Echipa Şcolii „Toma Cocişiu” Blaj – medaliată cu bronz în finala ONSS la volei
La etapa finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la volei, băieţi, învăţământ gimnazial de la Oradea, campioana judeţului Alba, echipa Şcolii Gimnaziale „Toma Cocişiu” din Blaj a reuşit să cucerească medaliile de bronz.
În competiţie au fost prezente 7 echipe (a absentat Şcoala „BP Haşdeu” Constanţa), împărţite în două grupe. Blăjenii au ocupat locul secund în grupă, după un eşec cu Lit. „Al. Papiu Ilarian” Dej (1-3) şi două victorii, cu CN „Mihai Viteazul” Ploieşti (3-0) şi Şcoala Gimnazială nr. 162 Bucureşti (3-0). În semifinală, formaţia din „Mica Romă” a fost învinsă de viitoarea campioană, Şcoala Gimnazială „M. Sadoveanu” Fălticeni (3-0), dar s-a revanşat apoi, în finala mică, în compania grupării din Dej, câştigând cu 3-2.
Carmen Prainer, profesorul care a pregătit această formaţie a avut sub comandă următorul efectiv: Laurenţiu Baba (clasa a VIII-a A), Dan Părău, Vlad Popa, Sebastian Corbean (clasa a VIII-a C), Sebastian Micu, Andrei Luncean, Ovidiu Muntean (clasa a VII-a B), Dan Ivaşcu şi Vlad Lucaci (clasa a VII-a C), George Rotar (clasa a VI-a B).
Clasamentul final a fost următorul: 1. Şcoala Gimnazială „M. Sadoveanu” Fălticeni, 2. CN „N. Titulescu” Craiova”, 3. Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj, 4. Lit. „Al. Papiu Ilarian” Dej, 5. Şc. gimn. Nr. 162 Bucureşti, 6. Şc. gimn. Şimleu Silvaniei, 7. CN „M. Vizeazul” Ploieşti.
„Faptul că am reuşit să urcăm pe podiumul competiţiei naţionale este o performanţă deosebită pentru noi. Nu-i deloc puţin lucru, iar băieţii merită laude întrucât am avut parte de o concurenţă deosebită şi meciuri foarte dificile. Pe de altă parte, organizatorii trebuie felicitaţi pentru modul remarcabil în care s-a desfăşurat această competiţie naţională”, a declarat profesor Carmen Prainer.
Şcoala „Toma Cocişiu” din Blaj este la a 4-a finală naţională în această disciplină, la nivelul sportului şcolar, după cele din 1999 (băieţii au devenit vicecampioni naţionali, la Timişoara), 2001 (locul trei, la mini-volei băieţi, la Bucureşti) şi 2006 (medalii de bronz, la Tulcea, cu echipa feminină, pregătită tot de Carmen Prainer).
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață