Ziarul Unirea

Crin Antonescu și-a anunțat demisia din funcţia de preşedinte al Senatului

Preşedintele PNL Crin Antonescu a demisionat din funcţia de preşedinte al Senatului, marţi, în plenul Parlamentului, în timpul şedinţei în care se decide învestirea Guvernului Ponta III, ca urmare a unui schimb de replici cu premierul Victor Ponta.

Victor Ponta a afirmat, în plenul Parlamentului, că Uniunea Social Liberală există încă, „sub diverse forme”, cea mai vizibilă fiind aceea a celor doi preşedinţi ai Camerelor, Valeriu Zgonea şi Crin Antonescu, care au fost votaţi în cadrul USL.

ELIT

Nu poţi sta în poziţii obţinute prin USL şi să spui că nu mai există USL„, a afirmat Victor Ponta în Parlament.

Ca răspuns, Crin Antonescu i-a cerut premierului Victor Ponta să îşi prezinte împreună demisiile, având în vedere că acestea au fost obţinute prin intermediul USL.

Eu demisionez de la preşedinţia Senatului pe care mi-a dat-o USL, dumneavoastră din funcţia de prim ministru pe care v-a dat-o USL-ul„, a declarat Crin Antonescu.

Sursa: antena3.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Cum arată BLANA ursului Arthur, după ce a fost omorât de prințul austriac. A depusă la o tăbăcărie din Târgu Secuiesc

Noi informații apar în cazul uciderii celui mai mare urs din România. Blana ursului Arthur a fost depusă la o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

w1 4 martie 2014 at 18:12

Drum bun Cacarau !

HH 4 martie 2014 at 21:41

Pesedistii il amenintau de cateva zile cu demiterea si atunci a facut el acest gest de onoare. Felicitari Crin Antonescu !

Flory 5 martie 2014 at 9:07

Este incredibil cata prostie incepand cu ponta,antonescu si toti cei care inca mai cred gogoasele lor…..oamenii mor de foame,iar ei se despart,se cearta,mai creeaza functii pe salarii mari…….vad ca oamenii se bucura ca le.a pus 5-10 lei la pensie dar nu vad ca impozitele si taxele au crescut cu 15-16%…..curentul se scumpeste,benzina si ea………BV pt cei care au votat asemenea gen de politicieni,oameni si tentative de conducatori………….
P.S. Ar fii cazul sa isi dea seama ca unii oameni chiar vad ce se intampla……

Richard Popescu 5 martie 2014 at 10:16

noul guvern Ponta zici ca e guvernul lui Ungureanu si Basescu… Cred ca ar fi momentul sa isi dea demisia…

cristi.n 5 martie 2014 at 10:18

Un om cu caracter recunoaste cand a ajuns cu ajutor intro functie si demisioneaza cu onoare ,Ponta te rugam demisia

PAtrick 5 martie 2014 at 10:23

Crin antonescu a fost singurul care a dat dovada de onestitate dintre politicieni.Ponta ar trebui sa inteleaga ca romanii au ales un Guvern USL si nu inca un guvern gen BOC-BASE!!!!

MARI 5 martie 2014 at 10:37

Este un gest care se impunea . Antonescu a procedat ca un politician matur care nu joaca alba-neagra cu el sau cu romanii .

sonia blade 5 martie 2014 at 10:37

Aruncă o privire-n stradă,
Și spune-mi vezi ceva schimbat,
Sunt aceiași oameni care aleargă
Să prindă ziua de mâine
Cu ceva-n stomac,
Aruncă o privire-n țară
Și spune-mi ce-a mai rămas,
Vinovăție naturală,
La care să nu fie vreun PONTA părtaș,
Și-atunci am spune plata pentru cine v-o dam noi,
Sau pentru cine muncim, toți, ca niște boi,
Când șpaga de pe aur și cupru o luați voi,
Iar cianura rămâne aici, pentru noi! Bravo domnului Antonescu!

miruna 5 martie 2014 at 10:39

Crin a demisionat sa ne arate ca de el nu depinde o functie e un om cu caracter fata de fostu sau partener Ponta

David 5 martie 2014 at 10:53

USL nu mai există sub nici o formă, motiv pentru care Ponta şi întreaga lui şleahtă, ar trebui să-şi prezinte demisia în bloc din guvernul din României!
Bravo domnule Antonescu pentru decizie!

veve veve 5 martie 2014 at 11:13

amenintarile psd-ului la adresa lui Crin antonescu nu au facut decat sa il ridice pe Crin in ochii mei felicitari !!!!!!!!

eternal love 5 martie 2014 at 11:13

Un sincer BRAVO! PNL va iesi intarit, dar trebuie acum sa faca o opozitie inteligenta si focusata pe „greii” de la PSD.

Alex Ionut 5 martie 2014 at 11:28

Crin Antonescu a dovedit din nou ca este un om cu principii, prin demisia din fruntea Senatului. Asta ar trebui sa faca si psd-istii care au ajuns in functii cu sustinerea USL.

Ana Maria 5 martie 2014 at 11:35

Crin Antonescu a dat dovada de onestitate, spre deosebire de Ponta si Zgonea care ar trebui sa inteleaga ca romanii au votat in 2012 cu USl nu cu copii ale lui Basescu si Boc…

beatrice 5 martie 2014 at 11:47

Ponta si ceilalti pesedisti ar trebuii sa inteleaga ca romanii in 2012 au votat USL!Nu copii ale guvernelor Basescu-Boc. Crin Antonescu a dovedit din nou ca este un om cu principii,cu coloana vertebrala si onoare !!! Victor Ponta ar trebuii sa renunte si el la functia ilegitima!!!!!!

mihnea 5 martie 2014 at 11:52

Antonescu a dat dovada de onestitate contrar lui Ponta care se agata de putere impreuna cu UDMR. Este inadmisibil sa te consideri corect in conditiile in care ai castigat alegerile impreuna cu PNL si cu un program comun de guvernare.

Cristina1 5 martie 2014 at 11:57

Felicitari lui Antonescu pentru decizia luata! Ponta nu poate sa-i urmeze exemplul pentru ca nu are pic de onoare si caracter!

Ionut Mihaila 5 martie 2014 at 12:35

Crin Antonescu a ramas cinstit pana la capat, aceasta demisie este un act de onoare.
Jos Guvernul ilegitim Ponta!

Nicoleta 5 martie 2014 at 13:13

Crin Antonescu a facut ceea ce Ponta nu a avut curaj.Corect ar fi ca Ponta sa-si dea demisia….romanii au votat USL.Jalnic din partea domnului Ponta.Rusine!!!

Iulia 5 martie 2014 at 13:48

„S-a sinucis politic”…Drumul catre demisie ar trebui urmat cu sarguinta de catre unii si altii care nu fac decat sa „ucida politic” statul roman. Noroi se gaseste si pentru cei demni si responsabili, dar si pentru cei mai putin onesti. E cea mai simpla metoda utilizata de cei slabi. Si-ar putea folosi timpul pretios in alte scopuri, d-nul Ponta.

tania 5 martie 2014 at 13:50

Crin Antonescu a reusit sa dea dovada de o calitate rar intalnita la politicienii de astazi, aceea de a fi onest. Si-a dat demisia cu fruntea sus reusind sa dea un exemplu care ar trebui urmat si de altii. Ponta ar trebui sa ia aminte, sa inteleaga ca romanii au votat USL si nu copii ale guvernelor Basescu-Boc sau alianta cu UDMR.

Costin 5 martie 2014 at 13:53

Antonescu si-a dat demisia de onoare demonstrand ca are demnitate si ca nu tine de scaun precum premierul Ponta, cel care spune ca nu poti sta in pozitii obtinute prin USL dar care vede tot poporul cum tine cu orice pret de functia de premier.

Saptelei Cristian 5 martie 2014 at 13:57

Crin a dat dovada de onestitate prin renuntarea la funcia de presedinte al senatului, fata de Ponta care se agata de orice sustinere care a primit o din partea USL-lui. Deci, jos Ponta!!!

Aura 5 martie 2014 at 14:16

Cea mai mare apreciere, stima si respect pentru Crin Antonescu. Singura, DAR SINGURA, figura politica, care in ultimii cel putin 15 ani, a luat cele mai GRELE dar SINCERE decezii pe scena politica.
Ponta,Zgonea si toti ceilalti presedisti ajunsi in functii in 2012 ar trebui sa inteleaga ca romanii au votat USL,nu copii ale guvernelor Basescu-Boc. Crin Antonecu a dat dovada de ceva rar in peisajul politic romanesc: ONESTITATE ! Si-a dat demisia cu fruntea sus reusind sa dea un exemplu care ar trebui urmat si de altii.

Paul Stanoiu 5 martie 2014 at 17:28

Daca noi ,ca cetateni,vrem un guvern ca cel Basescu-Boc ,o sa cerem..politica pe care o face domnul Ponta este parca trasa la indigo,iar actiunile domnului Crin Antonescu sunt de inteles,nu merita sa stea alaturi de niste persoane marsave.Demisia lui de la sefia Senatului nu ii poate aduce decat un plus de respect si sustinere din partea poporului.Bravo Crin !

vlad 5 martie 2014 at 20:43

Crin Antonescu,prin demisia sa din functia de presedinte al senatului a demonstrat ca are onoare.Cati dintre politicienii din ziua de astazi ar fi facut astfel?