Reprezentanții Enso Dojo Alba Iulia, salbă de medalii la Cupa “Țării Secașelor”
Salbă de medalii pentru reprezentanții Enso Dojo Alba Iulia la Cupa “Țării Secașelor”, prima ediție a competiției desfășurându-se de curând la Miercurea Sibiului sub egida Federației de Kyokushinkai Traditional Mas Oyama Spirit (președinte sihan Horațiu Adrian Neagoie 7 dan).
La Cupa “Țării Secașelor” (festivalul artelor marțiale mercuriene) s-a înregistrat o participare numeroasă, cu aproximativ 300 de sportivi din diverse zone, Alba Iulia, Galați, Brăila, Buzău și Gorj etc.
Clubul de arte marțiale din Cetatea Marii Uniri a avut la start un lot compus din 15 competitori, rezultatele fiind următoarele:
*kata individual: Vladimir Henegar (singurul din club calificat în 3 finale) – locul doi, Andrei Henegar – locul doi, Anastasia Fârtat – locul 3, Tudor Butuza – locul 3, Manuel Luha – locul 3, Matei Tatu – locul 3, Cristian Roșca – locul 3, Ilinca Moldovan – locul 3;
*kata individual bo: Vladimir Henegar – locul întâi, Andrei Henegar – locul 3, Ilinca Moldovan – locul 4 (categorie cu 16 competitori);
*kata freestyle: Vladimir Henegar – locul 3, Andrei Henegar – locul 3;
*kata family: David Crambă și Dan Crambă – locul întâi, Andreea Aldea și Nicoleta Panait – locul întâi, Vladimir Henegar și Andrei Henegar – locul doi, Tudor Butuza și Raul Butuza – locul 3, Manuel Luha, Persida Luha și Vasile Luha – locul 3;
*kumite: Tudor Butuza.
“Ați muncit, iar rezultatele au apărut. Toți sunteți câștigători prin faptul că ați muncit în plus, v-ați gestionat emoțiile, ați legat noi prietenii. Categoria «kata family» este o categorie specială, o oportunitate extraordinară de a concura împreună și a întări legătura dintre părinți și copii sau dintre frați. Multumesc tuturor pentru încrederea acordată și pentru oportunitatea de a ne antrena împreună. Kyokushin înseamnă respect, onoare, corectitudine, o mare familie. Osu no seishin”, a transmis sempai Nicoleta Panait (1 dan).
În acest contect, mai trebuie precizat faptul că luna trecută Enso Dojo Alba Iulia a fost reprezentat la un seminar “special” de arte marțiale, cu stiluri diferite, la Satu Mare (au fost prezenți și copii cu dizabilități din spectrul autist), iar în luna noiembrie urmează prezența la concursul internațional “Mas Oyama Memorial Cup”, ajuns la a 13-a ediție.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României