Autostrada Orăştie – Sibiu, o promisiune pe cale de a fi onorată de Guvernul Boc
La începutul acestei săptămâni Ministerul Transporturilor a anunţat câştigătorii licitaţiei organizate pentru cele patru tronsoane ale Autostrăzii Orăştie – Sibiu, parte integrantă a Coridorului IV Paneuropean. Astfel, pentru cel de-al doilea tronson extrem de important pentru judeţul Alba, respectiv Lotul 2 „Proiectare şi execuţie autostrada Orăştie – Sibiu km 24+110 -km 43+855” câştigător a fost desemnat Asocierea Straco Grup SRL – Studio Corona SRL Civic Engineering, valoare ofertei câştigătoare fiind de 377.780.208,81 lei. Acest tronson acoperă zona Sebeş şi va asigura devierea traficului din interiorul oraşului Sebeş pe ruta Sibiu – Orăştie.
Deputatul Clement Negruţ fiind unul dintre promotorii acestei investiţii capitale în infrastructura rutieră naţională care va avea beneficii directe pentru judeţul Alba a declarat: „Sâmbăta trecută, în 9 aprilie am luat parte şi eu la începerea lucrărilor pentru tronsonul Orăştie – Deva, ocazie cu care am susţinut din nou proiectul autostrăzii de pe Coridorul IV Paneuropean şi mai ales am cules noi date privitoare la această investiţie. Aşa cum le-am promis locuitorilor judeţului, am fost, sunt şi voi fi deputatul care mă voi implica personal pentru ca lucrurile să se mişte şi apreciez faptul că actualul Guvern Boc se ţine de cuvânt în această chestiune.
Dacă toate lucrurile vor merge pe cursul firesc, ar însemna ca în această vară să demarăm lucrările inclusiv la tronsonul care traversează zona Sebeş, respectiv de undeva de lângă Săliştea până în zona Cunţa. Cred că acum este mai mult decât evident faptul că acest proiect vital pentru judeţul Alba şi pe care eu personal l-am susţinut încă din anul 2008, alături de Partidul Democrat Liberal, în care eram la acea vreme este pe cale de a se înfăptui. Faptul că tot PDL este cel care pune în operă acest mare proiect investiţional important pentru România are o importanţă politică decisivă pentru mine şi mai ales pentru viitorul judeţului Alba. Cred că este cea mai bună dovadă că lucrurile în interiorul PDL, atât la nivel judeţean cât şi naţional, s-au mişcat în direcţia bună şi vor fi astfel create premise economice importante pentru judeţul nostru. Apreciez această voinţă politică şi salut la modul diplomatic şi angajant un astfel de demers important pentru ceea ce înseamnă respectarea unui punct vital din programul politic cu care eu şi PDL am câştigat alegerile împreună în urmă cu aproape trei ani”, a declarat deputatul Clement Negruţ.
De la anunţarea câştigătorilor licitaţiei pentru autostrada Orăştie – Sibiu urmează o perioadă de 10 zile de contestaţii.
Biroul de presă al
Cabinetului parlamentar Clement Negruţ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









