Turneu semifinal de handbal juniori II la Alba Iulia
În perioada 3-5 iunie, în sala de sport a Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia (situată în zona Bazinului Olimpic) se desfăşoară unul dintre cele 4 turnee semifinale ale Campionatului Naţional de handbal pentru juniori II (jucători născuţi în anii 1994 şi 1995). Cele 5 echipe participante, CSŞ Dinamo Braşov, LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia (clubul organizator), LPS Banatul Timişoara, CSŞ „Avram Iancu” Arad şi Extrem Baia Mare se vor bate pentru unul dintre cele două locuri calificante la turneul final.
Programul formaţiei albaiuliene, ce a terminat sezonul regulat pe locul întâi în Seria G, cuprinde următoarele jocuri: Extrem Baia Mare (vineri, 3 iunie, ora 10.00), CSŞ Dinamo Braşov (vineri, 3 iunie, ora 18.30), LPS Banatul Timişoara (sâmbătă, 4 iunie, ora 18.30), CSŞ „Avram Iancu” Arad (duminică, 5 iunie, ora 10.00). Lotul echipei din Cetatea Marii Uniri este compus din Andrei Cornea, Răzvan Muntean, Daniel Mathe – portari, Răzvan Dragomir, Radu Cune, Claudiu Farcaş, Mihai Tuluc – extreme, Alexandru Voina, Mădălin Griogore, Daniel Morar – interi, Alexandru Marian, Mădălin Frăţilă, George Drăghici – centri, Florin Bad şi Radu Ciorbea – pivoţi. „Şi anul trecut am ajuns la turneul semifinal, dar acum ne-am dori să depăşim această fază. Sper să ne calificăm în primele 8 echipe din ţară, deşi avem parte de adversari foarte puternici. Oricum, faptul că găzduim turneul semifinal ne obligă să trecem mai departe”, a declarat antrenorul Mircea Oprea, LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea