VIDEO/ Ceremonia de absolvire a Promoției cu numărul ”100” a Colegiului ”HCC” din Alba Iulia. Zeci de elevi premiați, discursuri emoționante
Ceremonia de absolvire a Promoției anului 2019, Promoția cu numărul ”100” a Colegiului ”HCC” din Alba Iulia, a avut loc joi, 30 mai, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia
Promoția cu numărul 100! 100 de ani! 100 de ani în care elevii și-au înlocuit dascălii la catedră. Toate aceste lucruri au putut fi urmărite într-un filmuleț, proiectat cu ajutorul unui videoproiector, reprezentativ și cuprinzător pentru ceea ce a însemnat Colegiul Horea Cloșca și Crișan și elevii săi.
Elevii din clasa a XII-a a Colegiului Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia au organizat, joi, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, ceremonia de absolvire. Timp de două ore, cei aproximativ 2o0 de elevi au rememorat amintiri, alături de colegii lor și au trăit ultima zi de liceu, alături de prieteni și rude, dar nu în ultimul rând de profesorii care le-au călăuzit pașii în ultimii patru ani.
A fost prezent la eveniment Secretarul de stat Florian Lisxandru, alături de viceprimarul Paul Voicu, inspectorul școlar general Marcela Dărămuș și directorul colegiului Valer Cerbu.
”Complicat. E complicat. E complicat de fiecare dată acest sfârșit, această despărțire vremelnică de voi, de cei alături de care am pășit alături de patru ani. Absolvenții anului 100. Anul 100. Ce minune că am prins acest an. Incredibil! Întrebări multe, foarte multe, răspunsuri multiple.(…) Gândurile mele, răspunsurile mele s-au coagulat sub un singur concept: Tradiție. De ce tradiție? Pentru că acest an școlar a fost sub dsemnul tradiției. Am celebrat 100 de ani de învățământ românesc, 100 de ani de învățământ românesc la Alba Iulia, Colegiul Horea Cloșca și Crișan, 100 de ani de învățământ românesc în Transilvania. (…)
Așa o să îți aduci aminte de acet loc, de scoala ta, de HCC, de timpul când te revoltai, când te revoltau tradițiile, modele, învățături, când nu le vedeai întotdeauna scopul, dar ele te-au modelat fără măcar să știi, te-au șlefuit pentru a fi ceea ce ești în acest moment și ceea ce vei deveni. Sunt convins că fiecare dintre voi poate să spună oricând și oricui și eu am fost la HCC. Vă sunt recunoscător din suflet. A fost o onoare să trăiesc un timp alături de voi. Mult, mult succes și vă rog, nu vă opriți niciodată! Încearcă întotdeauna lucruri noi. Nu te da bătut. Sigur vei reuși!”, au fost cuvintele emoționante adresate celor prezenți de directorul Colegiului ”HCC”, Valer Cerbu.
Elevii din clasa a XII-a au terminat cursurile, având la dispoziție o lună să se pregătească pentru examenul maturității.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/VW2ERqw3pyE/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/kPxZjBF4Lkc/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/2Y1mGHwVI0o/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/dvXUqYKkypM/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/_QkZIlHvz3I/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/K9UnwH_HflA/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Urmărire ca în filme la Alba Iulia, sâmbătă noaptea: Adolescent de 16 ani, REȚINUT după ce a furat o mașină și a încercat să fugă de polițiști. A fost oprit cu ajutorul dispozitivului de tip ,,SPIKE” la Tăuți
Urmărire ca în filme la Alba Iulia, sâmbătă noaptea: Adolescent de 16 ani, REȚINUT după ce a furat o mașină și a încercat să fugă de polițiști. A fost oprit cu ajutorul dispozitivului de tip ,,SPIKE” la Tăuți Un adolescent de 16 ani din Șugag a furat o mașină și a încercat să fugă de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților