Comisie de anchetă în urma unei petreceri a Jandarmilor din Brașov, cu conffeti, muzică și șampanie. „Bairamul” a avut loc chiar în fața unității
O petrecere de pensionare a fost organizată de către angajații din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Burebista, din Brașov, după ce un coleg al acestora urmează să treacă în rezervă, arată DCNEWS.ro.
Jandarmii i-au făcut o surpriză pe cinste. L-au așteptat cu confetti, șampanie și muzică pusă chiar din autospecialele unității. Totul a arătat foarte frumos, doar că noi suntem în plină pandemie de Covid-19 și ar trebui să respectăm mai multe reguli, sfidate în acest caz de jandarmi. Pe filmare se poate vedea că nimeni nu poartă masca, nu este respectată distanțare socială, iar jandarmii îl iau în brațe și îl pupă pe colegul care a ieșit la pensie.
Reacția Jandarmeriei Brașov
„Referitor la imaginile apărute în spațiul public, va comunicăm faptul că am luat cunoștința despre manifestarea care a avut loc în unitatea noastră. Astfel, în seară zilei de 28 februarie, în jurul orei 23:00, la ieșirea din misiune efectivă din cadrul unei subunități mobile, pe fondul trecerii în rezervă a șefului ierarhic, i-au adus acestuia mulțumiri pentru activitatea depusă în calitate de militar, fapt materializat prin aclamații și urări.
În ceea ce privește atitudinea cadrelor militare de a se manifestă fără respectarea măsurilor de protecție individuală la nivelul unității noastre s-a stabilit o comisie pentru a verifică acest fapt și pentru a se lua măsurile legale care se impun”, a transmis IJJ Brașov.
Întrebați de ce este nevoie de o comisie, jandarmii au spus că în imagini apar cadre militare, transmite Mediafax. În imagini apar angajații Grupării de Jandarmi Mobile Burebista Brașov, care-și fac poze îngrămădiți și fără măști de protecție. Ulterior, Jandarmeria Brașov a anunțat că s-au încălcat regulamentele interne și urmează să se stabilească sancțiunile, „în funcție de gradul de vinovăție al fiecărui participant”.
„Am luat la cunoștință despre manifestarea care a avut loc în unitatea noastră. Astfel, în seara zilei de 28 februarie, la ieșirea din misiune, efective din cadrul unei subunități mobile, pe fondul trecerii în rezervă a șefului ierarhic, i-au adus acestuia mulțumiri pentru activitatea depusă în calitate de militar, fapt materializat prin aclamații și urări. În ceea ce privește atitudinea cadrelor militare de a se manifesta fără respectarea măsurilor de protecție individuală la nivelul unității noastre s-a stabilit o comisie pentru a verifica acest fapt și pentru a se lua măsurile legale care se impun”, a transmis IJJ Brașov.
Întrebați de ce este nevoie de o comisie, jandarmii au spus că în imagini apar cadre militare.
În imagini apar angajații Grupării de Jandarmi Mobile Burebista Brașov, care-și fac poze îngrămădiți și fără măști de protecție.
Ulterior, Jandarmeria Brașov a anunțat că s-au încălcat regulamentele interne și urmează să se stabilească sancțiunile, „în funcție de gradul de vinovăție al fiecărui participant”.
Sursa: DCNEWS.ro, stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]








