Autostrada Orăştie – Sibiu, o promisiune pe cale de a fi onorată de Guvernul Boc
La începutul acestei săptămâni Ministerul Transporturilor a anunţat câştigătorii licitaţiei organizate pentru cele patru tronsoane ale Autostrăzii Orăştie – Sibiu, parte integrantă a Coridorului IV Paneuropean. Astfel, pentru cel de-al doilea tronson extrem de important pentru judeţul Alba, respectiv Lotul 2 „Proiectare şi execuţie autostrada Orăştie – Sibiu km 24+110 -km 43+855” câştigător a fost desemnat Asocierea Straco Grup SRL – Studio Corona SRL Civic Engineering, valoare ofertei câştigătoare fiind de 377.780.208,81 lei. Acest tronson acoperă zona Sebeş şi va asigura devierea traficului din interiorul oraşului Sebeş pe ruta Sibiu – Orăştie.
Deputatul Clement Negruţ fiind unul dintre promotorii acestei investiţii capitale în infrastructura rutieră naţională care va avea beneficii directe pentru judeţul Alba a declarat: „Sâmbăta trecută, în 9 aprilie am luat parte şi eu la începerea lucrărilor pentru tronsonul Orăştie – Deva, ocazie cu care am susţinut din nou proiectul autostrăzii de pe Coridorul IV Paneuropean şi mai ales am cules noi date privitoare la această investiţie. Aşa cum le-am promis locuitorilor judeţului, am fost, sunt şi voi fi deputatul care mă voi implica personal pentru ca lucrurile să se mişte şi apreciez faptul că actualul Guvern Boc se ţine de cuvânt în această chestiune.
Dacă toate lucrurile vor merge pe cursul firesc, ar însemna ca în această vară să demarăm lucrările inclusiv la tronsonul care traversează zona Sebeş, respectiv de undeva de lângă Săliştea până în zona Cunţa. Cred că acum este mai mult decât evident faptul că acest proiect vital pentru judeţul Alba şi pe care eu personal l-am susţinut încă din anul 2008, alături de Partidul Democrat Liberal, în care eram la acea vreme este pe cale de a se înfăptui. Faptul că tot PDL este cel care pune în operă acest mare proiect investiţional important pentru România are o importanţă politică decisivă pentru mine şi mai ales pentru viitorul judeţului Alba. Cred că este cea mai bună dovadă că lucrurile în interiorul PDL, atât la nivel judeţean cât şi naţional, s-au mişcat în direcţia bună şi vor fi astfel create premise economice importante pentru judeţul nostru. Apreciez această voinţă politică şi salut la modul diplomatic şi angajant un astfel de demers important pentru ceea ce înseamnă respectarea unui punct vital din programul politic cu care eu şi PDL am câştigat alegerile împreună în urmă cu aproape trei ani”, a declarat deputatul Clement Negruţ.
De la anunţarea câştigătorilor licitaţiei pentru autostrada Orăştie – Sibiu urmează o perioadă de 10 zile de contestaţii.
Biroul de presă al
Cabinetului parlamentar Clement Negruţ
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]









