ALEGERI PARLAMENTARE: Instituţia Prefectului Alba organizează instruirea primarilor şi a secretarilor

Marţi, 25 septembrie 2012, Instituţia Prefectului – Judeţul Alba organizează instruirea primarilor şi a secretarilor, în cadrul pregătirilor pentru alegerile parlamentare ce vor avea loc în data de 9 decembrie 2012.

Instruirea, care se va desfăşura la Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia, cu începere de la ora 8.30, va fi deschisă de către prefectul Dan Coriolan Simedru, prin prezentarea cadrului normativ şi a măsurilor organizatorice. În acelaşi context, şeful Serviciului Juridic din cadrul Instituţiei Prefectului-Judeţul Alba, Vasile Bumbu, va oferi explicaţiile necesare privind atribuţiile ce le revin autorităţilor administraţiei publice locale în cadrul organizării alegerilor pentru Camera Deputaţilor şi Senat, iar şeful Biroului Judeţean de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenţa Persoanelor, Adrian Daniel Mosora, va face precizări cu privire la întocmirea listelor electorale şi arondarea la secţiile de votare.

ELIT

Conform programului calendaristic stabilit prin H.G. 890/1 septembrie 2012, până în data de 9 octombrie, prefecţii trebuie să asigure delimitarea şi numerotarea secţiilor de votare, să identifice şi să stabilească sediile de circumscripţie, în aşa fel încât fluxul de persoane şi documente să fie eficient, iar, până în 25 octombrie, listele electorale vor fi tipărite şi comunicate primarilor.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Postul Paștelui 2021. Când începe şi ce nu ai voie să faci în zilele de post

Postul Paștelui 2021. Când începe Postul Paștelui ORTODOX şi ce nu ai voie să faci în zilele de post Paștele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

Costel* 22 septembrie 2012 at 9:42

Propun ca una din temele principale ale instructajului sa fie urmatoarea. In judetul Alba cei ce participa la vot sa voteze numai pe cei ce sunt in lista Guvernatorului „LINGE BAROS” … si atunci sigur parchetarii doamnei Kovesi si Morar nu vor mai face bataturi la talpi alergand dupa romanii care au participat la vot … Poate ne ajuta Dumnezeu sa scapam de conducatorul care in tara ne taie drepturi si ne sugruma iar in afara se gudura pe la curtile neofanarioate europene.

Status Quo 22 septembrie 2012 at 9:58

Linge Baros, ai?

Eu as propune ca astia ca tine sa incaseze o dunga roz pe buletin si sa nu mai poata vota vreo 3-4 cicluri electorale. Poate in intervalul asta devin mai intelepti. Desi sunt cam sceptic…

Prrobleme e ... 22 septembrie 2012 at 11:27

… stimabile SQ, ca astia ca si Costel, sunt vreo 7,4 milioane in tara (de nu cumva chiar mai multi, azi) iar din astia ca matale nu-s decat vreo 1,01… In cazul asta, ai o problema tataie, ca iar nu se face cvorum…!Sau ii socotim iar pe cei care nu voteaza?!!!

Status Quo 22 septembrie 2012 at 12:06

Ti-am zis fatuco sa-ti dai un pseudonim. Oare cumiti ziceai inainte? gigi?

Daca as fi in locul tau nu m-as prea lauda cu aia 7,4 milioane. Daca ar face cineva o cercetare (poate o fi si facut… sa-l intrebam pe Dancu) am vedea cine sunt cu adevarat cei 7,4 milioane. Ce varsta, ce pregatire, ce castiguri au, cu cine voteaza si de ce, etc. etc.

Dupa mine: manipulabilii Romaniei, masa de manevra a PSD, dependenti de stat si nu contributori. Astia trag Romania inapoi din 90 incoace.

Cativa dintre cei 7,4 sunt si aici pe forum. Pentru astia nu mai am nevoie de cercetare ca sa-mi dau seama ce marfa sunt.

Masa Verde 22 septembrie 2012 at 18:09

Uite ca mi-am ales si un pseudonim tatalucule SQ si inca unu care-ti place matale, celor 1,01 milioane de teapa matale, dar mai ales „specimenului” pt. care te tot agiti si pentru care-ti pui in pericol tensiunea, dupa cum ti-am mai spus ! Si pt. ca tot iti plac „cercetarile” afla ca din cercetari rezulta ca in Romania voteaza din 1990 incoace, in medie 11,3 milioane de romani, INDIFERENT DE MIZA. Ceilalti, din listele permanente, pur si simplu nu voteaza, de asemenea INDIFERENT DE MIZA. Acum fa matale proportia si ai sa vezi ca cei 7.4 milioane reprezinta peste 65% din totalul celor care voteaza, de regula. Ca ei sunt ignorati de catre matale, ceilalti 1,01 mil. dar mai ales de catre cel caruia-i place sa castige la „masa verde” (ca-n liga lui Mitica, vorba lui Bula!), indiferent de ” ce varsta, ce pregatire, ce castiguri au, cu cine (NU) voteaza”, deci daca-i ignorati, asta-i treaba voastra, deja s-au obisnuit, vorba matale- ei nu-s decat o marfa, „care trag Romania inapoi din 90 incoace”…Cred ca m-as jena putin sa fiu in locul matale…Se spune ca de la o varsta omu-si pierde ratiunea, incet, incet. Chiar, ce etate ai stimabile?

@Prrobleme e ... 22 septembrie 2012 at 12:55

Ai dreptate…de aici si vorba „prosti da’ multi”…

Costel* 22 septembrie 2012 at 10:19

Domnule SQ se pare ca ati inbatranit degeaba. Daca critic activitatea Basista nu este bine, daca indemn sa se voteze pro basisti nu este bine asa ca nu-mi ramane de cat sa mai spun inca odata … sa ne traisca multi, multi ani domnul Basescu si apoi frati romani votati pe 9 decembrie cat mai multi candidati care se aseamnana cu cei mai de vaza PDL-isti, Oltean, Bourean, Talmcean, Hoara, Liga, Botis, Olar, Negrut si de ce nu pe permanentul parlamentar de Alba domnul Peres …

Status Quo 22 septembrie 2012 at 12:15

Costache baiete,
critica pe cine vrei tu ca nu te opreste nimeni. Suntem – din punctul asta de vedere – o tara inca libera.

Te-as intelege insa daca ar fi alternative mai bune. De exemplu daca din partea te-ai putea lauda: ia te uita ce prost e Peres si ce destept e Atanasiu.

Costel* 22 septembrie 2012 at 13:28

Eu am un respect deosebit pentru PDL-istii de vaza. Apreciez foarte mult faptul ca domnul Hava a predat Cetate unui investitor strategic care la predare avea un capital sosial de 200 de RON apartinand a trei persoane una dintre ele find domnul Szabou cu un procent de 20% respectiv 40 de lei. De asemenea apreciez foarte mult capacitatea manageriala a domnului Dumitrel care dupa ce termina reparatia capitala a Centrului Militar o preda domnului Szabou pentru extinderea hotelului medieval. Si uite asa cei doi domni „TRAIESC BINE” iar eu le doresc in continuare multa sanatate si multi b(ani) …

Status Quo 22 septembrie 2012 at 22:33

Bai Costele baiete,
trebuie sa recunosti ca Cetatea arata bine fata de acum cativa ani. Transformarea e de apreciat.

Bravo celor care au facut-o posibila. Si aici trebuie mentionat Hava daca tot il amintesti.

De aia a si castigat alegerile cu tot circul facut de pretinii tai habauci si pe fondul a ceea ce s-a intamplat in tara.

Spre stiinta ta sfintii se gasesc in ceruri. Nu-i cauta pe aici! Pierzi vremea!

Probabil ca tu esti fara de greseala. Eu zic sa incerci la vreo manastire eventual la muntele Athos.

Aurelian 22 septembrie 2012 at 15:11

Nu stiu ce Dracu se intampla cu PeNaLi, ca toti au luato razna, Eutanasiu se crede la Lectii Politice in Partid, si de fapt era la Unirea, Costel bate apa in piua, de vreo 12 ore, mai lipseste acum ca Siñedru sa dea lectii …, Primarilor, in loc de instruire la alegerile generale!

Costel* 22 septembrie 2012 at 21:22

Eu nu scriu in numele Atanasiului draga @ Aurelian ci am sa scriu anti-Base pana cand acesta va fi imbarcat pilot sef pe vasul Gherla, iar continutul scrisurilor dumneavoastra basiste ma determina sa cred ca sunteti scolit in scoli securiste precum domnul Guvernator si cred ca aveti si apucaturi similare. Sunt convins ca nu grsesc cand spun ca vechii securisti ceausisti dupa ce ca se aseamana se si aduna. Va doresc atat dumneavoastra cat si iubitului nostru Guvernator „LINGE BAROS” multa sanatate si putere de munca ca la alegerile parlamentare sa ne puteti alerga din nou cu parchetarii (in)dependenti … ha, ha, ha …

Aurelian 22 septembrie 2012 at 23:11

Bafta Costele, dar nu uita ca lumea vrea sa cunoasca oamenii de care se vorbeste atat de mult de rau, ca rationeaza ca acel personaj daca a deranjat atata lume are niste merite!