Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor au verificat, de la începutul anului 2021 și până în prezent, un număr de 437 de unități de alimentație publică care desfășoară activități în domenii precum: fa
bricarea pâinii, procesării laptelui, procesării cărnii, comerț cu amănuntul, fabricarea prăjiturilor, a produselor proaspete de patiserie, respectiv la unități în care se prepară și servesc mâncăruri gătite sau în regim catering, restaurante, pensiuni, fast food-uri, dar și în piețe agroalimentare, la stupine, la ferme de păsări, centre de ambalare ouă, măcelării, carmangerii. De asemenea, controale au fost efectuate și la magazine alimentare, supermarketuri și depozite alimentare.
Controalele au vizat, între altele, aspecte privind calitatea spaţiilor în care produsele alimentare sunt manipulate, prelucrate precum şi cele de depozitare a materiilor prime şi produselor finite, controlul dăunătorilor, evidenţa documentelor şi a informaţiilor privind Sistemul de Analiză a Riscurilor în Punctele Critice de Control (HACCP), condiţiile de igienă şi de funcţionare a unităţii.
Ca urmare a neregulilor constatate au fost aplicate un număr de 11 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 51.600 de lei, conform HG 984/2005. Între deficiențele constatate enumerăm:
– Manipularea produselor alimentare cu încălcarea normelor sanitare veterinare;
– Comercializare directă către consumatorul final a produselor alimentare în spații necorespunzătoare și fără respectarea condițiilor de igienă prevăzute în legislație;
– Nerespectarea normelor stabilite de ANSVSA privind întreținerea spațiilor de prelucrare, depozitare a produselor alimentare;
– Nerespectarea normelor sanitare veterinare pentru siguranța alimentelor privind condiții de depozitare;
– Ambalare și etichetare necorespunzătoare a produselor alimentare.
Sancțiunile se aplică când deficiențele pun în pericol sănătatea și siguranța consumatorului. Deficiențele minore nu se sancționează, ci se soluționează în timpul controlului.
Inspectorii DSVSA Alba vor depune toate diligențele necesare astfel încât sănătatea consumatorilor să nu fie afectată, iar verificările vor continua.
Reamintim consumatorilor că pot sesiza nereguli din domeniul siguranței alimentelor, înregistrate pe teritoriul județului Alba, la nr. de telefon 0258/835915 sau se pot adresa circumscripțiilor sanitar-veterinare teritoriale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








