Comunicat de presă| Deputatul PSD de Alba, Radu Marcel Tuhuț: Investițiile în infrastructura rutieră din Apuseni trebuie continuate în 2022!
Deputatul PSD de Alba, Radu Marcel Tuhuț: Investițiile în infrastructura rutieră din Apuseni trebuie continuate în 2022!
Proiectele privind infrastructura rutieră din Munții Apuseni trebuie să fie în acest an în centrul priorităților guvernamentale. Noua sesiune parlamentară, din anul 2022, am început-o cu o întrebare parlamentară și o solicitare, ambele legate de drumurile din Apuseni și adresate directorului general al CNAIR, Pistol Cristian Ovidiu.
Mesajul pe care l-am dus și în acest an la București a fost următorul: drumurile naționale din județul Alba trebuie să beneficieze de finanțare corespunzătoare.
Am văzut, cu toții, ce se poate întâmpla cu drumurile din zona de munte în urma inundațiilor, iar acest lucru poate fi prevenit prin alocarea de investiții majore în repararea, administrarea, consolidarea și modernizarea infrastructurii rutiere.
Astfel, i-am solicitat directorului general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere să îmi transmită ce sume au fost bugetate pentru anul 2022 pentru reabilitarea și întreținerea drumurilor naționale din Apuseni (DN 74, DN 74 A, DN 75), ce segmente de drum sunt vizate pentru a fi modernizate și care este calendarul demarării lucrărilor.
De asemenea, așa cum am promis, i-am solicitat directorului CNAIR printr-un alt demers parlamentar, începerea procedurilor necesare pentru includerea DN1R, denumit și Transursoaia, pe lista drumurilor cu circulație deschisă și pe timpul sezonului rece.
Așa cum am mai precizat, acest demers a fost realizat ca urmare a solicitărilor din partea cetățenilor din Munții Apuseni. Tronsonul este de o importanță capitală, nu doar din punct de vedere turistic, ci și economic, pentru fermierii de bovine din localitățile pe care drumul le traversează, dar și din împrejurimile sale. Din județul Cluj, pe această rută, vin periodic mai multe cisterne, în județul Alba, pentru colectarea laptelui direct de la producători.
Am încredere că voi primi răspunsuri favorabile!
Cu respect pentru locuitorii din Alba,
Deputat PSD – Radu Marcel Tuhuț
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Două stații de încărcare GRATUITE pentru mașini electrice, la Sântimbru și parc fotovoltaic propriu: Finanțare europeană de peste 89.000 euro pentru amplasarea altor stații în fiecare sat din comună
Două stații de încărcare GRATUITE pentru mașini electrice, la Sântimbru și parc fotovoltaic propriu: Finanțare europeană de peste 89.000 euro pentru amplasarea altor stații în fiecare sat din comună În fiecare sat din comuna Sântimbru urmează să fie amplasate stații de încărcare pentru mașini electrice, printr-o finanțare europeană de peste 89.000 de euro. Două astfel […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie