânat dar nu a avut timp să oprească la timp. Impactul ar fi avut la o viteză de circa 40 de kilometri pe oră, iar victima a fost proiectată la o distanță de peste 7 metri. Instanța l-a achitat pe inculpat și a respins pretențiile civile formulate de victimă, Spitalul Județean Alba și Casa de Asigurări de Sănătate.
Părțile implicate au contestat decizia, dosarul ajungând pe rolul Curții de Apel.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








