Accidentul din Neamț: Cele nouă persoane care au murit ar fi lucrat la negru pentru o firmă din Cugir
Cele nouă persoane care au murit, după ce microbuzul în care se aflau s-a răsturnat în râul Bistrița, județul Neamț, ar fi lucrat la negru pentru o firmă din Cugir.
Reprezentanții ITM Neamț au declarat, pentru ziarulunirea.ro, că în spatele microbuzului care a căzut în râul Bistrița, mai venea un microbuz cu alți muncitori, care erau împreună. Aceștia au declarat că se întorceau de la muncă din Arad, unde munceau pentru o firmă din Cugir, Alba.
”Persoanele declară că se întorceau de la muncă din județul Arad, unde munceau pentru o firmă din județul Alba. Am verificat, nu au contracte de muncă la acea firmă. Niciuna din cele zece victime nu apare cu contracte la acea firmă la care ceilalți au spus că lucrează. E o firmă din Cugir, munca se efectua în două localități din Arad. Nu au contracte de muncă la acea firmă. Ancheta e în curs, primele cercetări le face poliția. Iar noi trebuie să stabilim în ce condiții a fost efectuat acel transport, dacă a fost unul organizat de acea societate sau e unul privat. Microbuzul e proprietatea uneia dintre victime”, potrivit ITM Neamț.
Vehiculul în care se aflau era unul de marfă și fusese modificat pentru a putea transportate persoane. Acesta aparținea unei persoane fizice, fiind înmatriculat în Neamț.
10 persoane se aflau în total în duba care a plonjat, în noaptea de miercuri spre joi, în râul Bistriţa, în zona localităţii Viişoara din judeţul Neamţ, bilanţul final indicând nouă morţi şi un rănit, aflat la spital, potrivit Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.
Reprezentanţii IGSU au anunţat, joi, că au fost recuperate şi celelalte două persoane rămase în canalul de apă.
O a zecea persoană, care a ieşit singură din apă, este la spital, conştientă.
Tânărul în vârstă de 21 de ani, din Podoleni, a declarat în exclusivitate pentru Mesagerul de Neamț: ”Nu știu ce s-o întâmplat, m-am trezit în apă, s-a spart geamul din față. Eram 10 în mașină. Era și cumnatul meu, Găbițu Nistor, 25 de ani. El era la volan. Era și fratele meu, Ștefan Marian Vîrlan, 26 de ani. Ne întorceam de la muncă. Lucram ca zilieri, la plantat. De trei săptămâni munceam, și la Alba-Iulia, și la Arad. Mai erau cu noi și băieți din partea Iașiului, nu știu numele de familie, era Costeluș, Denis, Andrei, unu de 19 ani, unu de 17 ani. Mai era un om, de 60 de ani, Fănică, din Bârgăoani. Nu știu firma, ne aducea să semnăm, și munceam în mai multe părți. După Paști urma să mergem în altă parte”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]









