Actualitate

Aglomeraţie la vama Nădlac. Un sfert din cei verificaţi intră în carantină: „Nu-mi convine să stau 10 zile închis, n-am furat, ca să intru la puşcărie”

Ioana Oprean

Publicat

în

Aglomeraţie la vama Nădlac. Un sfert din cei verificaţi intră în carantină: „Nu-mi convine să stau 10 zile închis, n-am furat, ca să intru la puşcărie”

Odată cu apropierea Sărbătorilor de Iarnă, mulți români plecaţi la muncă în străinătate revin acasă. Mulţi dintre ei vor petrece însă Crăciunul şi Revelionul în carantină, pentru că nu îndeplinesc noile condiţii de intrare în ţară. Una din patru persoane care a trecut zilele acestea prin vama Nădlac nu era vaccinată sau testată.

Vestea că va petrece următoarele 14 zile în carantină l-a luat prin surprindere pe un bărbat care vine din zona roşie. Nu este vaccinat şi nu a făcut un test PCR cu cel mult 72 de ore înainte de intrarea în România, aşa cum stabilesc măsurile intrate în vigoare în urmă cu trei zile. Dacă s-ar fi testat, ar fi scăpat cu 10 zile de carantină. Întrebat dacă nu a sunat pentru a se documenta, acesta răspunde că nu.

Altă persoană, acelaşi răspuns. „Vin din Germania. Nu m-am documentat înainte, dar am văzut pe Facebook”, mărturiseşte un bărbat. Nu sunt singurii. Tavi este un alt român nevaccinat şi fără test care a aflat de noile condiţii direct de la ghişeul vameşului. Perspectiva izolării îl face să ia o măsură radicală. „O să mă întorc înapoi”, în Italia. „Nu-mi convine să stau 10 zile închis, că n-am făcut nimic. N-am furat, ca să intru la puşcărie”.

Aproape toată lumea din autocarul cu care Tavi a venit din Italia, ţară aflată în zona galbenă, este plin de persoane neimunizate. „Dacă mă trimite în carantină stau în carantină”, spune un bărbat, iar o femeie comentează: „Da, ştiu, respect carantina, care e problema”. Un singur pasager are motive de bucurie, face Crăciunul acasă. „Da, liniştit, în ţară, nu mă bagă în carantină”.

Din cauza verificărilor, vama Nădlac s-a aglomerat de autocare şi microbuze pe sensul de intrare în ţară. Angajaţii DSP detaşaţi aici abia fac faţă. „Carantinaţi sunt undeva la 1500 aproximativ, la 12 ore. E foarte mult”, este de părere Emanuel Steasni, DSP Arad. Adică un sfert dintre persoanele verificate. Autorităţile îi îndeamnă pe oameni să se informeze înainte să plece din ţările în care locuiesc. „Problema e în felul următor: mulţi sunt dezinformaţi sau prost informaţi de ţările din care vin pentru că fiecare întreabă în ţara respectivă şi fiecare ţară are legile ei”, explică Emanuel Steasni.

Cei care vin din afara spaţiului european au de respectat condiţii şi mai dure. Chiar şi vaccinaţii ori cei trecuţi prin boală tot trebuie să facă un test PCR. În plus, valabilitatea este mai mică decât în ţările din Uniunea Europeană cu o zi.

Sursa: observatornews.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult

Actualitate

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați

Ioana Oprean

Publicat

în

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]

Citește mai mult

Actualitate

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]

Citește mai mult