Ziarul Unirea

CSU Alba Iulia a fost învinsă de ICIM Arad, în Liga Naţională de baschet *Al doilea derby pierdut de Popov

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Doar trei sferturi au reuşit baschetbalistele albaiuliene să conteze în partida cu ICIM Arad, pierdută după o dispută în care CSU Alba Iulia nu a rezistat decât 30 de minute. În derby-ul etapei a 20-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, astăzi, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, CSU Alba Iulia – ICIM Arad 59-71 (19-15, 16-23, 18-13, 6-20). Peste 350 de spectatori au asistat la primul joc din 2013 pe teren propriu al favoritelor, meci ce a coincis cu debutul în faţa fanilor a antrenorului Miroslav Popov.

*Atmosferă de derby

ELIT

Dorul de sport dar şi aminitirile rivalităţii fotbalistice cu Arad au făcut ca meciul să îmbrace straie de sărbătoare. După foarte multă vreme sala Universităţii „1 Decembrie 1918” a fost plină (inclusiv spectatori ce au stat în picioare), în pauze au activat majoretele şcolii de dans „Chirilă”, o notă de interes fiind dat şi de duelul galeriilor, arădencele având alături circa 15 suporteri.

*Alba a început entuziasmant

Deşi cotată cu şansa secundă, Alba nu s-a speriat de forţa oponentelor şi s-a agătat de adversare, într-o schimbare evidentă de atitudine. Popov le-a insuflat din spiritul de luptă caracteristic sârbilor, iar albaiuliencele au terminat primul sfert în avantaj (19-15). Ecartul s-a majorat parcă şocant, în sfertul al doilea, la 10 „lungimi” (28-18), însă ICIM a remontat, a dovedit nervi tari şi a egalat (30-30), ba mai mult a izbutit ca la jumătatea meciului să conducă (38-35).

*Sfertul al treilea, de la o extremă la alta

Nebunia a continuat şi la reluare, când ambele combatante s-au aflat pe rând la timonă, cu momente în care păreau că se vor distanţa. Alba a condus cu 3 puncte, ICIM a replicat însă după 30 de minute scurse echipa din Cetatea Marii Uniri se menţinea în „cărţi” după ce şi-a adjudecat sfertul al treilea (18-13) şi conducea cu 53-51.

*Ultimul sfert un coşmar

În vreme ce Chrissy Givens efectiv a zburdat pe teren, Alba s-a prăbuşit, şi-a arătat limitele fizice şi a capotat în ultimul sfert, pierdut lamentabil. Aradul a oferit o veritabilă lecţie de baschet, a demonstrat ce poate cu adevărat, în vreme ce trupa lui Popov a suferit un dur scurcircuit, un veritabil „battery low”, a căzut într-un mod deloc plăcut arătând că, în acest moment nu este pregătită de bătălii de asemenea calibru.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat Becca Tobin – 23 puncte, Amanda Thompson – 12, Jovana Vukoje – 9, Alexandra Uiuiu – 7, Katya Abramzon – 5, Eniko Laza – 3.

În runda viiitoare, sâmbătă, 9 februarie, CSU Alba Iulia va juca tot acasă cu Universitatea CSM Oradea.

*Popov: „N-am avut condiţie fizică”

Trei din cele 4 sferturi am jucat foarte bine, dar apoi n-am mai avut condiţie fizică şi concentrare. Am căzut, am obosit, am încercat, dar n-am putut. Sunt foarte mulţumit de prestaţia fetelor până în ultimul sfert. Acum vom avea timp o lună să ne punem la punct fizic şi tactic„, a declarat Miroslav Popov. „A fost un meci foarte greu, împotriva unui adversar ce şi-a arătat clasa. Cred că muncind sub mâna lui Popov vom progresa încet, încet„, a apreciat Becca Tobin, americanca ce a ţinut Alba în joc, prin disputa de la distanţă cu Chrissy Givens, ce a eclipsat-o pe Thompson. „33 de minute în care am fost aproape de ICIM Arad, aceasta este premiza de la care trebuie să plecăm cu analizarea meciului. Sunt semne pozitive şi, repet, pe noi trebuie să ne preocupe duelul direct cu Sf. Gheorghe„, a declarat Petru Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia. Prin acest eşec, formaţia din Cetatea Marii Uniri a cedat locul 4, ocupat acum de Sepsi Sf. Gheorghe (19 puncte, 12 victorii, 5 înfrângeri), fiind pe poziţia a 5-a cu 28 de puncte (11 succese, 6 eşecuri).

Foto Sorin STANCIU

 

 

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Încheierea noilor contracte pentru energia electrică: Detalii importante de știut

Perioada în care consumatorii casnici pot încheia contracte de furnizare a energiei pe piaţa concurenţială se încheie la finalul lunii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

Gio 2 februarie 2013 at 20:19

bine ca l-au dat afara pe Bilek, el sigur nu putea lua bataie si de la Satu Mare, si de la Arad :)) jucatoarele sunt limitate, nu antrenorul, Abramzon face circ pe teren, inafara de Tobin care intr-adevar joaca baschet, celelalte se pot lua de mana si sa se duca tare. aceleasi rezultate le obtinem si cu acest antrenor, care le-am fi avut si cu celalalt. chiar daca par mai entuziasmate baschetbalistele, o sa le treaca repede si o sa revina la vechile metehne, conflicte intre ele, intre conducere si jucatoare…etc. in rest, succes si numai bine. p.s. D-l Henegar, parca ati facut pozele cu un Nokia 3310 🙂

o persoana 3 februarie 2013 at 12:38

Prietene iar te ia capul…se vede cu ochiul liber o schimbare in bine…doar ca e nevoie de putin timp…dar tu oricum nu iti dai seama ca esti impotriva echipei pentru prietenia cu bilek…cred ca daca nu ai mai posta niste comentarii absurde ar fi mai bine…si apropo, fara suparare, dar cand era nevoie de conditie fizica nu era, ca bilek a uitat sa faca…dupa cum a aratat fetele aseara la meci, cred ca cu bilek nici nu transpirau la antrenamente…ideea este ca treaba ii buna si in scurt timp se va vedea si mai bine si vor fi pe un loc fruntas la finalul campionatului…

mda 3 februarie 2013 at 14:42

nu ai participat la niciun antrenament sa vezi cum se face pregatirea fizica a lui bilek, nu ca uita sa faca, el nu credea in asa ceva. principiul sau era simplu, dormi noaptea bine poti sa alergi mult. bine ca s-a dus. nu stiu daca ati vazut comunicatul de ramas bun, a multumit tuturor mai putin fetelor, asta spune multe de starea de tensiune existenta la echipa. oricum, asa cum spuneai, pentru ca vroiam sa te completez, echipa este in crestere si o sa fie de la meci la meci mai buna si implicit suporterii o sa revina la meciuri. felicitari fetelor pentru daruire.

Mai bune aradencele cu mult... 2 februarie 2013 at 22:01

Nu am dorit sa supar pe unii prin pronosticul exact ca aradencele sunt cu mult mai bune si nu se stie cand vor castiga si ele ca sa faca surpriza.Bravo ICIM Arad !

mda 3 februarie 2013 at 1:24

trebuia sa apara gio cu analiza meciului si cu reprosul ca bilek a fost dat afara:)) bravo!!! acum se vad limitele unei echipe care a fost cocolosita de un antrenor neprofesionist. brantlova jucatoare lui bilek a fost praf, iar uiuiu flebetea, mai praf. a avut sarcina sa se apere la givens, rezultatul? la pauza scorul era 35-38, givens marcand 21 de puncte. gio, acum calcuzeaza tu procentajul. fetele fizic au fost foarte prost pregatite, urmeaza un calvar pentru ele in urmatoarea perioada, dar rezultatele se vor vedea in playoff. victorie meritata a ICIM-ului, tinand cont ca au avut luciditatea necesara in momentele cheie (sfertul 2 si 4) jucand si su presiune. dar parca e altceva decat cele 26 de puncte din meciul tur, nu gio?

Gio 3 februarie 2013 at 16:59

prietene, te ajuta cu ceva ca joaca mai bine? infrangerea e infrangere, cu orice antrenor, oricum nu iei niciun punct la infrangere :)) slabilor. lasa ca a jucat Ambramzon mai bine, febletea lu’ asta nou, aia face circ pe teren, ceea ce facea si cu Bilek, cand a vrut sa renunte la ea, s-a lovit de refuzul conducerii, aia se cearta cu toata lumea pe teren, antrenor/jucatoare, si mai are si o influenta mare asupra altor jucatoare care nu ii ies din cuvant…etc. nu stiu care e oaia neagra din cauza careia nu merge echipa. si da…decat 26 de puncte ca in tur, e mai bine asa, dar asteapta meciul cu Targoviste sa vedem cate ne dau alea, nu uita ca acolo am pierdut ” la mustata” cu doar 2 puncte…o sa zic si eu la o diferenta de 15 puncte : ” uite ba, in tur, cu Bilek, abia ne-au batut, la 2 puncte” degeaba au schimbarea asta de atitudine, pentru ca antrenorul asta tot jucatoarele astea le are la dispozitie, care ne-au adus aici.

o persoana 3 februarie 2013 at 18:01

prietene, iarasi mi-ai demonstrat ca nu ai nicio treaba cu acest sport.unu la mana, daca ai cunoaste regulamentul oficial de baschet ai sti ca la infrangere primesti un punct.doi la mana nicio persoana nu poate sa faca minuni intr-un timp asa scurt.trei la mana, daca zici ca Ambranzon face ce face, dar punctele ei apar nu ca si la Brantlova la care se vede adevarata valoare…in concluzie vorbesti fara tine si fara cap…oricum sunt foarte curios cum iti da banii acuma cum a plecat… P.S. tu esti singurul care esti fan bilek si noi restu fani ai echipei…

Gio 3 februarie 2013 at 23:31

punctul ala este egal cu 0. 🙂 lasa-ma frate cu fanii echipei. cu Alexandria acasa ( acum o luna jumate), in cupa, cand le-au batut pe alea de le-au scos baschetul din cap, fanii astia care isi bat gura pe aici,ii strigau numele lui Bilek 😉 . asa ca lasa fanii, ei cred ce le zice „conducerea” sa creada, ca din cauza fostului antrenor, nu merge echipa. zici ca nu a avut timp sa faca minuni, stai linistit ca nu o sa faca nici de acum incolo 🙂 mai mult nu ai de unde sa scoti din echipa asta, atata timp cat ele se cearta intre ele, si isi poarta rautati una la cealalta.

mda 4 februarie 2013 at 10:25

se certau ca erau favorizate cele aduse special de antrenorul pe care il venerezi si din cauza faptului ca nu putea sa se impuna, pentru ca nu avea cu ce, nu a realizat nimic in baschet ca sa poata sa spuna „stiu ce trebuie facut sa castigam cupa sua campionatul”. asa ca prietene sa o lasam balta. bilek e trecutul…

gio 4 februarie 2013 at 11:07

m-ai inteles gresit prietene, inca se cearta, nu am vb la trecut ( ai zis ca „se certau” ) nu e de vina niciun antrenor ca „nu are cu cine”. antrenorul asta nou, e foarte bun, are o cariera, are experienta, pacat ca a venit intr-un loc de amatori, inca.

o persoana 4 februarie 2013 at 17:55

asa de destept esti ca nu inteleg de ce nu esti inca antrenor undeva prin europa la o echipa de euroliga.habar nu ai nici macar cum se face pregatire pentru un meci, un campionat.numai gura e de tine.se vede clar schimbare si in bine, dar e nevoie de putin timp.tin sa cred ca esti singura persoana care nu crede in echipa, dar fara sa cunosti acest sport nici nu ai cum.cu aceste comentarii esti pe calea cea buna sa ajungi penibil, scuze esti deja…oricum dupa spusele tale sigur esti un apropiat de-al lui bilek si te-a zapacit bine…dar nu inteleg ceva…deca nu-ti place de ce te mai uiti la meciuri…???

Gio 3 februarie 2013 at 23:34

tot cereti, mai mult, mai mult…nu ai de unde prietene, nu poate echipa mai mult 😉 si nu antrenorul e de vina pt asta. fii bucuros ca suntem in final four-ul cupei, ca o sa mergem in play-off, etc…ajunge pt alba, care acum 3-4 ani nu avea nici parchet in sala de sport.

fancsu 4 februarie 2013 at 23:15

Nu stiu cine e de vina dar si eu vad ca aceasta echipa nu se leaga. Problema nu a fost in mod deosebit la antrenor ci la unele jucatoare. In afara de Becca Tobin si Amanda Thompson eu nu mai vad „sclipiri”. Au metehne vechi,vorba lui Gio,si nu o sa se debaraseze de ceea ce le-a intrat in instinct.Am vazut inca o data meciul, azi, pe Alba Tv. Abramzon face aceleasi scheme cind pierde mingea de parca nu ea e vinovata.Eni Tarta este buna, are viteza dar nu stiu de ce se incapatineaza si nu paseaza, joaca mingea pina o pierde.Amanda este fenomenala sub cos dar nu i se da mingea acolo.Se prea poate ca Bilek sa nu fi fost antrenorul secolului. E tanar si are viitorul in fata.Popov are experienta,nimic de zis, dar sa-l lasam sa faca niste antrenamente si apoi mai vorbim.Eu personal nu cred ca pote face o echipa competitiva de nivelel Aradului…Norocul lui Popov a fost ca s-a jucat cu Satu Mare si Aradul (urmeaza si Targovistea)acum la inceput si are scuze ca nu a fost suficient timp pentru pregatire,asa si este,nimic de zis, insa timpul ne va demonstra daca Bilek a fost slab sau unele jucatoare nu se pot integra in echipa, nu ca nu ar fi bune dar nu se „pupa”.
Apropo…daca cineva imi poate spune ce a vrut Eles prin faptul ca a indemnat galeria sa scandeze numele lui Popov, i-as multumi! Ce vrea sa insemne asta? Oare si pentru Bilek a facut la fel? Eu voi sustine in continuare echipa indiferent cine este antrenorul sau jucatoarele,ma bucur ca avem baschet de calitate in Alba Iulia,asa ca HAI CSU!

bogdan fantana 5 februarie 2013 at 16:12

bah voi sunteti nebuni!!!!…cum puteti spune ca a venit eles si a zis sa strigam numele lui popov???…daca nu faceti parte din aceasta galerie taceti draq din gura nu mai scoateti prostii pe gura…

gio 6 februarie 2013 at 7:22

Eles este in al 9-lea cer deja de 2 saptamani de cand a venit asta, zici ca l-a adus pe Mourinho de la Real :))

fancsu 6 februarie 2013 at 21:37

Bogdan vreau sa te intreb daca a venit Eles la voi,la galerie, si daca da, ce va spus? Intreaba-i si pe ceilalti suporteri poate ca in vacarmul salii tu personal nu ai auzit. Eram acolo.Imi cer scuze daca noi cei aflati acolo am inteles altceva!

bogdan fantana 7 februarie 2013 at 3:13

bai prietenas nu iti dau io tie explicatii despre ce si cum se intampla la aceasta galerie…dar spre informatia ta si asa ca de cultura generala pe eles la fel ca si pe popov sau bilek tot timpul iam strigat numele..si ce a spus eles cand a venit la o fost un simplu multumim pt incurari si ca ne promite ca pe viitor totul o sa fie ok!!!!….asa ca daca cumva esti nelamurit te astept sa vb fata in fata si poate asa o sa intelegi ca eu unul nu pot sa fiu cumparat…si la fel si ceilalti membrii ai galeriei!!!!!….si daca tot vrei sa pari un fan asa infocat te astept alaturi de ceilalti baieti…pana atunci fata la joc si joc de glezne!!!!