Curier Județean

Crește numărul de persoane care muncesc „la negru”, în Alba: Amenzi de peste 155.000 de lei date de ITM săptămâna trecută

FURDUI Alexandru

Publicat

în

Crește numărul de persoane care muncesc „la negru”, în Alba: Amenzi de peste 155.000 de lei date de ITM săptămâna trecută

Prin Programul cadru de acţiuni al I.T.M. Alba pentru anul 2022, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.

Activitatea zilnică  a  inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate săptămînal, către Inspecţia Muncii.

In perioada 05.10. – 07.10.2022 la nivelul județului Alba s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea și sancționarea muncii nedeclarate și subdeclarate in domeniul construcțiilor precum și monitorizarea respectării normelor de securitate și sănătate in muncă, fiind controlate un număr de 20 de societăți comerciale cu activitate in acest sector al economiei naționale. Au fost depistate in lucru fără forme legale de angajare un număr de 7 persoane și s-au aplicat amenzi in valoare de 140.000 lei unui număr de 4 angajatori din sectorul construcțiilor.

Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 03.10.- 07.10.2022, în  activitatea de control, sunt redate mai jos.

În domeniul relaţiilor de muncă:

Total unităţi controlate:  50

Numar de salariați ai angajatorilor controlați: 704

                  Din care – femei : 192

Număr deficienţe constatate:    102

          Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor : 16

                              -din care:          –   7 avertismente.

                                             –   9 amenzi in valoare de 145.800 lei ( din care 4 amenzi in valoare de 140.000 lei pentru 7 persoane depistate in lucru fără forme legale de angajare).

      Principalele deficienţe constatate în controale :

  • primirea in lucru a salariaților fără intocmirea formelor legale de angajare;
  • neplata salariilor la data stabilită în contractele individuale de muncă;
  • Contractele individuale de muncă cu timp parțial nu conțin clauze referitoare la repartizarea programului de lucru;
  • neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
  • neacordarea repausului săptămânal și a sporului aferent;
  • nu se face dovada înmânării unui exemplar din contractul individual de muncă salariatului;
  • neconducerea corectă a evidenţei timpului lucrat;
  • dosarele personale nu conțin actele necesare angajării;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:

Nr. total unităţi controlate:   31

Număr deficienţe constatate:  51

Număr de măsuri dispuse  :     51

Angajatori sancționați:            29

          Nr. sancţiuni aplicate: –    51     din care

                                               – 49 avertismente;

                                                   –    2 amenzi in cuantum de 10.000 lei.

           Nr. evenimente comunicate :   2

            Nr.evenimente în curs de cercetare :     3

Nr. actiuni de informare/constientizare angajatori : 1

 Principalele deficienţe stabilite în controale :

  • Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
  • Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
  • Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
  • Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
  • Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
  • Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
  • Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult