Masă caldă și piesă de teatru pentru copiii din centrele de plasament care înconjoară Cetatea Alba Iulia cu cel mai mare șnur de mărțișor
Una dintre cele mai frumoase povesti de inceput de primavara este gata sa se scrie la Alba iulia. Se intampla, pentru prima oara in Romania, ca mamele, bunicile, colegele de banca, sa nu mai fie singurele care primesc Martisorul, simbolul care vesteste venirea primaverii.
Pe 1 martie, de la ora 15.00, cea mai mare si frumoasa cetate din Romania va primi un martisor urias, inspirat si oferit de inimile curate a sute de copii din centre si asezaminte sociale din judetele Alba si Mures. O lectie de dragoste si credinta, un exemplu pentru toti cei care se simt insufletiti de micile bucurii nascute din marile suflete.
”Sunt gesturi simbolice care devin ele insele simboluri. Ideea tinerilor albaiulieni de a inconjura Cetatea cu, probabil, cel mai mare snur de martisor vazut vreodata, nu doar ca e una deosebita, un simbol al iesirii triumfale din iarna ci si un prilej perfect de a ne aduna, din nou, impreuna. De a ne demonstra solidaritatea si dragostea pentru Cetate, pentru oras si, mai ales, pentru copii. Pentru ca actiunea are si un caracter umanitar. Pe langa faptul ca ii implica direct pe foarte multi copii de la centre de plasament , le va aduce acestora si zambetul pe fata, prin ceea ce se va intampla dupa actiune. Este vorba de o piesa de teatru jucata special pentru ei dar si de o masa calda, gatita cu dragoste, tot pentru ei”, a spus primarul din Alba Iulia, Mircea Hava
Toti cei care vor sa profite de favorul de a se simti copii la orice varsta sunt asteptati la startul evenimentului (instructaj, impletire, pozitionare) sub podul de lemn care uneste Portile a IV a si a V a ale Cetatii, de la ora 15.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE Guvernul a adoptat astăzi, 18 iulie 2024, proiectul Ministerului Justiției, care introduce o nouă infracțiune de corupție: mituirea funcționarilor publici străini. Această măsură aliniează legislația națională la prevederile Convenției OCDE Anti-mită și reprezintă un instrument esențial în combaterea faptelor de corupție împotriva funcționarilor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României