Ziarul Unirea

Călin Potor: Inginerul Mircea Hava, forţat de procurori să respecte legea

   În al 12-lea ceas al mandatului său de edil, inginerul Mircea Gheorghe Hava este nevoit, sub presiunea dosarelor de la DNA, să respecte legea. Gravele nereguli la acordarea subvenţiilor la transportul în comun descoperite de procurori au adus prejudicii de imagine imense municipiului nostru. Acum, cu o săptămână înainte de a pleca din funcţie, inginerul Hava şi-a adus aminte că există lege şi a decis, nu ştim prin ce minune, să o şi respecte. Să nu fim înţeleşi greşit. Avem tot respectul pentru meseria de inginer. Hava ar trebui să fie mândru de această meserie, la fel cum eu sunt mândru de meseria mea, de medic.
Începând cu 1 iunie decontarea de către primărie a subvenţiilor la transportul în comun se va face în funcţie de numărul de călătorii efectuate de către fiecare din beneficiarii de gratuităţi. Vorbim aici de pensionari, veterani şi văduve de război, deţinuţi politici, revoluţionari. Oameni care potrivit legii au dreptul să primească gratuităţi la transportul local. Doar că până acum decontările s-au făcut după ureche, cum a considerat de cuvinţă inginerul Hava. Ordonanţa prin care procurorii DNA Alba Iulia au decis instituirea sechestrului asigurator pe casele deţinute de Mircea Gheorghe Hava arată clar că în ultimul său mandat subvenţiile au fost acordate fără respectarea legii. Concret, nu au fost decontate doar călătoriile efective ale pensionarilor.  Pe româneşte sumele au fost umflate din pix, astfel că s-a ajuns la un prejudiciu de 7 milioane de euro. Acelaşi inginer este acuzat că nu a urmărit întregul proces de acordare şi plată efectivă a subvenţiilor, chiar dacă asta intra în atribuţiile sale de serviciu.
Legea e lege şi trebuie respectată de toată lumea. Indiferent cum se numeşte şi ce funcţie ocupă. Din cauza inginerului Hava şi a problemelor pe care le are cu justiţia, Alba Iulia a ajuns să fie caracterizată la nivel naţional ca un pol al corupţiei, ca un oraş în care administraţia comite ilegalităţi, iar cel care are de suferit este cetăţeanul. Sperăm ca toate dosarele să fie soluţionate cât mai repede, iar cei vinovaţi să fie pedepsiţi.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

ADEZIUNE PLUS ALBA

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: „România are nevoie de un nou premier: responsabil, puternic și bun profesionist”

România are nevoie de un nou premier: responsabil, puternic și bun profesionist, astfel încât să poată gestiona criza sanitară și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

23 Comentarii

cetatean 5 iunie 2012 at 10:30

HA HA HA … ce vrajeala …deci diferenta Hava – Potor va fi de aprope 15 % in 10 iunie …veti vedea ca aceste sondaje facute de institutii manipulate politic sunt fara acuratete … dupa ce se va intampla asa, imi ofer acestor publicatii serviciile de sondare a pietei si de consultanta…nu de alta dar MA PRICEP ! …CUM DRACI SA ITI IMAGINEZI, facand abstractie de problemele PDL la nivelnational, ca omul Hava va pierde aceste alegeri …

km0 5 iunie 2012 at 10:37

bine ca cineva face sondajele calumea!
Se cunoaste deja castigatorul la Primaria Alba Iulia.
Asteptam schimbarea domnule Potor

cetatean ... 5 iunie 2012 at 12:06

@kmo … cred ca te imbati cu apa rece … da te asteptam dupa 10 iunie sa iti ceri scuze fata de cei care stim care o sa fie rezultatul alegerilor …

o DAAA!!! 5 iunie 2012 at 11:12

si care credeti ca o sa fie diferenta intre hava si potor? va spun eu. Potor e mai insetat de furat si spagi decat hava. au furat cot la cot ani de zile si dupa ce nu i-a convenit cum au impartit prada potor s-a sucit si vrea sa ii ia locul. doi hoti la fel, ba chiar potor mult mai rau. Cum va explicati ca hava din functia de primar are o avere mai mica decat potor care a fost doar o perioada viceprimar? cred ca daca s-ar apuca sa scrie un comment pe forum fiecare om care i-a dat spaga la şpotor, ar pica siteul de 10 ori pe zi din cauza traficului :)))))))))))))))))))))))))))))

olah 5 iunie 2012 at 11:31

simplu….
Hava si-a facut averea din bani legali sau ilegali tot ceea ce are ca avere
In schimb, Potor are avere din mostenire, din truda parintilor si socrilor sai.
Cine bate la avere? Cel care si-a facut-o in timpul functiei sau cel care a primit-o mostenire?

o DAAA!!! 5 iunie 2012 at 11:37

bai frate eu stiu cati bani i-am dat pt un spatiu comercial si toti din zona asta au facut la fel. toti stim dar nimeni nu are curajul sa iasa in fata. daca a impartit banii cu hava? poate! Dar stiu cert ca lui Şpotor in mana i-au ajuns.
Hava e un porc, dar sa il schimbi cu potor tre sa fi retardat!!!

calin din cucuruz 5 iunie 2012 at 11:47

asa e. mare spagar potor. sincer hava e prea plictisit si prea arogant ca sa il mai votez si probabil o sa ma abtin sa il votez in ziua alegerilor dar decat sa il votez pe potor mai bine imi tai degetele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cred ca in ziua votului o sa ma plimb cu cainele prin saturile cetatii :))))))))))

calin din cucuruz 5 iunie 2012 at 11:44

atat esti de mandru domnule potor de meseria de medic ca nici rezidentiatu nu ti l-ai dat. Ce sa mai vorbim ca nu ai profesat o zi in viata ta, ci ai ocupat doar functii de conducere unde ai fost numit nu ales si toate astea in toti acesti ani ai fost sters la fund de tatucu HAVA. Acum nu ti-a mai ajuns si ai inceput sa musti din mana care te-a hranit. O fi hava un arogant si o fi in multe feluri dar cand musti din mana care te hraneste Dumnezeu e sus si te vede.

alinuta 5 iunie 2012 at 11:46

doctore te intreb de ce incepi fiecare articol cu sondajele ne ai spus o data de ce te repeti s au ne crezi pe toti retardati si crezi ca am avea nevoi de tine ….nu doctore nu vei ajunge la primarie ,ai fost si nu te ai multumit cu ce aveai asa ca ar trebui sa faci ca strutul ….

Gheorghe 5 iunie 2012 at 15:43

Alinuta „calin din cucuruz ” este drogat cu par de cucuruz .Potor are rezidentiatul luat cu nota mare ,altfel nu putea sa profeseze la urgente .Cat priveste concluzia ta ,e total falsa :POTOR CALIN va fi urmatorul primar al municipiului Alba Iulia. Comentezi fara discernamant .Scuze .

@Gheorghe 6 iunie 2012 at 2:01

Ia intreaba-l pe potor unde si-a facut rezidentiatul? Dar specializarea? Toti medicii din spital rad de calificarile lui si de cum a avansat ca doctor. Stii vreun pacient tratat de el? Ai auzit tu prin oras de el ca-i medic bun? Las-o ca macane!

Gheorghe 5 iunie 2012 at 15:46

Alinuta ,te rog ai grija la gramatica .In graba si eu deseori gresesc ,dar tu esti catastrofica in greseala.

calin file din poveste 5 iunie 2012 at 11:51

parerea mea e ca potor o sa ajunga la primarie, atunci cand lasa aroganta si coboara din mercedes, ia autobuzul si coboara in statia de langa primarie. Apoi isi aseaza un cort in fata si gata. POATE SPUNE CU MANA PE INIMA CA S-A MUTAT LA PRIMARIE

cetatean ... 5 iunie 2012 at 12:18

lOCALITATEA Sintimbru : USL = AFISE LIPITE PE STALPI DE CURENT !!!! … cum sa procedez sa fac pe cineva sa se auotosesizeze … MA AJUTATI ?????

cetatean ... 5 iunie 2012 at 12:35

Potor si USL la nivel de judet – danseaza exact dansul lui Geoana cu nevastasa pe scena in fata tarii !!! :)):)):)):)) de acum 4 ani, cu sondaje inventate si visate :)):))

afisajul 5 iunie 2012 at 12:37

Stai cuminte, ca la Sebes pe toati stilpii gasesti doar candidatul PDL, adicatelea pe neica nimeni din Vintz.

cetatean ... 5 iunie 2012 at 12:46

cu atat mai mult…astfel de lucruri trebuie sesizate

Stalpul 5 iunie 2012 at 16:09

Da , am vazut si eu dar nu sunt afise lipite fraiere

Aurelian 5 iunie 2012 at 18:34

7 procente peste Hava? Potorina, sondajele la care te referi, sunt umflate, si daca ar fi fost facute in randul membrilor PeNaLi, sa nu mai vorbesc de USL!

EU 5 iunie 2012 at 19:01

medic incompetent si mincinos… invata de la penibilul geoana si nu te bucura prea mult inainte sa vezi rezultatele oficiale 🙂

Krougar 6 iunie 2012 at 7:20

bai , doar eu am impresia ca EU , cetatean, aiurelian e aceeasi persoana? Guralivul de serviciu de la pedeleu gata sa se ia in gura cu absolut oricine, doar asa ca sa se imbete cu apa rece ca ii ajuta cu atitudinea asta pe mai marii sai de la partid?

cetatean ... 6 iunie 2012 at 17:11

ai impresia doar …pur si simplu asta-i raportul PDL si noi – USL si tu….si doare…