FC Cisnădie – CS Zlatna 4-1 (2-0): Mieluşei în deplasare…

Redactia Ziarului Unirea

Aurarii nu se simt deloc confortabil departe de Ampoi, jocurile externe fiind un adevărat calvar pentru trupa din Apuseni. La Cisnădie, vizitatorii au început dezastruos partida iar disfuncţionalităţile din apărare au fost taxate rapid de adversari, care conduceau cu 2-0 după nicio jumătate de oră din meci. Absenţele lui Al. Man – suspendat şi Kiraly – accidentat l-au obligat pe Dăscălescu să improvizeze în zona centrală, cu mijlocaşul Cos. Cristea, care a fost înlocuit în minutul 33 cu M. Bratu, situaţie ce a dus la o serie de permutări. „Nu ne regăsim în deplasare, am început foarte prost meciul şi am suferit enorm din pricina lipsei celor doi fundaşi, n-am avut prea multe variante la îndemână. Până la pauză am ratat trei ocazii importante, dar apoi din minutul 75 nu ne-am mai regăsit”, a spus tehnicianul Zlatnei, echipă ce în ultimele două deplasări, la Bistriţa şi Cisnădie, a primit 11 goluri. A fost şi al doilea joc la rând în care oponenţii au beneficiat de lovituri de pedeapsă parate de goalkeeperii zlătneni, Ov. Barna cu SCM Braşov, respectiv debutantul Cogârcă în etapa a 14-a.
Gruparea moţească a afişat două feţe radical diferite în acest sezon, una hotărâtă la Zlatna, pe iarba verde de acasă (cu 17 puncte din 21 posibile, locul doi în serie în clasamentul intern, 12-4 golaveraj, depăşită numai de FC Zalău – acelaşi punctaj, golaveraj 21-7), dar şi alta dezamăgitoare „afară”. În deplasări elevii lui Dăscălescu au fost veritabili „mieluşei”, fără victorie, cu numai două puncte în 6 întâlniri (4-15), penultimii în ierarhia jocurilor pe terenuri străine ca puncte (mai jos numai „lanterna roşie” Unirea Dej – o unică remiză) şi la fel prost şi la capitolul goluri primite (doar peste Sănătatea Cluj – 16 şi AFC Odorheiu Secuiesc – 20). (H.D.M.)

Gloria II Bistriţa – AFC Odorheiu Secuiesc 4-0 (2-0); Gaz Metan II Mediaş – Sănătatea Cluj 0-1 (0-0); CSM Braşov – Unirea Tărlungeni 1-0 (1-0); FC Cisnădie – CS ZLATNA 4-1 (2-0): M. Ilie (9, 27), M. Radu (46), Mămăligă (82)/ A. Ianc (54); FC Zalău – Avântul Reghin 2-0 (1-0); Unirea Floreşti – FC Baia Mare 0-1 (0-0); Unirea Dej – Seso Câmpia Turzii 0-1 (0-0); Unirea Ungheni – a stat.
15. AFC Odorheiu 13 2 2 9 8-24 8 -10
Etapa a 15-a (vineri 3 decembrie, ora 14.00): Seso Câmpia Turzii – Gloria II Bistriţa, AFC Odorheiu Secuiesc – Gaz Metan II Mediaş, Unirea Ungheni – CSM Braşov, Unirea Tărlungeni – FC Cisnădie, CS ZLATNA – FC Zalău, Avântul Reghin – Unirea Floreşti, FC Baia Mare – Unirea Dej, Sănătatea Cluj – stă.

CSU Alba Iulia, o nouă victorie, 4-1 cu Olimpic Zărnești, a doua sub comanda lui Minteuan

CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]