Curier Județean

ALBA: În 3 luni s-a consumat peste 75 la sută din bugetul pe 2014 alocat pentru medicamente gratuite și compensate

Ioana Oprean

Publicat

în

Casa de Asigurari de Sanatate AlbaÎn județul Alba, peste 75 la sută din bugetul alocat pe tot anul 2014, pentru medicamente gratuite și compensate, a fost deja consumat în primul trimestru al anului.

Potrivit reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Alba, din bugetul total de aproximativ 28,5 milioane de lei, alocat pe acest an pentru decontarea medicamentelor gratuite și compensate, până la 31 martie 2014 s-au cheltuit 21,6 milioane de lei.

De asemenea, în cazul medicamentelor compensate cu 40%, pentru pensionari, din 651.000 de lei – bugetul total pe 2014, s-au consumat în primele trei luni ale anului peste 485.000 de lei.

În ambele cazuri se poate constata, după un calcul aritmetic simplu, că banii de care dispune CJAS Alba pentru decontări mai ajung, în cel mai bun caz, doar pentru o lună.

În cazul fondurilor alocate pentru principalele programe de sănătate. Astfel, din 3,1 milioane de lei – banii alocați pentru bolnavii de Diabet zaharat, s-au consumat deja 2,3 milioane de lei; din 2 milioane de lei pentru tratamentele oncologice s-au consumat aproape 1,3 milioane de lei, iar din suma totală de 435.000 de lei alocată județului Alba pentru programul de transplant au fost cheltuiți, până la sfârșitul lunii martie, aproape 356.000 de lei.

Precizăm că situația din județul Alba nu este particulară. Lipsa unui buget definitivat al sănătăţii şi schimbarea ministrului de resort au afectat vistieriile Caselor Judeţene de Asigurări de Sănătate din toată țara iar la sfârşitul lunii martie, în unele județe banii au ajuns doar pentru decontarea parţială a reţetelor compensate şi gratuite aferente lunii noiembrie 2013.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult