Bătaie soră cu moartea într-un bar din Vinţu de Jos
Agresorul a fost arestat preventiv pentru 29 de zile
Un tânăr de 23 de ani, din comuna Vinţu de Jos, a intrat în comă după ce a primit o bătaie soră cu moartea. Evenimentul s-a petrecut duminică, 13 noiembrie, într-un bar din comună, unde victima se afla împreună cu mai mulţi prieteni. Astfel, în jurul orei 6.00 dimineaţa, în bar a izbucnit un conflict spontan în urma căruia tânărul a fost lovit cu pumnul în zona feţei de către un bărbat de 34 ani, domiciliat în aceeaşi localitate. Din cauza loviturilor primite, victima a căzut şi s-a lovit cu capul de pavimentul din gresie. Medicii din cadrul Serviciului de Ambulanţă Alba l-au transportat pe tânărul agresat la Spitalul Municipal Sebeş pentru investigaţii medicale şi acordarea îngrijirilor necesare dar, ulterior, pentru că starea de sănătate s-a agravat, victima a fost transportată la Spitalul Judeţean Alba şi diagnosticată cu multiple contuzii cerebrale şi comă de gradul IV.
Deoarece existau mai multe neconcordanţe cu privire la împrejurările producerii agresiunii, cauza a fost preluată de ofiţerii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Alba, care au întocmit un dosar penal, în care se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de vătămare corporală gravă.
Agresorul a fost reţinut de poliţişti pentru o perioadă de 24 de ore, pe bază de ordonanţă de reţinere, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba cu propunere de arestare preventivă. (B.P)
UPDATE: Tribunalul Alba a admis cererea Parchetului iar agresorul a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum s-a petrecut accidentul în care un minor de 15 ani a fost lovit de o mașină pe șoseaua de centură Alba Iulia
VIDEO | Cum s-a petrecut accidentul în care un minor de 15 ani a fost lovit de o mașină pe șoseaua de centură Alba Iulia Un accident a avut loc joi, 18 iulie 2024, în jurul orei 18.28 pe șoseaua de centură Alba Iulia. Un minor în vârstă de 15 ani a trecut strada neregulamentar, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României