CSU Alba Iulia a învins Piestanske Cajky 56-52 și s-a calificat în finala CEWL!
În prima semifinală a Final Four-ului CEWL ce se dispută la Nymburk, în Cehia, CSU Alba Iulia a învins cu emoţii pe Piestanske Cajky, scor 56-52 (14-17, 15-13, 16-5, 11-7) și s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala întrecerii continentale. Finala va avea loc mâine de la ora 15.00 (ora României).
CSU Alba Iulia nu a avut probleme în precedentele întâlniri cu echipa din Slovacia, însă în semifinala de astăzi, albaiuliencele au întâmpinat mici probleme în relaţiile de joc, iar partida a devenit una extrem de echilibrată. Piestanske a început mai bine jocul, iar după primul sfert CSU Alba Iulia era condusă cu 17-14. Slovacele au intrat cu avantaj şi la cabine, scorul pauzei fiind de 30-29 pentru Piestanske. Imediat după reluarea partidei Popov a sunat adunarea, iar baschetbalistele din Alba Iulia şi-au revenit şi au reuşit să marcheze coş după coş, scorul devenind favorabil echipei din Alba Iulia, 45-35 înainte de ultimul sfert. Deşi au reuşit să câştige ultimul sfert, Piestanske nu s-a impus la final, iar CSU Alba Iulia a reuşit să câştige semifinala CEWL cu 56-52 şi totodată calificarea în ultimul act al competiţiei, având şansa să îşi păstreze trofeul cucerit anul trecut la Alba Iulia.
*Bogdan Duma: „Jocul a lăsat de dorit”
Prezent la turneul final organizat la Nymburk, Bogdan Duma, preşedintele echipei CSU Alba Iulia s-a declarat mulţumit de calificarea echipei în ultimul act al CEWL, însă acesta nu a fost încântat de ceea ce a văzut pe terenul de joc. „Nu ne-am prezentat la nivelul la care ne aşteptam. Au fost foarte multe ratări şi am fost conduşi în majoritatea timpului pe durata primelor două sferturi. Nu a fost cea mai bună zi a noastră, dar e bine că ne-am calificat şi ne-am calificat în finală”, a declarat Bogdan Duma, oficialul echipei din Alba Iulia.
Pentru CSU Alba Iulia au punctat: Jessica Kuster – 19 puncte, Elisabeth Pavel – 14, Alexandra Uiuiu – 9, Wumi Agunbiade – 8, Valencia McFarland – 6.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)