FOTO: Într-o partidă de verificare, Gaz Metan Mediaș – Metalurgistul Cugir 1-0 (0-0) | Talentatul Daniel Nicula, împrumutat un sezon sub Drăgana
În cea mai importantă partidă de verificare a verii, Metalurgistul Cugir a pierdut la limită, scor 0-1 (0-0), în deplasare cu prim-divizionara Gaz Metan Mediaș.
Aflată în cantonament centralizat la domiciliu, gruparea de sub Drăgana a dat o replică bună echipei condusă de Mihai Teja, în fapt lotul din Liga 1, ce s-a impus la limită, grație golului marcat de Chamed (85), într-un moment în care în distribuția vizitatorilor erau foarte mulți tineri, intrați în actul secund. Cu prilejul acestui duel, “roș-albaștrii” au rezolvat și împrumutul pentru un sezon a atacantului Daniel Nicula (n. 2003, din Stremț), ce a debutat sub comanda lui Lucian Itu împotriva fostei echipe, o mutare importantă atât pentru jucător (foto, nr. 77), cât și pentru Metalurgistul, în ideea acoperirii capitolului juniori.
Daniel Nicula a avut o copilărie dificilă la Casa de tip familial “Sf. Ghelasie” din Stremț, a fost descoperit de Olimpiu Cucerzan și Alin Hancăș și a impresionat la CSȘ Blaj. A ajuns în septembrie 2018 la Gaz Metan Mediaș, ca un pariu al președintelui Ioan Mărginean “Limoniu”. A fost căpitan al medieșenilor într-un amical cu Real Valladolid în noiembrie 2019, a debutat anul trecut în Liga 1, a ajuns în vederile lotului național Under 19 pentru care a bifat câteva acțiuni în 2021, iar de curând a disputat, cu Gaz Metan Mediaș finala mică a Campionatului Național Under 19.
Gaz Metan: Buzbuchi – Horj, Pațurcă, Matias, Velisar – F. Junior, Kanda, Lixandru, Gașpar, Grădinaru, Smola (actul întâi), respective Vîlceanu – Matricardi, I. Filip, R. Roberto, R. Trif – De Moura, Horșia, Chamed, Deaconu – D. Iancu, Irobiso (a doua repriză);
distribuția vizitatorilor: R. Opric (80, Perjeriu) – Tăban (80, Andriuc), Vlădia, I. Grozav (80, S. Itu), Vitinha (75, Șuteu) – Boldea (77, M. Neagu), L. Contra (61, Udrea) – Șaucă (75, Al. Rus), P. Păcurar (61, I. Mustea), D. Nicula (61, A. Dobre) – M. Lupu (77, R. Voicu); absenți Cocan, Cioargă, Șt. Radu, N. Bănică, L. Itu. Amicalul de vineri cu Sticla Arieșul Turda nu se va mai disputa, a căzut și posibilul meci cu Gloria Geoagiu, astfel că metalurgiștii vor încheia stagiul centralizat cu un joc-școală.
Miercurea viitoare, 11 august, la ora 17.30, este partida din Cupa României, cu CSC Șelimbăr, iar țintarul amicalelor mai prevede disputele cu Sticla Arieșul Turda (14 august) și CS Ocna Mureș (21 august).
Sursa, text, foto: Gaz Metan Mediaș
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Universalii Monika Krasteva și Marta Matejko, la Volei Alba Blaj. În stagiunea 2024/2025, vicecampioana României se va baza pe două jucătoare noi pe postul de universal: Monika Krasteva (Bulgaria, ex-CSM Târgoviște) și Marta Matejko (Polonia, la prima aventură în Divizia A1). Pe aceași poziția va continua și talentata Daria Ocenic (15 ani). Până în prezent, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie