Bărbat din Rădești, REȚINUT de polițiști: ”Mort de beat” la volan, s-a speriat de polițiști și a intrat cu mașina într-o autoutilitară parcată
Bărbat din Rădești, REȚINUT de polițiști: ”Mort de beat” la volan, s-a speriat de polițiști și a intrat cu mașina într-o autoutilitară parcată
Un bărbat din Rădești a fost reținut de polițiști, după ce fiind ”mort de beat” la volan, s-a speriat de oamenii legii și a intrat cu mașina într-o autoutilitară parcată.
Potrivit IPJ Alba, la data de 17 aprilie 2025, polițiștii din Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 45 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea sub influența băuturilor alcoolice și conducere fără a deține permis de conducere.
Citește și: S-a speriat de polițiști și a intrat cu mașina într-o autoutilitară parcată: Șofer din Rădești, ”mort de beat” și fără permis, cercetat de polițiști

Informații de background
În noaptea de 17 aprilie 2025, în jurul orei 01.30, polițiștii de ordine publică din Aiud, în timp ce se aflau pe strada Gării din municipiul Aiud, au observat un autoturism al cărui conducător auto ar fi mărit viteza de deplasare la vederea acestora și ar fi intrat în coliziune cu o autoutilitară parcată regulamentar.
Autoturismul era condus de un bărbat de 45 de ani, din comuna Rădești, județul Alba, iar din verificările efectuate de polițiști, a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În urma testării bărbatului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu
Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu Salvamontiștii din Alba au participat, alături de colegii lor din Bihor și cadre medicale SMURD, la un amplu exercițiu de salvare într-unul dintre cele mai complexe și periculoase canioane din România. În perioada 06-07 iunie 2026, personalul profesionist […]
FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează
FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează Federația Sindicatelor Independente din Educație – FSIE, federație Reprezentativă la nivel de unități diferite, a declanșat Greva Japoneză pe perioada Examenelor Naționale de Evaluare cls. a VIII-a și a Examenului de Bacalaureat […]
FOTO | Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii
Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii Comuna Câlnic face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în infrastructura educațională locală. După obținerea unei finanțări europene în valoare de peste 9,4 milioane de lei, administrația locală a lansat […]
