Raftul Bibliotecii Lucian Blaga Alba, la Ighiu, a dus la creșterea numărului de utilizatori și dorința de a participa la evenimente de promovare a fondului de carte
Raftul Bibliotecii Lucian Blaga Alba, la Ighiu, a dus la creșterea numărului de utilizatori și dorința de a participa la evenimente de promovare a fondului de carte
Vineri, 22 octombrie 2021, cu începere de la ora 11:00, la Bioblioteca Comunală „Mihai Eminescu” din Ighiu a avut loc o ședința metodică susținută de specialiști în domeniu din cadrul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba.
Necesitatea acestei întâlniri de lucru a apărut ca urmare a faptului că implementarea proiectului 2.9 Fondul special – Raftul Bibliotecii Județene Lucian Blaga Alba la Ighiu a condus într-un timp foarte scurt la creșterea semnificativă a numărului de utilizatori, urmată de dorința acestora de a participa la evenimente de promovare a noului fond de carte.
Cu acest prilej Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a mai transferat un nou fond de carte, în custodia Bibliotecii Comunale „Mihai Eminescu” Ighiu.
Derularea ședinței metodice a avut ca punct de plecare necesitatea de perfecționare continua în acest domeniu complex care este biblioteconomia dar și nevoia de aducere în atenția comunității a cărților primite în custodie, prin metode noi, interactive și atractive.
Discuțiile s-au axat în principal pe oportunități de încheiere de parteneriate, atât cu biblioteca județeană cât și cu alte biblioteci publice din județ, și pe idei de activități și modalități de implementare a acestor idei, pentru a atrage noi categorii de cititori.
De asemenea, a fost abordată problema cercetării și a conservării informațiilor cu și despre comunitate știut fiind că unul dintre obiectivele principale ale activității din biblioteci este și acela de a conserva memoria locală a comunității, respectiv de a întocmi bibliografii și monografii locale. Fondul de carte preluat în custodie de către biblioteca din Ighiu, în luna aprilie a deschis și numeroase oportunități de lectură, informare, documentare și desfășurare de noi activități menite să promoveze cartea și scriitorii.
Organizatorii activității de la Ighiu au fost Consiliul Județean Alba, Primăria comunei Ighiu, Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba și Biblioteca Comunală „Mihai Eminescu” Ighiu. Activitatea face parte din proiectul 2.9 Fondul special – Raftul Bibliotecii Județene Lucian Blaga Alba, în conexiune cu proiectul 6.2 Biblioteci Publice din Județul Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor Pe măsură ce pensionarii din România așteaptă cu interes detalii despre recalcularea pensiilor și eventualele creșteri, Casa Națională de Pensii Publice oferă informații importante despre veniturile nepermanente incluse în acest proces. Citește și: Noua lege a Arhivelor Naționale adoptată tacit: Casa Națională de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3