Ştirea zilei

Alba Iulia, Blaj, Sebeș, Cugir, Abrud și Ciugud vor IEȘI din CARANTINĂ: DSP Alba va propune CJSU suspendarea măsurii

Ioana Oprean

Publicat

în

Măsurile de carantinare pentru Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și Ciugud nu vor mai fi prelungite după 30 noiembrie. Directorul DSP Alba, Alexandru Sinea a spus, într-o postare pe pagina sa de pe o rețea de socializare că s-a propus CJSU Alba suspendarea stării de carantină în aceste localități.

„Conform metodologiei și legislației naționale în ce privește incidența cazurilor de Covid-19 în rândul populației, la nivelul județului Alba ne-am confruntat cu situația neplăcută, în care am fost obligați, ca urmare a analizelor de risc, să propunem intrarea în carantină mai multor localități. Acest lucru se datorează și gradului ridicat de răspândire a virusului Sars-Cov-2, dar și faptului că în județul Alba avem unul dintre cele mai ridicate nivele de testări din țară.

Prin laboratoarele de la DSP și SJU Alba efectuăm cât de multe teste cu putință, pentru a putea interveni rapid și eficient, pentru a putea efectua anchete epidemiologice și limita apariția și extinderea unor focare.

La 14 zile după ce Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis intrarea în carantină a localităților Alba Iulia, Blaj, Sebeș, Cugir, Abrud și Ciugud, DSP Alba a întocmit analizele de risc ale acestor localități, în baza datelor obținute pe durata stării de carantină. Aceste date ne indică o îmbunătățire a contextului epidemiologic și un trend descendent constant al îmbolnăvirilor.

Măsurile luate de autorități, la pachet cu cooperarea populației în ce privește implementarea lor, ne arată că putem lupta eficient cu virusul, că putem limita efectele pe care acesta le are asupra populației și asupra sistemului sanitar.

Concluziile acestor analize ne permit să propunem CJSU Alba suspendarea stării de carantină în aceste localități.

Nu e însă cazul să ne îmbătăm cu apă rece și să ne mințim singuri cum că am trecut de pandemie, că am scăpat de virus. Situația este în continuare una gravă, una care ne obligă să păstrăm în vigoare anumite măsuri și să facem front comun, cetățeni și autorități deopotrivă, pentru limitarea efectelor pe care Sars-Cov-2 le provoacă. Propunerea specialiștilor din cadrul DSP Alba, care va fi înaintată către CJSU, este păstrarea și impunerea cu strictețe a măsurilor de precauție avute înainte de perioada de carantină.

Ne dorim ca și de acum înainte să putem gestiona situația în mod corespunzător, să evităm un colaps al sistemului medical iar măsura de carantină să fie o ultimă opțiune. Tocmai de aceea, fac un apel către toți cetățenii județului Alba, să respecte cu strictețe măsurile de distanțare socială, să evite aglomerațiile, să respecte măsurile de igienă și să poarte masca de protecție. Putem, împreună, să limităm efectele pandemiei și, totodată, putem evita situații care impun măsuri drastice, precum carantina.

Vom continua să efectuăm cât de multe teste putem, pentru că doar pe baza acestor teste putem afla cât mai exact nivelul de răspândire al virusului și putem astfel efectua anchete epidemiologice, putem interveni direct în limitarea unor focare, putem izola persoanele pozitive și contații direcți ai acestora, așa cum prevede metodologia de specialitate.

Mulțumesc echipei DSP Alba pentru eforturile depuse, precum și celorlalte instituții implicate în lupta cu virusul. Le mulțumesc în mod special și cetățenilor, care au înțeles că ne aflăm cu toții, împreună, în această luptă și că măsurile solicitate de specialiști nu sunt îndreptate împotriva populației ci au menirea de a proteja sănătatea noastră, a tuturor”, a scris directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, pe facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]

Citește mai mult