Actualitate

Compensarea facturilor la curent, măsură de 2 lei. În cele mai multe cazuri, reducerea e de doar câţiva bani

Ioana Oprean

Publicat

în

Compensarea facturilor la curent, măsură de 2 lei. În cele mai multe cazuri, reducerea e de doar câţiva bani

Aşteptată cu sufletul la gură de românii speriați de creșterea alarmantă a facturilor la energie, compensarea acestora se dovedeşte a fi o mare păcăleală. În cele mai multe cazuri, reducerea e nesemnificativă, de doar câţiva bani. Motivul e bine ascuns chiar in lege. Conditiile impuse nu pot fi indeplinite de prea multi consumatori. Aşa că in cele din urma sunt nevoiţi să plătească.

După mai multe întârzieri, furnizorii de energie electrică au început să trimită facturile pentru luna noiembrie. Compensarea e însă infimă. Un consumator a primit o reducere de… 50 de bani! Altul de doi lei. În această situaţie sunt milioane de români.

Așteptată că un colac de salvare, compensarea facturilor se dovedește a fi apă de ploaie. Datele arată faptul că 25% dintre români nu vor primi nicio compensație pt că nu se încadrează în consum. în timp ce 60% vor primi o reducere nesemnificativă, cuprinsă inbtre 1 leu și 2 lei. și doar 15% vor primi o compensație ceva mai mare, de aprox 30 de lei pe luna.

25% dintre români nu vor primi nicio compensație pt că nu se încadrează în consum

După mai multe întârzieri, furnizorii de energie electrică au început să trimită facturile pentru luna noiembrie. Compensarea e însă infimă. Un consumator a primit o reducere de… 50 de bani! Altul de doi lei. În această situaţie sunt milioane de români.
00:00

Așteptată că un colac de salvare, compensarea facturilor se dovedește a fi apă de ploaie. Datele arată faptul că 25% dintre români nu vor primi nicio compensație pt că nu se încadrează în consum. în timp ce 60% vor primi o reducere nesemnificativă, cuprinsă inbtre 1 leu și 2 lei. și doar 15% vor primi o compensație ceva mai mare, de aprox 30 de lei pe luna.

Explicaţia? În cazul energiei electrice, compensaţia este condiţionată de prețul din contract. Cu tot cu taxe, tariful trebuie să fie mai mare de 0,68 lei/kWh. Numai că…

Dumitru Chisăliţă, Asociaţia Energia Inteligentă: Sunt multe contracte care au fost încheiate înainte de data de 1 iulie 2021, unele chiar înainte de 1 ianuarie 2021. Şi atunci preţurile care sunt în momentul de faţă în aceste contracte sunt sub 0,68 de lei/kWh. Nu vor beneficia de nicio compensaţie, indiferent cât consumă.

Ion Lungu, preşedinte AFEER: Acesta a fost preţul mediu plătit de consumatori în luna decembrie a anului trecut şi s-a dorit să se producă o compensaţie, atfel încât preţul să nu fie mai mare decât preţul plătit de consumatori în luna decembrie a anului trecut.

Client: La energie electrică…20-30 de lei. Am văzut, apare cu minus pe factură. Mi-aș fi dorit că prețul să fie unul corect, fără certificate verzi, fără tot felul de accize.

La gaze, e la fel.

Dumitru Chisăliţă, Asociaţia Energia Inteligentă: Toţi consumatorii care au sub 0,125 de lei/kWh, preţul mărfii, nu vor beneficia de astfel de compensaţii.

50% dintre clienţi sunt în această situaţie. 40% în schimb nu se încadrează în limita de consum. Astfel că doar 10% vor primi o compensare de până la 150 de lei pe lună.

Client: Nu sunt compensate deloc. Cu o luna înainte ne-a venit 100 de lei și acum s-a scumpit cu 75 de lei. Diferența radicală, consumul fiind același.

Client: N-am primit nicio compensare. În schimb, regularizarea ne-a dat peste cap. În mod normal plăteam până în 300-400, acum 2000 și ceva de lei am primit regularizare.

Client: Nu am observat o compensare pe facturi încă, dar probabil că va fi.

Cât despre plafonare, nici ea nu ajută momentan. La energie electrică, preţul s-a plafonat la 1 leu/kWh, iar la gaze la 0,37 lei/kWh. Numai că peste 75 % dintre consumatorii de energie electrică au în contracte preţuri mai mici de un leu. La gaze, plafonarea nu-i ajută pe 85% din consumatorii casnici.

De la 1 ianuarie ar putea ajuta mai mult compensarea şi plafonarea, având în vedere că se anunţă chiar şi dublarea facturilor. Greul însă va începe din aprilie, când ajutoarele de la stat vor dispărea.

Sursa: observatornews.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult

Actualitate

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”

Ioana Oprean

Publicat

în

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]

Citește mai mult