Consiliul Național al Elevilor, despre începerea școlii față în față la 1 octombrie: Este o dovadă de iresponsabilitate imensă din partea Executivului
„Această propunere dă dovadă de o iresponsabilitate imensă din partea Executivului”, este răspunsul venit rapid din partea Consiliului Național al Elevilor la declarația Premierului Orban despre scenariul începerii școlii față în față la 1 octombrie, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro.
Redăm comunicatul CNE:
„În cursul zilei de astăzi, premierul României, Ludovic Orban, a declarat că Guvernul
ia în calcul începerea cursurilor în regim online până la data de 1 octombrie, atunci când
elevii se vor întoarce fizic la școală.
Considerăm că această propunere dă dovadă de o iresponsabilitate imensă din
partea Executivului, care a demonstrat că nu poate să realizeze o simplă analiză a stării
de fapt din teritoriu. Scenariul roșu care ar urma să fie impus de la centru (deși, conform
tuturor declarațiilor din această vară, decizia de redeschidere a școlilor se ia la nivel local)
reflectă întru totul lipsa asigurării măsurilor igienico-sanitare în unitățile de învățământ
din România.
Considerăm că, în contextul în care Guvernul nu a făcut niciun efort real pe
parcursul verii pentru a asigura infrastructura digitală de care au nevoie peste 900.000
de elevi, este inadmisibil ca, în acest moment, să pornim de la premisa că școala va
începe în mediul online. În acest sens, solicităm Guvernului să ia măsuri reale de protecție
în teritoriu, care să permită întoarcerea la școală a elevilor și cadrelor didactice în
siguranță.
„Observ că Guvernul României nu are capacitatea, pur și simplu, de a realiza o
analiză a situației reale din teritoriu. E în regulă, vă putem oferi noi o mână de ajutor:
900 de MII de elevi nu au avut acces la educația digitală pe durata pandemiei, iar
dumneavoastră, stimați guvernanți, nu ați făcut nimic pentru a îndrepta acest lucru, în
afară de a pasa responsabilitatea achizițiilor publice de la o instituție la alta. Singurul lucru
care a mai rămas de făcut este asigurarea tuturor condițiilor igienico-sanitare în școli,
pentru a permite întoarcerea la cursuri în siguranță a elevilor și profesorilor.
În același timp, Guvernul are datoria de a relua procedura de achiziție publică pentru dispozitive,
conform Legii nr. 109/2020. Abia după aceea vom putea vorbi despre educație digitală
pentru toți elevii.”, a declarat Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor.”
Reamintim că Premierul Orban a anunțat vineri după-amiaza că au fost discuții ca școlile să înceapă fizic de la 1 octombrie, iar între 14 și 30 septembrie să fie cursuri online. ”Deocamdată nu am luat nicio decizie”, a precizat Orban.
sursa: edupedu.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare”
Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare” România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare, a declarat marţi, 23 iunie 2026, preşedintele PNL, Ilie […]
Dragoș Damian, Terapia Cluj: Ilie Bolojan, dacă 2.500 de delegați de la Congres vor pune umărul ca Romania să aibă mai multe fabrici, uzine și combinate, atunci România va deveni o țară puternică și respectată în lume
Dragoș Damian, Terapia Cluj: Ilie Bolojan, dacă 2.500 de delegați de la Congres vor pune umărul ca Romania să aibă mai multe fabrici, uzine și combinate, atunci România va deveni o țară puternică și respectată în lume Ilie Bolojan, la Congres, am auzit eu, ai vorbit despre „oamenii care muncesc, din economie, din fabrici”. Dacă […]
Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată
Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată Până în 20 iulie 2026, vremea în România va fi foarte caldă, dar și cu episoade cu ploi și furtuni, conform prognozei meteo pe 4 săpătămâni, actualizată, prezentată […]









