Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Controale pentru prevenirea apariției TOXIINFECȚIILOR ALIMENTARE în județul Alba, efectuate de DSVSA
Inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor au verificat, de la începutul anului 2021 și până în prezent, un număr de 437 de unități de alimentație publică care desfășoară activități în domenii precum: fa
bricarea pâinii, procesării laptelui, procesării cărnii, comerț cu amănuntul, fabricarea prăjiturilor, a produselor proaspete de patiserie, respectiv la unități în care se prepară și servesc mâncăruri gătite sau în regim catering, restaurante, pensiuni, fast food-uri, dar și în piețe agroalimentare, la stupine, la ferme de păsări, centre de ambalare ouă, măcelării, carmangerii. De asemenea, controale au fost efectuate și la magazine alimentare, supermarketuri și depozite alimentare.
Controalele au vizat, între altele, aspecte privind calitatea spaţiilor în care produsele alimentare sunt manipulate, prelucrate precum şi cele de depozitare a materiilor prime şi produselor finite, controlul dăunătorilor, evidenţa documentelor şi a informaţiilor privind Sistemul de Analiză a Riscurilor în Punctele Critice de Control (HACCP), condiţiile de igienă şi de funcţionare a unităţii.
Ca urmare a neregulilor constatate au fost aplicate un număr de 11 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 51.600 de lei, conform HG 984/2005. Între deficiențele constatate enumerăm:
– Manipularea produselor alimentare cu încălcarea normelor sanitare veterinare;
– Comercializare directă către consumatorul final a produselor alimentare în spații necorespunzătoare și fără respectarea condițiilor de igienă prevăzute în legislație;
– Nerespectarea normelor stabilite de ANSVSA privind întreținerea spațiilor de prelucrare, depozitare a produselor alimentare;
– Nerespectarea normelor sanitare veterinare pentru siguranța alimentelor privind condiții de depozitare;
– Ambalare și etichetare necorespunzătoare a produselor alimentare.
Sancțiunile se aplică când deficiențele pun în pericol sănătatea și siguranța consumatorului. Deficiențele minore nu se sancționează, ci se soluționează în timpul controlului.
Inspectorii DSVSA Alba vor depune toate diligențele necesare astfel încât sănătatea consumatorilor să nu fie afectată, iar verificările vor continua.
Reamintim consumatorilor că pot sesiza nereguli din domeniul siguranței alimentelor, înregistrate pe teritoriul județului Alba, la nr. de telefon 0258/835915 sau se pot adresa circumscripțiilor sanitar-veterinare teritoriale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








