Victor Ponta – invitat de social democraţi la Alba Iulia
Liderii organizaţiilor PSD din Ardeal s-au întâlnit de curând, la Sighişoara, cu conducerea centrală a partidului, ne-a declarat dr. Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba. În cadrul reuniunii s-a discutat strategia social democraţilor pentru alegerile locale, fiind prezentate problemele cu care se confruntă organizaţiile PSD din fiecare judeţ, dar şi măsurile care trebuie luate în perioada următoare. Liderii PSD au promis că vor fi prezenţi mai des în judeţele din Ardeal, pentru că în zona de sud a ţării partidul a ajuns, potrivit sondajelor de opinie, la 40 – 45 la sută. În ceea ce priveşte persoanele care vor candida pentru consiliile locale, ele vor fi desemnate pe baza sondajelor de opinie. Aşa cum ne-a declarat Ioan Dîrzu, în primăvara – vara anului viitor vor fi stabiliţi toţi candidaţii din fiecare comună şi oraş din judeţ. „L-am invitat pe preşedintele Victor Ponta să vină la Alba Iulia de 1 Decembrie, Ziua Naţională a României. Credem că cei care îl susţin pe Traian Băsescu ar trebui să-l invite şi pe preşedinte, pentru că e mai importantă Alba Iulia decât Bucureştiul de Ziua Naţională a României. Băsescu trebuie să facă o baie de mulţime, cu care s-a obişnuit deja, dar acum are ocazia să «ia pulsul» ardelenilor, adică să audă ce au de spus oamenii, poporul în numele căruia vorbeşte de multe ori” a spus Dîrzu. Referindu-se la decizia Curţii Constituţionale, care a permis grupului independenţilor să devină partid politic, Ioan Dîrzu a precizat că această hotărâre a desfiinţat rolul opoziţiei prin favorizarea traseismului politic – recompensat cu funcţii – şi prin cumpărarea parlamentarilor. La rândul său, secretarul executiv al PSD Alba, Dorin Sandea, a amintit că Traian Băsescu vrea să impoziteze toate pensiile cu 16 la sută, acum fiind perceput impozit doar în cazul celor care depăşesc 1.000 de lei. În judeţul nostru, aproape 70 la sută din cei aproape 93.000 de pensionari primesc pensii sub 1.000, deci ei vor resimţi cel mai mult această măsură dură. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3