La ediția inaugurală a turneului “Cupa Ograda cu Struți” | Patru titluri cucerite de reprezentanții TC Sun Alba Iulia

Rezultate de apreciat au înregistrat reprezentanții clubului Tenis Club Sun Alba Iulia la turneul de tenis de câmp “Cupa Ograda cu Struți”, ediția întâi, desfășurată de curând la Sebeș,

Întrecerea s-a desfășurat la mai multe categorii de vârstă, masculin și feminin, 10 ani, 12 ani, 14 ani și 16 ani. Astfel, tenismenii din Cetatea Marii Uniri au dominat competiția și au acaparat podiumul de premiere, cu 4 locuri întâi, un loc doi și 3 locuri trei. Dar iată rezultatele:

*Biana Maria Moldovan – locul întâi la 14 ani, feminin;

*Alexandru Manu – locul întâi la 14 ani, masculin;

*Roxana Brândușa Dumitru – locul întâi la 12 ani, feminin;

*Eduard Pitu – locul întâi, la 12 ani, masculin;

*Mara Tampea – locul doi la 12 ani, feminin;

*Mihail Ștefan Bercu și Mircea Nicolas Plopeanu – locul trei la 12 ani, masculin;

*Ilinca Maria Boca – locul trei la 10 ani, feminin.

Sunt o generaţie bună. Formează un grup de valori apropiate, ceea ce-i ajută şi îi ridică”, a punctat antrenorul Călin Moldovan (TC Sun Alba Iulia)

La categoria 16 ani feminin, Daria Ștefania Gligor (CS Mova Alba Iulia) a fost prima, cu trei victorii, fără a ceda vreun set, după turneul final (fiecare cu fiecare). La 14 ani, Briana Maria Moldovan (TC Sun Alba Iulia) a învins-o în finală pe Alexia Radoane (CS Mova), scor 6-2, 6-0, după ce în penultimul act a trecut de Giulia Pienariu (Sebeș, CS Mova), cu același scor. Brândușa Roxana Dumitru (TC Sun Alba Iulia) s-a impus la categoria 12 ani, feminin, după o finală împotriva colegei de club Mara Tampea, un ultim act dramatic, încheiat cu scorul 0-6, 6-3, 11-9. În categoria similară, la masculin, Eduard Pitu (TC Sun Alba Iulia) l-a depășit, cu un dublu 6-3 pe Denis Sumedrea (Dinamo Brașov). Alexandru Manu (TC Sun Alba Iulia) s-a impus fără set pierdut, la categoria 14 ani, derulată tot în sistem tip turneu final. Felicitări!