Aplicație online complexă achiziționată de Primăria Cugir pentru elevii care participă la cursuri de acasă. Adrian Teban: ”Evaluăm nevoia de laptopuri și tablete pentru elevii și profesorii care nu au”
O aplicație online complexă a fost achiziționată de Primăria Cugir pentru elevii care participă la cursuri de acasă. Adrian Teban spune că se evaluează ”nevoia de laptopuri și tablete pentru elevii și profesorii care nu au”.
La Cugir, toți elevii vor participa la cursuri online și vor fi evaluați prin domeniul tehnologiei. Primarul, Adrian Teban a anunțat că administrația locală a achiziționat o aplicație de management școlar, astfel încât
activitatea să continue, chiar dacă școlile sunt închise pe perioada pandemiei de coronavirus.
“Dorim să asigurăm un climat educațional favorabil continuării procesului instructiv-educativ, astfel că la nivelul localității noastre toate instituțiile de învățământ vor utiliza aceeași platformă. Întreaga activitate școlară se va muta în mediul on-line, pe o aplicație complexă care permite efectuarea cursurilor, evaluarea și notarea elevilor, precum și transmiterea către părinți a întregii situații școlare a elevilor. În momentul de față sunt colectate datele de la viitori utilizatori și sunt demarate acțiuni de pregătire a profesorilor, elevilor și părinților în vederea utilizării aplicației. Totodată, evaluăm nevoia de laptopuri și tablete, astfel încât elevii și profesorii care nu au acasă, să le poată închiria de la școală” a precizat primarul Adrian Teban.
Potrivit edilului, în baza contractului încheiat de primărie cu un operator de telefonie, toți elevii și profesorii din localitate vor primi un SIM de date și trafic Internet de 4GB luna, care le va permite accesul la aplicația Adservio, de pe orice calculator sau device, fix sau mobil. Vor fi distribuite 2110 astfel de SIM-uri și vor fi create peste 4000 de conturi pentru elevi, profesori, directori și părinți.
Sistemul va permite încărcarea lecțiilor de orice format, inclusiv audio-video, iar elevii vor participa activ, prin intervenții directe și întrebări. De asemenea, profesorii vor realiza procesul de evaluare prin intermediul testelor și a proiectelor, vor monitoriza prezența elevilor și vor pune note în catalogul electronic inclus în aplicație.
La rândul lor, părinții vor avea acces de oriunde și oricând la situația școlară a copilului și vor fi informați instant, prin mesagerie, de către profesori, diriginte, secretariat sau chiar de conducerea școlii. Platforma conține și servicii de secretariat, permițând stocarea și ordonarea datelor și generând tot felul de rapoarte necesare activității școlilor.
Până în dată de 31 august a.c. întregul serviciu este gratuit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








