Alba Iulia: Revelion 2012 în parcul din Cetate la concurenţă cu slujba de intrare în Noul An oficiată în Catedrala Reîntregirii

Paul Voicu - Primar 2020

Sâmbătă noaptea, începând cu ora 23:30, peste 1000 de albaiulieni au ieşit în Parcul Unirii  pentru a asista la spectacolul de artificii şi jocuri de lumini pregătit special de către administraţia locală pentru sărbătorirea intrării în noul an 2012. Cu circa un sfert de oră înainte de a se trece în Noul An şi-au făcut apariţia în mijlocul celor prezenţi primarul municipiului Alba Iulia – Mircea Hava, viceprimarul Paul Voicu, Ştefan Bardan – prefectul judeţului, Raul Tudoraşcu – subprefect, Rodica Andronescu – preşedintele ANOFM (secretar de stat în cadrul Ministerului Muncii), Corneliu Orzea – preşedintele CCIA Alba precum şi mai mulţi directori de instituţii şi consilieri locali. Aceştia au distribuit albaiulienilor calendare pe anul 2012 ale Primăriei Alba Iulia care promovează Cetatea. La ora 24:00, în zgomotele asurzitoare ale focului de artificii toţi cei prezenţi şi-au urat ” La mulţi ani „, sănătate, fericire şi multe bucurii în noul an şi au ciocnit câte un pahar de şampanie oferită de primăria locală la mese şi corturi special amenajate. Consiliul Local Alba Iulia a alocat pentru acest eveniment suma de 21.000 de lei.

      În timp ce în Parcul Unirii se derula spectacolul de lasere şi artificii, Catedrala  Reîntregirii s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru albaiulienii veniţi aici să se roage la intrarea în Noul An, la slujba oficiată special de către ÎPS Irineu şi un sobor de preoţi, mulţi dintre ei asistând la aceasta de pe scările Catedralei. În cadrul slujbei, Arhiepiscopul Alba Iuliei a oficiat Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos şi a rostit o rugăciune specială pentru începutul noului an, aducând mulţumiri Domnului pentru realizările din 2011 şi rugându-L să ne dea tuturor sănătate, spor şi credinţă în 2012. Duminică dimineaţa, ÎPS Irineu a slujit în Catedrala Reîntregirii Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare şi a rostit totodată şi un cuvânt de învăţătură.
Alexandra MATEŞ
Vezi galerie foto:

ELIT

 

Mihail David - 2020

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

22 Comentarii

Horea 1 ianuarie 2012 at 15:59

*Parcul Unirii vs *Catedrala Reîntregirii

Parcul Unirii –> sampanie, oameni politici, „zgomotele asurzitoare ale focului de artificii” (expresia nu-mi apartine).

Catedrala Reantregirii –> slujba religioasa, rugaciuni, smerenie, indemn la credinta si speranta.

Oare ce-am ales?

Maria 1 ianuarie 2012 at 17:58

Eu am ales SPERANTA!
Speranta ca intr-o zi vor fi la fel de buni si cei din Parc si cei din Catedrala.

Vasile 1 ianuarie 2012 at 18:21

N-am fost nici in Parc dar nici in Biserica.
In sânul familiei m-am simtit cel mai bine.

LA MULTI ANI celor care astazi isi serbeaza ziua Onomasica!

cunoscut 1 ianuarie 2012 at 18:42

La multi ani Vasile !

Vasile 1 ianuarie 2012 at 18:46

Multumesc „cunoscutule”.
Sa ai si tu un AN NOU cu impliniri deosebite.

Caty 1 ianuarie 2012 at 20:55

LA MULTI ANI doctorului VASILE Cîmpean de la Spitalul Municipal Aiud!

emigrant 1 ianuarie 2012 at 16:43

Ce jenant… albaiulienii au ajuns sa-si vanda sufletul diavolului cu mustata in noaptea de anul nou pentru un simplu calendar de perete uitatnd ca partidul din care acesta face parte le-a taiat salariile si le-a impozitat pensia. Sunteti un oras de fraieri care isi merita soarta !!!

n1m3n1 1 ianuarie 2012 at 16:46

Lasa-i mah ca o sa moara de foame in acest an privind la acel calendar primit in dar de la tatuc… muhahahahahaha ! La Multi Ani !

Dorin 1 ianuarie 2012 at 17:35

La munca mah , nu la privit de calendare !Ce-ai vrea , sa-ti dea tatucul sa papi ?

cunoscut 1 ianuarie 2012 at 18:33

Tu vorbesti Dorine de munca care toata viata ta ai trait numai din furat ? Normal, tu faci parte din ciocoii noi care nu stiu ce este aia munca si ai nevoie de slugi obediente care sa munceasca si sa taca din gura.

:))))) 1 ianuarie 2012 at 23:09

Viitorul Partidului Poporului este asigurat in Alba =))

dolfi 1 ianuarie 2012 at 19:34

n-are nimeni pretentii sa ii dea tatucu de mancare, doar sa nu mai sifoneze banii publici.

Tatucul si șefuții din subordinea lui pot creea conditii propice pentru dezvoltarea unui mediu de afaceri sanatos(nu infect cum e in prezent) care poate duce la creearea mai multor locuri de munca pe termen lung.

Gheorghe Gainar 1 ianuarie 2012 at 17:43

Ce i-mi place mie ii ca „Diavolul cu mustata” a umilit pe Diavolul cu barba, din Catredala, ca a avut mai multi oameni in Parc, decat Inalt Prea Sfintitul la slujba!

cunoscut 1 ianuarie 2012 at 18:35

Asta arata CLAR ce fel de oameni traiesc in Alba Iulia.

dolfi 1 ianuarie 2012 at 19:32

oameni cu capul pe umeri.. nu cu varza intre urechi.

Gheorghe Gainar 1 ianuarie 2012 at 19:36

Daca tu nu esti din Alba-Iulia, nu ai decat sa pleci, si sa lasi oamenii din Alba sa-si vada de treburile si preocuparile lor!

Horea 1 ianuarie 2012 at 21:04

Pentru „emigrant”

Citez: „…peste 1000 de albaiulieni au ieşit în Parcul Unirii …”

Asa ca, „Sunteti un oras de fraieri care isi merita soarta !!!”, e o concluzie subiectiva!

Manitu 2 ianuarie 2012 at 10:29

Calendarele s-au dat, in buna parte, pentru cei care doresc sa-si marcheze pe ele AMR-ul cu zilele care mai sunt pana la alegerile din 2012, chiar daca nu se cunoaste, deocamdata, data precisa a acestora, cand actuala putere va lasa locul altui „contingent” de politicieni….Sper ca se va intampla cat mai curand acest lucru!!!
In rest, un AN NOU FERICIT TUTURORA!!!

HH 2 ianuarie 2012 at 21:00

OBSERVATI CA PE TOATE OBIECTELE DE PROMOVARE A MUNICIPIULUI „ALBA IULIA” ESTE SCRIS COMFORM GRAMATICII PORTOCALII , CU LITERE MICI !?
NU MAI ESTE SUBSTANTIV PROPRIU !??
CUM AU NAVALIT JAVRELE LA 23.45…. JEGURI POPULISTE !

Prof. 3 ianuarie 2012 at 18:24

Pentru tine mai p.r.o.s.t.u.l.e de HH, se pare ca toate cuvintele sunt substantive „PROPRII”!

claudiu 3 ianuarie 2012 at 22:10

@ Prof. :-))))) Un „megalike” pentru raspuns!

Doctorul X 4 ianuarie 2012 at 11:31

Lasati-l mai oameni buni pe HH!
Voi nu stiti ca tastatura lui are doar litere mari?