Adrian Teban, primarul orașului Cugir, este noul Președinte al Asociației Orașelor din România. Va asigura conducerea organizației în perioada 2020-2024
Adrian Teban, primar al orașului Cugir, este noul Președinte al Asociației Orașelor din România. Cei 74 de primari întruniți online ieri în cadrul Adunării Generale Extraordinare a AOR și-au ales echipa de conducere pentru următorii patru ani.
Cu unanimitate de voturi, noul Președinte al Asociației Orașelor din România este dl Adrian TEBAN, primar al orașului Cugir (județul Alba) care alături de dl Daniel Nicolaș, primar al orașului Odobești (județul Vrancea) în calitate de prim-vicepreședinte și dl Jozsef Mik, primar al orașului Borsec, secretar general vor asigura conducerea organizației în perioada 2020-2024. Noua conducere își propune întărirea capacității Asociației de a fii un partener activ al administrației centrale în pregătirea proiectelor din Fondul de Coeziune şi Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, care să ducă la o creştere reală a calităţii vieţii din oraşele mici şi mijlocii.
“Îmi propun să continui parteneriatul cu celelalte structuri asociative ale administrației publice locale, respectiv cu Asociația Comunelor, Asociația Municipiilor și Uniunea Națională a Consiliilor Județene. Sunt convins că doar împreună putem continua procesul de reformă al administrației locale și să contribuim astfel la îmbunătățirea serviciilor publice, prin digitalizarea acestora.“ a afirmat noul președinte al Asociației Orașelor din România, dl Adrian Teban.
Pe un loc important pe agenda noii conduceri se află creșterea vizibilității naționale și internaționale a Asociației prin continuarea îmbunătățirii relațiilor cu structurile similare din străinătate precum și cu reprezentanții Guvernului și Parlamentului român.
Adrian Teban este primar al orașului Cugir din anul 2004 și membru al Comitetului Regiunilor din 2017. Daniel Nicolaș, primar al orașului Odobești (județul Vrancea) se află la al cincilea mandat ocupând anterior funcția de vicepreședinte pentru Regiunea 2 a Asociației. Primarul orașului Borsec Mik Jozsef își continua activitatea de secretar general al A.O.R.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen! Tricou de colecție scos la licitație în scop caritabil
FOTO | CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen! Tricou de colecție scos la licitație în scop caritabil CSM Unirea Alba Iulia se alătură campaniei „Speranță la viață” pentru Carmen. Clubul albaiulian a scos la licitație în scop caritabil în mediul online un tricou de colecție. „Pentru că nu putem […]