Arestaţi prevenitiv pentru tentativă de omor la Vinţu de Jos
Duminică după-amiaza la ora 16,15, patrula intercomunală din cadrul Secţiei 2 Poliţie Rurală Vinţu de Jos a fost chemată prin 112 să aplaneze un scandal izbucnit într-un bar din comuna Vinţu de Jos, între mai multe persoane. Poliţiştii au intervenit pentru aplanarea conflictului, fiind identificate
persoanele implicate în conflict. Între M.P. de 35 de ani, din comuna Vinţu de Jos şi M.N., de 23 de ani din comuna Săsciori a izbucnit un conflict spontan în timpul căruia M.N., a fost lovit cu un briceag în zona cervicală. Ripostând, săscioreanul a spart o sticlă cu care l-a lovit în zona gâtului pe bărbatul din
Vinţu. În scandal s-au mai implicat 2 bărbaţi, ambii de 25 de ani, din comuna Vinţu de Jos, care nu a suferit leziuni. Protagoniştii principali ai duelului, care au suferit leziuni şi sângerau, au fost transportaţi cu ambulanţa la Spitalul Municipal Sebeş. Aici au fost supuşi investigaţiilor medicale de specialitate, fără să fie necesară internarea lor în spital.
Faţă de M.P. şi M.N. a fost luată măsura reţinerii pentru o perioadă de 24 de ore sub aspectul comiterii infracţiunilor de ultraj contra bunelor
moravuri, portul fără drept al cuţitului şi lovire sau alte violenţe. Aceştia vor fi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de
punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă.
Unitatea de parchet şi-a declinat competenţa în favoare Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, în sarcina celor doi învinuiţi fiind reţinute comiterea infracţiunilor de tentativă de omor calificat, ultraj contra bunelor şi distrugere iar în puls, pentru M.P. a fost reţinută infracţiunea de port fără drept al cuţitului.
Instanţa de judecată a emis pe numele celor doi mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile, aceştia fiind depuşi în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba.
(N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești