Rămâi conectat

Ştirea zilei

De la lingouri de aur la mașini, vacanțe și tradiționalii mici cu muștar : Cum încearcă guvernele lumii să-și convingă cetățenii să se vaccineze

Publicat

în

Lingouri de aur, acces gratuit la plajă, ouă şi pui, vacanţe, băuturi, bonusuri la salarii şi chiar canabis, acestea sunt câteva din „stimulentele” pe care le folosec statele lumii pentru a încuraja vaccinare, scrie Adevărul.

Astfel, Grecia mizează şi pe bonusuri, cu cifre diferite: 150 de euro pentru a încuraja aproape un milion de tineri între 18 şi 25 de ani să se vaccineze înainte de sărbători.

Serbia: 3.000 de dinari (25 de euro) pentru cei care se vaccinează pentru a „recompensa persoanele care au demonstrat că sunt responsabile”.

Electrica Furnizare Discount

La Praga, funcţionarii publici care se vaccinează au două zile suplimentare de concediu plătit.

Japonia – premii substanţiale, de la apartamente de lux până la lingouri de aur.

În Statele Unite, companiile mari şi mici au ales să ofere angajaţilor recompense în numerar. Un exemplu în acest sens îl reprezintă lanţul alimentar Red Rooster, care oferă angajaţilor un bonus de 250 de dolari şi două zile de concediu plătit. Giganţi precum AT&T, Instacart, Target, Trader Joe’s, Chobani, Petco, Darden Restaurants, McDonald’s şi Dollar General oferă bani în plus angajaţilor care se imunizează.

Ipoteza bonusului de vacanţă de o mie de euro de cheltuit în Italia, ca stimulent pentru vaccinare. Dezbaterea din comisiile mixte de finanţe ale Camerei şi Senatului pe marginea propunerii de a introduce un bonus de vacanţă de o mie de euro pentru toate persoanele vaccinate, pe lângă bonusul curent de vacanţă de până la 500 de euro, continuă să fie activă.

Moscova – Loteria maşinilor. Începând cu 14 iunie, în fiecare săptămână până la 11 iulie, au fost puse în joc cinci maşini, în valoare de aproximativ un milion de ruble fiecare, echivalentul a 11.500 de euro. Pentru a stopa cursa infecţiilor, iniţiativa a fost însoţită de cinci zile de oprire a lucrului – în perioada 15-19 iunie – pentru toate activităţile neesenţiale.

Alte recompense cuprind o gamă extrem de variată, de la bere la popcorn, jocuri video sau reduceri de până la 50% la restaurante.

New Jersey a lansat formula „Shot and a Beer”, adică berea şi vaccinul gratuit, pentru rezidenţii cu vârste de peste 21 de ani.

Washington oferă şi o bere celor care se vaccinează.

Conneticut – o băutură gratuită la alegere .

New York – un bilet gratuit la un meci de baseball, la partidele echipelor New York Yankees şi New York Mets.

Virginia de Vest – obligaţiuni de 100 de dolari pentru a stimula tinerii cu vârste cuprinse între 16 şi 35 de ani să se vaccineze

California – cei care se vaccinează pot închiria gratuit echipamente pentru sporturi nautice.

România mizează în schimb pe un bonus culinar, oferindu-le celor care se vaccinează chiftele condimentate (tradiţionalii mici – n. red.) cu pâine şi muştar.

Indonezia, stimulentul este un pui viu, oferit gratuit în zonele rurale pentru a convinge persoanele de peste 45 de ani să se vaccineze.

Sicilia, un borcan de sos de roşii „Siccagno di Valledolmo”, roşii culese manual şi produse fără apă, o tehnică unică de cultivare a hinterlandului sicilian.

China – după inocularea dozei de vaccin sunt distribuite ouă sau îngheţată.

La periferia Beijingului se distribuie două cutii de ouă persoanelor peste 60 de ani care au finalizat ciclul de vaccinare, în timp ce în zona comercială de lângă Piaţa Tiananmen, persoanele vaccinate primesc un voucher pentru o îngheţată gratuită.

În India, în Rajkot, aurarii s-au unit pentru a produce agrafe de aur pe care le dăruiesc femeilor care sunt vaccinate. Bărbaţilor li se oferă în schimb un blender manual.

În alte regiuni, accentul este pus pe gustări, papetărie, dulciuri, feluri de pui, tipicul orez condimentat biryani şi reduceri la reparaţiile auto. Municipalitatea din North Delhi a optat pentru o reducere de 5% a impozitului.

În Emiratele Arabe, în Dubai, există restaurante care aplică o reducere de 10% celor care au primit deja prima doză şi 20% după a doua.

În Israel, la Tel Aviv, locuitorii vaccinaţi au fost recompensaţi cu un concert în aer liber şi cu redeschiderea sectorului cultural. De asemenea, israelienilor vaccinaţi li s-a oferit o cutie de Coca-Cola, bere alcoolică sau nealcoolică, o pâine de Challah, pizza, produse de patiserie sau colent, o tocană consumată în mod tradiţional sâmbăta.

În Mexico City, premiul a constat într-o experienţă colectivă: posibilitatea de a dansa gratuit, toţi împreună, pe muzica unei formaţii.

Publicitate

Două noi autoutilitare, de teren și de transport câini, vor intra în dotarea IPJ Alba: Licitația, lansată în SEAP

Publicat

în

Inspectoratul de Poliție Județean Alba va avea în dotare două autoutilitare noi, în cadrul proiectului pentru creșterea capacității operaționale la solicitările cetățenilor și pentru creșterea capacității de investigare a structurilor IPJ Alba.

Consiliul Județean Alba a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru furmizarea de Autoutilitare/Autoturism.

Specificații tehnice

Autoutilitara de transport câini de serviciu – Valoarea estimată fără TVA : 73109,24 lei

■Categoria autovehiculului: autoutilitară – NI.

■Motor și instalații anexe:

Norma de poluare: minim Euro 6;
Tip combustibil: motorină (diesel);
Cilindree: minim 1400 cmc;
Putere maximă (DIN): min 55 kW.

■Transmisie:

Formula roților: 4×2, cu tracțiune pe puntea față;
Cutie de viteze: minim 5+1 rapoarte;

■Siguranță:

Sistem automat antiblocare roți la frânare, asistare la frânarea de urgență;
Sistem de stabilitate electronică a autovehiculului, funcție antipatinaj; Airbag-uri frontale.

■Instalație electrică:

Sistem iluminare pentru lumini de zi – tip LED; priză 12 V.

■Caroserie, amenajare și dotări:

Caroserie: cu minim o ușă laterală culisantă, perete despărțitor între compartimentul față (conducător auto) și compartimentul spate (destinat transportului câinilor) și cu 2 uși batante spate, din care minim una cu suprafață vitrată;
– Număr total de locuri: minim două în compartimentul față; Compartiment spate:
-pereți laterali și plafon izolați termic, podea plană, antiderapantă;
-cușcă transport câini cu structură rigidă, cu sistem de fixare pe autovehicul care să permită demontarea rapidă și scoaterea din autovehicul, compartimentată în două părți egale, cu tavă demontabilă pentru colectarea dejecțiilor și podea tip covor de cauciuc;
Instalație de aer condiționat;
Oglinzi retrovizoare exterioare cu reglaj electric; Geamuri electrice – minim față;
închidere centralizată cu telecomandă;
Trusă medicală omologata, conform reglementarilor din U.E. – 1 buc; Triunghiuri reflectorizante omologate – 2 buc;
Stingător de incendiu omologat – 1 buc.

Autovehicul (autoutilitară) de teren 4×4 – Valoarea estimata fără TVA : 92436,97 lei

Putere maximă (DIN): min 80 kW.

Formula roților: 4×4, cu posibilitate de selecție 4×2/4×4/4×4 lock;

■Siguranță:

Sistem de stabilitate electronică a autovehiculului, funcție antipatinaj;
Airbag-uri frontale.

Senzor de lumină;
Sistem iluminare pentru lumini de zi – tip LED;
Proiectoare ceață;
priză 12 V.

Caroserie:

-cu minim 4 uși laterale;
-portbagaj dotat cu rastel metalic destinat transportului și depozitării materialelor și probelor criminalistice;
-rastelul va fi fixat de caroseria autovehiculului, împărțit în două zone, una accesibilă prin intermediul hayon-ului, cealaltă prin intermediul ușilor laterale spate prin rabatarea banchetei spate;
-confecționarea și fixarea rastelului trebuie să reziste în regim de exploatare a autovehiculului, atât pe drumuri amenajate, cât și în teren accidentat;
Număr total de locuri: minim 4;
Instalație de aer condiționat; Computer de bord;
Oglinzi retrovizoare exterioare cu reglaj electric;
Atribuțiile și responsabilitățile părților:

■Garanție minimă: 3 ani în limita a 100.000 km;

■Mijlocul de transport trebuie să fie conform cu detaliile tehnice specificate în Caietul de Sarcini și să fie nou;

■Vehiculul trebuie sa fie însoțit de numere provizorii și RCA valabile 30 de zile;

Furnizorul are obligația de a asigura existența în județul Alba a unei unități service specializate, care să fie autorizată de către producător pentru acordarea asistenței tehnice, efectuarea operațiunilor service (întreținere și reparații) pe durata perioadei de garanție, inclusiv a serviciilor de constatare, transport la unitatea service, reparare și service mobil.

Citește mai mult

Avertizare COD GALBEN de ceață, în județul Alba: Vizibilitate redusă, sub 200 de metri. Zonele vizate

Publicat

în

ANM a publicat o atenționare de tip Cod Galben de ceață, miercuri dimineața, valabilă pentru mai multe localități din județul Alba.

Până la ora 10.00 sunt vizate localitățile Alba Iulia, Aiud, Cugir, Sebeș, Teiuș, Vințu de Jos, Galda de Jos, Mihalț, Pianu, Stremț, Șpring, Sântimbru, Ciugud, Șibot, Săliștea, Rădești, Cut.

Se va semnala local ceață care determină reducerea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m.

VIDEO| ACCIDENT cumplit în Ungaria: 5 romani ar fi DECEDAT după ce microbuzul lor a intrat într-un camion

Publicat

în

ACCIDENT cumplit în Ungaria: 5 romani ar fi DECEDAT după ce microbuzul lor a intrat într-un camion

Un microbuz înmatriculat în România a fost implicat într-un accident teribil pe autostrada M1 din Ungaria. În urma accidentului, cinci persoane și-au pierdut viața

Patru vehicule s-au ciocnit marţi pe autostrada M1 în direcţia Győr, lângă localitatea Bábolna, mai multe persoane au fost rănite, drumul fiind închis la toată lăţimea sa – a anunţat Inspectoratul de Poliţie al judeţului Komárom-Esztergom pe site-ul poliţiei ungare.

Purtătorul de cuvânt al direcţiei judeţene pentru situaţii de urgenţă, Mihály Sebestyén Varga, a declarat agenţiei ungare de presă MTI că un microbuz românesc a lovit din spate un camion; cinci persoane au rămas blocate în microbuz, iar un bărbat a fost propulsat din autovehicul.

Informaţiile au fost destul de neclare în ceea ce priveşte naţionalitatea celor decedaţi în accident. Însă, potrivit comunicatului emis de Inspectoratul de Poliţie al judeţului Komárom-Esztergom, cele cinci persoane care călătoreau într-un vehicul – două femei şi trei bărbaţi – au decedat pe loc.

De asemenea, un bărbat în jur de 50 de ani (ar putea să fie şoferul camionului) care a suferit o leziune la cap a fost transportat la spitalul din Győr, starea lui este stabilă – au adăugat autorităţile ungare.

Reprezentanţii MAE de la Bucureşti au luat legătura cu colegii lor de la Budapesta şi aşteaptă în acest moment informaţii concrete, urmând să transmită apoi un comunicat de presă.

Sursa: adevarul.ro
Sursa Video: Youtube – Loredana Dascalescu

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare