Decizie șoc la Judecătoria Alba Iulia. Un șofer care a lovit o femeie pe trecerea de pietoni, achitat pe motiv că nu era semnalizată corespunzător
*Accidentul a avut loc pe trecerea din zona Spitalului Județean din Alba Iulia *Victima a fost o femeie din Cugir care a avut nevoie de 120 de zile de îngrijiri medicale și a suferit un avort
Un bărbat care a lovit o femeie pe o trecere de pietoni din Alba Iulia a fost achitat în primă instanță la Alba I
ulia pe motiv că ”administratorul drumului nu a asigurat o semnalizare clară, fără echivoc și completă a trecerii pentru pietoni, în conformitate cu reglementările în materie”. D. Anton a fost trimis în judecată la Judecătoria Alba Iulia pentru vătămare din culpă. Victima acestuia, o femeie cu domiciliul în Cugir, a avut nevoie de 100 – 120 de zile de îngrijiri medicale și a suferit și un avort, fiind însărcinată în 8 săptămâni. La data de 10.05.2012 a fost supusă unei intervenții chirurgicale, practicându-se osteosinteza cu două plăgi și șuruburi la gamba stânga.
În urma analizării probelor de la dosar, Judecătoria a decis recent că șoferul nu se face vinovat de comiterea accidentului. ”Producerea evenimentului rutier s-a datorat semnalizării necorespunzătoare a trecerii de pietoni prin indicator și marcaj imprimat vizibil. (..)
În condițiile în care trecerea de pietoni ar fi fost semnalizată printr-un indicator și un marcaj pietonal bine imprimat, pentru conducătorul auto s-ar fi declanșat o stare de pericol potențial în momentul apropierii de zona respectivă, caracterul său devenind iminent în momentul sesizării angajării victimei în traversarea drumului. Numitul D. A. nu a fost avertizat apriori asupra existenței trecerii de pietoni și prin urmare pentru acesta starea de pericol s-a declanșat doar în momentul observării pietonului care a apărut de după obstacolul constituit de autoutilitara staționată”, se afirmă în motivarea deciziei de la Judecătorie.
Accidentul a avut loc în 9 mai 2012 pe o trecere de pietoni de pe Bulevardul Revoluiței, din apropierea Spitalului Județean Alba, iar dosarul a ajuns în instanța de judecată abia în ianuarie 2014. Prima decizie a fost pronunțată după aproape trei ani, în spetembrie 2017. În favoarea șoferului a fost ”exploatat” și faptul că în apropierea trecerii de pietoni se afla o dubiță albă care a obturat vizibilitatea acestuia în momentul în care femeia a traversat pe trecerea de pietoni. ”Considerăm totodată că la producerea evenimentului rutier a contribuit și staționarea necorespunzătoare a autovehiculelor la o distanță mai mică de 25 m de trecerea de pietoni, îndeosebi cea a autoutilitarei Mercedes care prin gabarit și prin poziție a limitat drastic vizibilitatea conducătorului auto asupra alveolei și a primei benzi a drumului”, se mai precizează în documentul citat.
Doi martori aflați în mașină cu inculpatul au declarat că victima a traversat în fugă, iar șoferul a frânat dar nu a avut timp să oprească la timp. Impactul ar fi avut la o viteză de circa 40 de kilometri pe oră, iar victima a fost proiectată la o distanță de peste 7 metri. Instanța l-a achitat pe inculpat și a respins pretențiile civile formulate de victimă, Spitalul Județean Alba și Casa de Asigurări de Sănătate.
Părțile implicate au contestat decizia, dosarul ajungând pe rolul Curții de Apel.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








