Cazul “Mureşul Vinţu” – amânat pentru vineri! Amendă de 100 lei pentru spectatorul ce l-a lovit cu sticla pe Kopandy
Trecând peste retragerea surprinzătoare a echipei FC Cugir din Liga a IV-a, etapa a 10-a a Ligii a IV-a a oferit alte două subiecte “de presă”: carnetele neştampilate ale celor trei jucători de la Arena Alba Iulia (Mercean, Cocoară şi Circov), respectiv meciul întrerupt în minutul 45 la Vinţu de Jos. Raportat la formaţia fraţilor Florea, Arena Alba Iulia nu va suporta niciun fel de sancţiune în planul rezultatelor, culpa fiind doar în “curtea” AJF Alba, la nivelul operării transferurilor în legitimaţiile respective.
- Mureşul solicită rejucare sau… 0-3 şi pentru Cuprirom
Întâlnirea Mureşul Vinţu de Jos – Cuprirom Abrud a fost întrerupă în minutul 45, la scorul de 2-0, când arbitrul C. Aron (Alba Iulia) a pus punct meciului, după ce, fotbalistul oaspeţilor Kopandy a fost lovit cu un pet de 2 litri aruncat din tribună, moment precedată de o fază la care asistentul Ionuţ Maranda a anulat o reuşită a moţilor, pe motiv de ofsaid. Respectivul spectator, care prin gestul său necugetat a anulat un rezultat pozitiv al echipei Mureşului, fiind admonestat verbal inclusiv de jucători, se numeşte Adrian Lascu şi a fost sancţionat cu o amendă de 100 de lei de către poliţie pentru fapta săvârşită pe stadion. Printr-un memoriu scris depus ieri la Asociaţia Judeţeană de Fotbal, oficialii Mureşului susţin că centralul albaiulian s-a pripit, trebuind să mai aştepte încă 10 minute pentru a fluiera finalul, în plus primele doze aruncate în teren provenind de la spectatori din… Abrud (aceste obiecte au fost returnate în afara spaţiului de joc de către echipieri ai Cuprirom). Tocmai din acest motiv, pentru ca vinţenii să-şi poată argumenta cu probe punctul de vedere, o decizie în acest caz va fi pronunţată abia vineri, 8 noiembrie de către Comisia de Disciplină a AJF Alba. Gruparea nou-promovată a solicitat ca partida să se rejoace, sau… ambele echipe să piardă 0-3 (la „masa verde”), pe motiv că spectatorii ce au declanşat evenimentele au fost din tabăra vizitatorilor. Echipa condusă de Gheorghe Medrea speră să beneficieze de clemenţă, considerându-se nevinovată în mare măsură, o posibilă pedeapsă fiind o amendă mai substanţială, fără a fi suspendat terenul de joc.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni