FOTO: Grupare specializată în trafic de persoane, proxenetism și spălare de bani, destructurată de BCCO Alba Iulia și DIICOT – Percheziții în Alba, Cluj, Bihor, Mureș, Olt și în zona Augsburg din Germania

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba Iulia şi procurorii D.I.I.C.O.T. au destructurat o grupare infracţională organizată, care ar fi exploatat 32 de tinere, determinându-le să practice prostituţia în Italia, Germania, Austria şi Belgia.

proxenet01
Sunt în derulare 21 de percheziţii domiciliare în România, iar poliţişti din Germania efectuează 5 percheziţii în locaţii din zona Augsburg.

USR - Alegeri parlamentare 2020

La data de 4 martie a.c., poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba-Iulia, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Alba Iulia, efectuează 21 de percheziţii domiciliare, la persoane bănuite de constituirea unui grup infracţional organizat, trafic de persoane, proxenetism internaţional şi spălare de bani.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

În fapt, din cercetări a reieşit că, începând cu anul 2001, membrii grupării infracţionale ar fi racolat tinere, cu o situaţie materială precară, pe care le-ar fi obligat să practice prostituția în ţări precum Italia, Germania, Austria şi Belgia.

În timp, activitatea infracțională a grupării s-a mutat, în principal în Germania, zona Augsburg.

Multe dintre fetele exploatate au devenit, în timp, dependente emoțional de proxeneți, fiind într-o perpetuă stare de temere față de aceștia şi rămânând sub controlul lor perioade îndelungate de timp, membrii grupării recurgând la constrângerea fizică şi emoţională.

În ultimii ani, liderul grupării ar fi efectuat investiții în afaceri imobiliare, banii proveniți din trafic de persoane și proxenetism internațional fiind introduși într-o afacere aparent legală. Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat că sumele de bani obţinute, prin aceste procese de spălare bani, se ridică la 2.395.988 de lei şi 183.758 de euro.

Cei 25 de membri ai grupării infarcţionale precum şi 25 de martori vor fi conduşi la sediul D.I.I.C.O.T. Alba, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.

Acţiunea se desfăşoară cu sprijinul poliţiştilor din structurile de combatere a criminalităţii organizate din Hunedoara, Sibiu, Cluj Napoca precum şi al poliţiştilor Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţei Române.

La acţiune participă şi jandarmi din judeţele Alba, Cluj, Bihor, Mureș şi Olt. (Z.U.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

19 Comentarii

dsfsf 4 martie 2016 at 15:56

Era cazul sa nu mai inchideti ochii !!

AlinC 4 martie 2016 at 16:17

Sa intelegem ca 15 ani au dormit cei de la Diicot sau nu au vrut sa vada? Mai ales ca era totul pe fata

vasalie 4 martie 2016 at 17:03

no ca li- s-o gatat si la astia

corrado 4 martie 2016 at 17:34

mi-e dor de vremurile cand politia batea nu te ducea de brat, te calca efectiv pe cap de ti se stergea zambetul de pe fata. grobianul asta paseste senin agale cu mascatii, il umfla rasul, n-are nicio treaba

dolfi 4 martie 2016 at 20:18

erau alte vremuri…
Era si o vorba:

Militia este inima partidului, care bate, bate, BATE!

Bdj kg 4 martie 2016 at 18:02

15 ani au fost filati ca sa’i poata inchide destul!
Era cazul si asteptarea a fost lunga..
O sa creasca rata somajului pe judet ????
Rade de frica , sper sa fie inchis pe veci atat el cat tot clanul!
S’a terminat smecheria zdrentelor !

Arciupiciu 5 martie 2016 at 9:53

Ai perfecta dreptate … e imposibil sa nu-i inchida 😉 Doamne ajuta !

vafrecinvidiosilor 4 martie 2016 at 18:21

Ma invidiosilor sa il su…ti pe om. Eu cred ca voi il stiti si in libertate erati in curul lui dar iasa omu si va face pe voi fetite…

AlinC 5 martie 2016 at 2:05

Pana sa faca el pe altii fetite sclavule va fi facut el fetita ani buni pe Aiud :-))) HA HA HA

Zonal 4 martie 2016 at 19:13

Poate ajuta Dumnezeu si se termina cu mafia de pe tarnava mica… Ne rad in nas, se plimba cu porsche si cu jeppurile, mustangurile alea lor, rusine romania, 15 ani??? Macar sa le dea 30 de ani.

SF 5 martie 2016 at 2:07

De nota 10 (ani) e,stai acolo cuminte lingatorule ca nu stii ce vorbesti 😉

pixu 5 martie 2016 at 2:17

Da cine e grobianu asta penal?

crina 5 martie 2016 at 2:30

De 15 ani se stie in orasul Blaj ca Boitor si clanul sau se ocupa cu proxenetism. De unde bani de masini,case, constructii daca nu a lucrat 1 zi? Se zvoneste ca e implicat intr-un proiect imobiliar (construieste niste blocuri) cu un senator!! Spalare de bani!!! Politia a dormit 15 ani?????

mihai din Blaj 5 martie 2016 at 2:34

Se stia de mult ca e peste, se stiu si fete care „lucreaza” pt el. Politia a dormit atatea ani sau au primit mita ca sa inchida ochii? Noroc ca au intrat nemtii pe fir si asa au actionat si romanii! Sa vedem continuarea…

mihai din Blaj 5 martie 2016 at 10:16

Eu nu-i doreac raul doar vreau ca justitia sa functioneze! daca a gresit trebuie sa plateasca! Trebuie distruse retelele de proxenetism,trafic de persoane, si toti coruptii sa cada si ei!! E prea multa mafie in Romania ce fura direct/indirect de la fiecare dintre noi

Bulă 5 martie 2016 at 12:19

@mihai din Blaj

Fii sincer, n-ai fost nici o data la „fetitele” de pe sosea?

mihai din Blaj 5 martie 2016 at 16:41

Bula, nu am fost si nici nu voi merge. Intrebarea ta e oricum irelevanta…

Bulă 5 martie 2016 at 20:56

„Irelevanta” intrebarea mea?
Nu stii ce spui!

mihai din Blaj 6 martie 2016 at 2:14

@Bula
Da, e irelevanta intrebarea! Nu este important & nu intereseaza pe nimeni sa afle raspunsul la intrebarea ta. Ceea ce este important este ca mafia sa fie anihilata si politia/justitia sa isi faca datoria!