Adrian Teban: ”Oferta reală a PSD – o Românie a trădătorilor, a oportuniştilor şi a proxeneţilor politici”

Una din cele mai întunecate perioade ale politicii româneşti postdecembriste a fost această ultimă lună şi jumătate, în care trădarea, minciuna, oportunismul au fost puse la loc de cinste, fiind motive de mândrie şi recompensă pentru PSD. Ordonanţa guvernului Ponta care a legalizat traseismul politic a compromis şi mai mult clasa politica şi a scos la lumină adevărată oferta a PSD: o Românie a trădătorilor, a oportuniştilor şi a proxeneţilor politici. O realitate cuantificată de către lideri PSD zilele trecute, când s-au lăudat în spaţiul public cu numărul trădătorilor adunaţi în cele 45 de zile de migraţie politică.

Printre cei care au făcut sămădaşul primarilor şi consilierilor locali racolaţi s-a aflat şi preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu care pare că a uitat că în urmă cu doi ani era un critic vocal al migraţiei politice. Consecvenţa lui Dîrzu este la fel de compromisă ca şi afirmaţia sa că nu a făcut promisiuni sau presiuni asupra aleşilor locali care au trecut la PSD. Pesemne, liderul social democrat din Alba ar vrea ca cetăţenii să creadă că aceia care au sărit în barca puterii au fost pătrunşi subit de dragostea pentru doctrina socială.

ELIT

Tocmai această atitudine jignitoare la adresa inteligenţei electoratului a stat la baza emiterii OUG 55/2014 prin care Victor Ponta a legalizat traseismul politic pe motiv că majoritatea formată prin ACL blochează activitatea administrativă. Acum, când liderii PSD culeg roadele ordonanţei, premierul Ponta nu mai este cuprins de îngrijorare? Oare acum nu vor fi blocaje în administraţiile în care majorităţile sunt compuse din PSD-UNPR-PC? Este foarte limpede pentru toată lumea că racolarea de primari şi consilieri nu a avut nicio legătură cu activităţile din consiliile judeţene şi locale. PSD a avut nevoie să-şi lărgească baza de aleşi locali pentru a scoate mai multe voturi pentru Victor Ponta la prezidenţiale şi pentru a pregăti terenul alegerile locale din 2016 şi pe cele parlamentare din acelaşi an.

Noi, aleşii locali PNL avem convingerea că viitorul democratic al acestei ţări nu poate fi construit pe trădări şi dispreţ. Manevrele din ultimul timp ale PSD dovedesc reîntoarcerea la matca comunistă a acestui partid ai cărui lideri cred că pot manipula electoratul prin minciuni şi dezinformări şi pot destructura opoziţia prin promisiuni şi şantaj. Într-o astfel de conjunctură politică, “România lucrului bine făcut” devine o necesitate pe care o resimt tot mai acut atât simpli cetăţenii, cât şi politicienii care doresc să promoveze o altfel de politică.

Adrian Teban, Preşedintele Ligii Aleşilor Locali PNL Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

25 Comentarii

gheorghe 21 octombrie 2014 at 16:11

Tebane la inceput erai un baiat serios,dar ai devenit cel mai mare spagar din Cugir,cred ca cugerenii stiu ce vorbes asa ca sper ca o sa ajungi si tu pana la urma unde ajung toti hotii tarii,la inceput un pic pe la DNA si apoi sper sa ajungi coleg de celula cu prietenul tau subprefectu Murg.
DNA-ul sper sa se sesizeze cu sifonarea banilor prin echipa de fotbal din Cugir.

leo 22 octombrie 2014 at 9:05

Mai gheorghe, cugirenii stiu, ai zis bine. Stiu ce vad si ce simt: un primar pe care l-a interesat sa faca investitii. De asta l-au votat a treia oara. Restul sunt…fumigenele tale si a altora frustrati ca tine.

Nico 22 octombrie 2014 at 17:03

Poate ne spune Adrian pe cine calarea pe birou, cand l-a prins nevasta-sa!

vasi 21 octombrie 2014 at 19:56

Tebane nu uita ,cind USLmuncea ca tu sa fi din nou primar ai unblat alaturi de PROCSENETI acestia pe care acum ii numesti tradatori tu cum te poti numi oare ?cine e cel care tradeaza nu tu ,voi ati fugit de la guvernare nu va dat nime afara ,asa ca ciocu mic si joc de glezne ca are DNA grija sa iti aduca aminte cit de penal esti cit mai curind

mita 22 octombrie 2014 at 9:07

Tradarea a fost la varf de la domnul premier PONTA si de la PSD. Mai, dar ce memorie scurta aveti. Daca vorbiti de tradare, vorbirti de pactul ed coabitare semnat de Ponta al vostru, de foarmarea USD si alte multe lucruri pe care le-au facut psd-isti cand inca exista USL.

traian 22 octombrie 2014 at 9:14

Bai Vasi, Teban era votat cu sau fara USL. Nu te mai umfla in pene degeaba cu munca psd-istilor. Pana una alta, la Cugir PNL rade tot.

MLG 21 octombrie 2014 at 23:46

Ai fugit sa lingi acolo unde ai scuipat atatia ani… si acum musti mana care te-a hranit 🙂 tipic ACL-istic

cugerean 22 octombrie 2014 at 0:07

Rusine tebane

FLA 22 octombrie 2014 at 1:53

Nu mai vorbiți în necunostinta de cauza. Nu Teban a făcut USL-ul și odată ce în fruntea partidului se face o alianță, nu este normal ca un președinte de organizație sa nu respecte asta. Teban, ca și restul PNL-ului din cugir doar a coabitat cu PSD-ul pentru ca așa a fost atunci. Dacă ați primit 50 de lei de la un anumit partid sa lăsați comentarii jegoase ori sa îi acompaniați în piață, gândiți-va ca în joc este viitorul întregii tari. Pana una alta, Teban așa cum e el a făcut destule lucruri bune pentru orașul ăsta.

FLA 22 octombrie 2014 at 2:32

Și încă ceva. Legat de alianță cu PSD-ul, am spus ca a fost făcută de oamenii din fruntea partidului la momentul acela. Ăsta e motivul pentru care acum sunt alții la conducerea PNL.

AAA 22 octombrie 2014 at 2:59

@FLA…Dar,chiar asaaa !!! Cum vorbesc unii „in necunostiinta de cauza” ? Ca doar tEBAN,este cel mai „cinstit si corect”om de pe terra. Cum de indraznesc unii,sa-l critice ??? Doar el,este zeul zeilor ! Ca usturoi,n-a mincat si gura nu-i pute !!! Auzi stimabile(a),cind 7 pareri,spun ca esti hot si bandit,n-ai cum sa fii cinstit. Nu tEBAN a creeat u.s.l.(este prea mic,ptr asemenea lucruri),insa faptul ca „doar a coabitat”(in traducere libera)DOAR A FURAT SI EL COT LA COT CU MAFIOTII,nu ii acorda circumstante atenuante. Cind esti in aceeasi barca cu hotii,vrei sa-mi zici,ca vai ce corect esti tu ??? Este ca si intr-o haita de lupi,toata haita maninca carne,hopppp lupisorul teban,este vegetarian !!! Fugiti bai,de pe la porti !!!@FLA toata clasa politica romaneasca,este una TRADATOARE DE TARAAA,PUNCTTT !!! Acummm,…nu stiu toti(aproape) aia candidati la cotroceni,cum sa minta,sa dezimformeze si sa insele vigilenta,votantului zombii roman !!! Care oricum nu conteaza,ca votantul este masa de manevra,din 4 in 4 ani !!! Si oricum vorba lui Stalin…”nu conteza cine voteaza,conteaza cine numara voturile” !!! @FLA,nu mai lua apararea la banditi si hoti,ca se vede de la o posta,hotiile lor,…in cazul de fata tEBAN !!! Il cunoaste lumea,ca pe un cal breaz !!! Cit despre realizari,ce sa-ti povestesc,a umplut de dale Cugirul,adica investitii facute prost,ca deja se vede,ca se deterioreaza „marile”realizari a lui tEBAN. Asa ca,las-o mai moale,cu spagarul sefff !!!

AAA 22 octombrie 2014 at 3:25

@FLA….Inca ceva !!! Nu-i tEBAN,cea mai in masura persoana sa ridice si sa dea cu piatra. Sa ne lase pe noi astia cinstiti,sa criticam sau sa dam cu pietrii !!! Cind esti PATAT CA EL,ciocul mic in tufe. Nu de alta,dar s-ar putea sa deranjezi(tEBAN) si te trezesti ca te salta D.N.A.-ul (da Doamne).Asa ca,mai bine taci ca,…c***l in boscheti.

un cetatean satul de mizerii 22 octombrie 2014 at 9:21

DNA a devenit politie politica, organ de presiune, de santaj si de intimidare? Ce dracu tot vorbiti aici? Ii tot dati cu DNA-ul de parca ar fi marca inregistrata PSD. Lasati institutiile statului in pace sa isi faca treaba lor si nu le mai tarati in orice confruntare politica.

pentru anonimi 22 octombrie 2014 at 10:27

Cat de ordinar esti AAA? Cum poti sa faci asemnea afirmatii? Crezi ca daca te ascunzi in spatele anonimatului poti spune orice? Intreci orice masura.

vlad 22 octombrie 2014 at 11:42

Sa-ti fie tie rusine pentru comentariul jegos pe care-l faci. Si sa le fie rusine celor care i-au facut sesizari peste sesizari lui Mircea. Ultima data era tare suparat de plangerile facute de Costinas. Nu mai intinati memoria acestui om cu cometarii jegoase.

viorella 23 octombrie 2014 at 7:43

Te ia gura pe dinainte? Pai, acum nici un an spuneati asta despre pdl voi astia din pnl.Sa fim seriosi tradarilor pai mai tradatori ca pnl cand v-ati culcat voi liberali si v-ati trezit populari nu cred ca s-a vazut in istoria Romaniei. Proxeneti politici????? Doamne fereste vorbesti de funie in casa spanzuratului pai mai mare proxenetism politic nimeni nu a facut decat voi seara erati ALDE dimineata populari tot partidul e de proxeneti.

Adrian Teban 23 octombrie 2014 at 12:20

Am simtit nevoia sa raspund la criticile din aceste comentarii cu responsabilitate si cu numele meu adevarat nu ascunzandu-ma dupa nume anonime , vorba lu Caragiale ” o semnez si o dam anonima, neicusorule”
In primul rand pentru cei din PSD care s-au simtit jigniti de articol ii rog sa fie atenti la continutul lui si sa vada ca ma refer doar la cei din fruntea PSD lui care in 2011 propovaduiau la toate mitingurile electorale ce proasta e migratia si acum au mers cu jalba la primarii PNL sa-i ademeneasca doar, doar isi schimba partidul. Dar nu ma mir atata timp cat Ponta a declarat ca sustine Rosia montana in calitate de Prim ministru dar nu voteza legea in calitate de deputat, aceast mod duplicitar fiind doctrina actualului PSD.
Cat despre afilierea la PPE a PNL trebuie sa stiti ca aceasta dezbatere exista inca din 2004 in partid, iar decizia a fost luata de membrii partidului conform statutului prin vot.Vom vedea in urmatorii ani daca a fost o decizie buna pentru Romania.Eu cred ca DA.

Alex 23 octombrie 2014 at 12:48

„Cat despre afilierea la PPE a PNL ” ati facut-o a doua zi dupa alegerile parlamentare cand lumea v-a votat pentru afilierea la ALDE nu la PPE-ul lui mojica macovei cea care ne-a facut atata rau in parlamentul european.

Deci tradare neicusorule!

Plesa Paul 24 octombrie 2014 at 20:32

Stai jos !

vlad 23 octombrie 2014 at 14:21

„lumea v-a votat pentru afilierea la ALDE”??????Sa fim seriosi. Pana dupa alegeri erau putini, foarte putini cei care stiau de apartenenta PNL la ALDE. Oamenii habar nu aveau ce e ALDE sau PPE. Ceea ce au votat a fost USL, privit atunci cu multa speranta.

dan 23 octombrie 2014 at 17:09

D-l Teban imi pare bine ca ai citit mesajele dar de exemplu eu nu sunt nici Pdl nici Psd si nici Pnl dar dupa ce am citit articolul tau imi dau seama ca tu defapt nu esti primarul or cugir..poate te crezi primarul pnl-ISTILOR DAR SA NU UITI CA TE-A VOTAT SI SI CETATENI NEAFILIATI POLITIC SI IN 2016 VEi Veni sa ne ceri votul

politic 23 octombrie 2014 at 17:20

Tebane ne spui de lucru bine facut…pai hai sa-ti spun eu cum stai cu lucrul bine facut : ai inceput reparatii la strazi in luna octombrie adica mai precis in campanie dar tot acum ai inceput sa iti refaci si str pe care ti-ai construit casa din vinerea da intradevar asta este lucru bine facut …dar pt tine

psd 23 octombrie 2014 at 17:31

Tebane acesta era ultimul lucru pe care trebuia sa-l spui ca ponta este comunist in anul 1989 avea 18 ani cred ca si tu aveai tot cam asa si cred ca atuncea citeai in istorie ceau facut liberali si taranisti si acum esti mare pnl ist

PONTA....COPY=PASTE 23 octombrie 2014 at 23:40

Bai tEBANE,stai jos si numai latra,nu vezi ca toata lumea,i-ti da prin guraaaa ! Aaaa,nu-ti dau prin guraaa,lingaii si smenarii tai.Sa vedem cind te-o lega D.N.A.-ul,tot asa de vocal esti ? Tot atunci,sa vedem lingaii aia ai tai,tot asa de tare,sar sa te linga prin dosuri ? Si cum zicea cineva mai sus,sa nu te ajunga urma,bietului om M.B.,ca l-ai trimis catre funie.Timpul va demonstra,daca tu esti HOT SAU OM CINSTIT ! Insa cu siguranta,NIMIC NU RAMINE NEPLATIT. Mai mult,nu ridica tu piatra,ca nu esti nici indreptatit,nici in masura sa faci asta ! Inca ceva…”In primul rand pentru cei din PSD,care s-au simtit jigniti de articol,ii rog sa fie atenti la continutul lui si sa vada,ca ma refer doar la cei din fruntea PSD lui „…Pai tu esti,RIDICOL DE PENIBIL. Bai „desteptuleee”,adica ca si cind,fruntea psd-ului cu aia de jos,n-au nici o legatura ??? Adica in viziunea ta,de „minte luminata”fruntea psd-ului,fura pe rupte si astia de jos sint oameni cinstiti. Aaaa,da am inteles,nu vrei sa te pui rau la nivel local,ca doar spagile le luati colectiv,adica cu alte cuvinte,nu vrei(nu ai vrut),sa tulburi apele la nivel local. Stai usor,ca te cunoaste lumea,stie ce miel,in piele de lup esti !

Plesa Paul 24 octombrie 2014 at 20:36

Cam multi prieteni ti-ai facut Domnule Primar. Sunt doar meritele tale ….