Controale în spitalele din România: Mâncarea servită pacienţilor, în vizorul autorităţilor. Rogobete: ”Unele meniuri reflectă dispreţul faţă de oameni”
Controale în spitalele din România: Mâncarea servită pacienţilor, în vizorul autorităţilor. Rogobete: ”Unele meniuri reflectă dispreţul faţă de oameni”
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că urmează controale în spitalele din România, începând de săptămâna viitoare, după ce a primit peste 200 de sesizări despre calitatea mâncării servite pacienţilor. Unele meniuri arată impecabil, altele, „din păcate, reflectă dispreţul faţă de oameni”, spune ministrul. Rezultatele verificărilor vor fi făcute publice.
„Respectul în spitale nu e o opţiune. E o obligaţie. Cine nu înţelege asta, pleacă! Am fost recent într-un spital public din România, unde am văzut ce înseamnă respectul faţă de pacient. Am văzut mâncare gătită corect, curăţenie, atitudine demnă, performanţă medicală. Şi da – am văzut somon cu broccoli în farfuriile pacienţilor.
Am spus atunci că SE POATE. Iar echipa de acolo a demonstrat zi de zi că nu a fost o întâmplare: postează public, zilnic, fotografii cu meniurile, pentru toată lumea. Asta înseamnă transparenţă şi asumare”, a scris, vineri seară, pe Facebook, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

Rogobete combate vocile care au susţinut că vizita a fost aranjată şi că meniul a fost schimbat.
„Între timp, am primit peste 200 de sesizări prin formularul online lansat de Ministerul Sănătăţii, cu imagini trimise de pacienţi. Unele arată impecabil – dovadă că există spitale care funcţionează aşa cum trebuie. Altele, din păcate, arată exact cât dispreţ există, în unele locuri, faţă de oameni”, a mai transmis ministrul Sănătății.
Mâncarea din spitale, în vizorul ministrului
„De săptămâna viitoare, încep vizitele fără anunţ prealabil. Merg direct acolo unde pacienţii ne-au transmis sesizări. Voi arăta public ce se întâmplă în fiecare loc – atât de bine, cât şi de rău.
Respectul porneşte de la lucrurile de bază şi de umanitate: mâncare, curăţenie, comportament. Nu e filosofie. E bun simț. Cine nu e capabil să-l aplice, nu are ce căuta într-o funcţie de conducere într-un spital public”, a mai transmis Alexandru Rogobete.
Acesta apreciază că „sistemul public de sănătate este baza sistemului şi rolul nostru este să oferim pacienţilor tratamente adecvate, tratamente inovative – acolo unde nu există alternativă terapeutică, tehnologii performante şi, foarte important, respect”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
E jale! Rata inflației, aproape de 11% în mai 2026: Ce produse s-au scumpit cel mai mult
E jale! Rata inflației, aproape de 11% în mai 2026: Ce produse s-au scumpit cel mai mult Rata anuală a inflației a urcat la 10,85% în luna mai, de la 10,71% în aprilie, pe fondul scumpirilor înregistrate la servicii, mărfuri nealimentare și alimente, arată datele publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS). ,,În mai […]
Ilie Bolojan, despre inflația record din România: „Guvernul nu a făcut greșit ceva. Traseul nostru de inflație s-a suprapus războiului din Golf”
Ilie Bolojan, despre inflația record din România: „Guvernul nu a făcut greșit ceva. Traseul nostru de inflație s-a suprapus războiului din Golf” Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat vineri că majorarea ratei inflației la aproape 11% nu este rezultatul unor decizii greșite ale Guvernului. El a menționat că războiul din Golf a făcut ca, în […]
Cum va fi VREMEA în România până în 13 iulie 2026: Urmează o lună cu ploi puţine şi temperaturi peste normal. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele 4 săptămâni
Cum va fi VREMEA în România până în 13 iulie 2026: Urmează o lună cu ploi puţine şi temperaturi peste normal. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele 4 săptămâni ANM a publicat vineri, 12 iunie 2026, estimările pentru intervalul 15 iunie – 13 iulie. Meteorologii anunță o lună cu temperaturi uşor mai ridicate decât […]
