Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor au verificat, de la începutul anului 2021 și până în prezent, un număr de 437 de unități de alimentație publică care desfășoară activități în domenii precum: fa
bricarea pâinii, procesării laptelui, procesării cărnii, comerț cu amănuntul, fabricarea prăjiturilor, a produselor proaspete de patiserie, respectiv la unități în care se prepară și servesc mâncăruri gătite sau în regim catering, restaurante, pensiuni, fast food-uri, dar și în piețe agroalimentare, la stupine, la ferme de păsări, centre de ambalare ouă, măcelării, carmangerii. De asemenea, controale au fost efectuate și la magazine alimentare, supermarketuri și depozite alimentare.
Controalele au vizat, între altele, aspecte privind calitatea spaţiilor în care produsele alimentare sunt manipulate, prelucrate precum şi cele de depozitare a materiilor prime şi produselor finite, controlul dăunătorilor, evidenţa documentelor şi a informaţiilor privind Sistemul de Analiză a Riscurilor în Punctele Critice de Control (HACCP), condiţiile de igienă şi de funcţionare a unităţii.
Ca urmare a neregulilor constatate au fost aplicate un număr de 11 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 51.600 de lei, conform HG 984/2005. Între deficiențele constatate enumerăm:
– Manipularea produselor alimentare cu încălcarea normelor sanitare veterinare;
– Comercializare directă către consumatorul final a produselor alimentare în spații necorespunzătoare și fără respectarea condițiilor de igienă prevăzute în legislație;
– Nerespectarea normelor stabilite de ANSVSA privind întreținerea spațiilor de prelucrare, depozitare a produselor alimentare;
– Nerespectarea normelor sanitare veterinare pentru siguranța alimentelor privind condiții de depozitare;
– Ambalare și etichetare necorespunzătoare a produselor alimentare.
Sancțiunile se aplică când deficiențele pun în pericol sănătatea și siguranța consumatorului. Deficiențele minore nu se sancționează, ci se soluționează în timpul controlului.
Inspectorii DSVSA Alba vor depune toate diligențele necesare astfel încât sănătatea consumatorilor să nu fie afectată, iar verificările vor continua.
Reamintim consumatorilor că pot sesiza nereguli din domeniul siguranței alimentelor, înregistrate pe teritoriul județului Alba, la nr. de telefon 0258/835915 sau se pot adresa circumscripțiilor sanitar-veterinare teritoriale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








