CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia 75-74, după prelungiri!

În al doilea joc din play-off, astăzi, CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia 75-74 (18-25, 15-7, 10-17, 20-15), după un meci dramatic şi prelungiri.

În primul sfert, amfitrioanele au condus cu 13-9, dar albaiuliencele au reuşit să se distanţeze la 7 puncte la finele celor 10 minute. Sătmărencele nu s-au lăsat şi-au revenit din pumni şi sub imboldul publicului au remontat handicapul şi la „pauza mare” aveau avantaj minim 33-32.

În sfertul al treilea, Alba a jucat la turaţie maximă şi din nou a înclinat balanţa, detaşându-se la 6 lungimi (49-43)! S-a jucat pe muchie de cuţit ultimele 10 minute, unele de foc, pentru că s-a înregistrat egalitatea (64-64) cu 15 secunde înainte de terminarea jocului. Au urmat prelungirile, unele istovitoare, cu o presiune enormă, câştigate de Satu Mare cu 11-10, cu un coş înscris la ultimul atac…

Au fost cinci minute care s-au jucat de la un coş la celalalt, CSM a condus 66-64, elevele lui Bilek au revenit, 66-68 şi 67-70. Însă cea mai importantă şi memorabilă fază s-a petrecut cu trei secunde înainte de finalul prelungirilor, când Alba Iulia conducea pe tabelă cu 74-73. Atunci Annemarie Părău a pasat pentru Freeman, care a facut o piruetă sub coş şi a marcat pentru o victorie şi o calificare în semifinale pentru CSM, lăsând Alba în lacrimi! De furie în primul rând, îndreptată împotriva arbitrilor ce au pus serios umărul la victoria gazdelor, prejudiciind rezultatul final.

Pentru formaţia lui Tomas Bilek, la care a intrat şi Ekaterina Abramzon – nerefăcută total au înscris Becca Tobin – 19, Ancuţa Stoenescu – 17, Nadia Parker – 12, Taneisha Harrison – 10, Breanna Salley – 7, Eniko Tarţa – 6, Ekaterina Abramzon – 3. (H.D.M.)

Foto satumareonline.ro

Știri recente din categoria Curier Județean

Mesaje de Paște 2024. Cele mai frumoase texte cu URARI creștine pe care le poți trimite prin SMS cu ocazia sărbătorilor pascale

Cele mai frumoase și simple mesaje de Paște creștine. URARI și FELICITARI de Pastele 2024. Scurte mesaje pentru prieteni, profesori, colegi, pe care le puteți transmite prin SMS de Sfintele Paști Romanii trimit, rudelor și prietenilor, cu ocazia sărbătorilor de Paște milioane de mesaje simple prin SMS. Iată mai jos ce mesaje de Paşte poţi […]