Actualitate

Consiliul Național al Elevilor, despre începerea școlii față în față la 1 octombrie: Este o dovadă de iresponsabilitate imensă din partea Executivului

Ioana Oprean

Publicat

în

„Această propunere dă dovadă de o iresponsabilitate imensă din partea Executivului”, este răspunsul venit rapid din partea Consiliului Național al Elevilor la declarația Premierului Orban despre scenariul începerii școlii față în față la 1 octombrie, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro.

Redăm comunicatul CNE:

„În cursul zilei de astăzi, premierul României, Ludovic Orban, a declarat că Guvernul
ia în calcul începerea cursurilor în regim online până la data de 1 octombrie, atunci când
elevii se vor întoarce fizic la școală.

Considerăm că această propunere dă dovadă de o iresponsabilitate imensă din
partea Executivului, care a demonstrat că nu poate să realizeze o simplă analiză a stării
de fapt din teritoriu. Scenariul roșu care ar urma să fie impus de la centru (deși, conform
tuturor declarațiilor din această vară, decizia de redeschidere a școlilor se ia la nivel local)
reflectă întru totul lipsa asigurării măsurilor igienico-sanitare în unitățile de învățământ
din România.

Considerăm că, în contextul în care Guvernul nu a făcut niciun efort real pe
parcursul verii pentru a asigura infrastructura digitală de care au nevoie peste 900.000
de elevi, este inadmisibil ca, în acest moment, să pornim de la premisa că școala va
începe în mediul online. În acest sens, solicităm Guvernului să ia măsuri reale de protecție
în teritoriu, care să permită întoarcerea la școală a elevilor și cadrelor didactice în
siguranță.

„Observ că Guvernul României nu are capacitatea, pur și simplu, de a realiza o
analiză a situației reale din teritoriu. E în regulă, vă putem oferi noi o mână de ajutor:
900 de MII de elevi nu au avut acces la educația digitală pe durata pandemiei, iar
dumneavoastră, stimați guvernanți, nu ați făcut nimic pentru a îndrepta acest lucru, în
afară de a pasa responsabilitatea achizițiilor publice de la o instituție la alta. Singurul lucru
care a mai rămas de făcut este asigurarea tuturor condițiilor igienico-sanitare în școli,
pentru a permite întoarcerea la cursuri în siguranță a elevilor și profesorilor.

În același timp, Guvernul are datoria de a relua procedura de achiziție publică pentru dispozitive,
conform Legii nr. 109/2020. Abia după aceea vom putea vorbi despre educație digitală
pentru toți elevii.”, a declarat Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor.”

Reamintim că Premierul Orban a anunțat vineri după-amiaza că au fost discuții ca școlile să înceapă fizic de la 1 octombrie, iar între 14 și 30 septembrie să fie cursuri online. ”Deocamdată nu am luat nicio decizie”, a precizat Orban.

sursa: edupedu.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult