Recorduri în dreptul Viitorului Sântimbru, liderul Ligii a IV-a! Echipa condusă de Dan Comşa: cel mai prolific atac, cea mai bună defensivă, primul „adevăr” şi Coltor, golgheterul stagiunii
Viitorul Sântimbru, liderul supriză al Ligii a IV-a continuă netulburat drumul spre barajul pentru accederea în Liga a 3-a! Cu 6 victorii consecutive şi un unic eşec înregistrat în 11 runde, formaţia condusă de Dan Comşa se mândreşte că în acest moment deţine 4 recorduri la nivelul celui de-al 4-lea eşalon: cea mai prolifică ofensivă (33 de reuşite), cea mai puternică defensivă (5 goluri încasate), primul „adevăr” (cu plus 15) şi golgheterul campionatului: Claudiu Coltor – cu 12 goluri înscrise.
*”Veteranul” Ovidiu Barna şi fraţii Hălălae, stâlpii defensivei
La 37 de ani, Ovidiu Barna, „veteranul” dintre buturi, împreună cu fraţii Eugen şi Cornel Hălălae, reprezintă vectorii de siguranţă din defensiva ocupantei primei poziţii, cei trei însemnând mult în planul motivaţional al vestiarului. „Prin experienţa sa enormă, Ovidiu Barna oferă linişte echipei, este practic antrenorul din teren şi de neînlocuit. Fraţii Hălălae sunt cei doi căpitani, elementul mobilizator din teren, jucători cu o ambiţie deosebită, ce se identifică cu Viitorul Sântimbru”, a declarat antrenorul Dan Comşa.
*Campanie inspirată de transferuri
Sântimbrenii au bifat în intersezon o campanie reuşită de transferuri. Au venit Pascu (Performanţa), F. Cristea (Rival), Chirilă (Industria Galda), Colcer (Şurianu) sau Furnea (Andreas Alba Iulia), dar au fost înregimentaţi fotbalişti precum Coltor, Biro, B. Ştef, Al. Stan sau Dreghiciu, toţi deveniţi titulari (alături de Chirilă) şi cu aport important la realizările ofensive: cei 5 au strâns 28 de goluri din totalul celor 33 marcate, Coltor (12 goluri) şi Biro (7 goluri) fiind primii doi golgheteri ai liderului. „Respectivii fotbalişti s-au integrat excelent în colectiv şi au dat randament imediat. Nu există «bisericuţe» sau discrepanţe între jucătorii mai vechi şi cei nou-veniţi, dimpotrivă, relaţiile sunt foarte bune”, a explicat Dan Comşa. În perspectiva părţii a doua a stagiunii, Viitorul pare o echipă atractivă, deja fiind pomenite trei nume ale campaniei de achiziţii: Cr. Ivaşcu (Industria Galda, un transfer sigur), Borşoi (Mureşul Vinţu) şi G. Toma (Performanţa Ighiu). Una peste alta, dacă ritmul acesta continuă şi nu se vor ivi sincope, Viitorul Sântimbru va ierna în premieră în fotoliul pluşat al liderului, un derby al adevărului fiind în penultima rundă a turului, în „Arini”, cu Şurianu Sebeş (la 5 puncte în urmă), principala pretendentă la coroniţă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României