Volei Alba Blaj s-a impus cu emoții, în Sala “Timotei Cipariu, cu CSM Lugoj, scor 3-1 (25-20, 20-25, 25-14, 25-15), în al doilea meci al anului și totodată al returului Diviziei A1.

Iar dacă jocul anterior, cu Dinamo s-a dovedit o simplă joacă, de data aceasta echipa lui Darko Zakoc a avut mult de suferit în prima parte a jocului. După 1-1 neașteptat la seturi, deținătoarea titlului și-a etalat adevărata față în următoarele seturi, pe care le-a dominat copios.

Partida a durat 97 de minute, cu jumătate de oră mai mult decât disputa cu Dinamo, cel mai multe puncte în tabăra gazdelor fiind realizate de Bojana Milenković – 21, Ioana Baciu – 18 și Bojana Čelić-Markovic – 14.

Campioana nu a avut o prestație reușită împotriva formației din Banat, fiind obligată mereu să alerge după adversare până la jumătatea celui de-al treilea set. Cu o zi înainte, CSM Lugoj a furnizat supriza trecând de Dinamo în 5 seturi, însă oboseala celor aproape două ore de joc nu le-a împiedicat pe vizitatoare să ofere o replică mult peste așteptări și să pună multe problemei deținătoarei titlului.

Relaxată, formația din “Mica Romă” a început cu nou-venita Regan Hood Scot și Irina Malkova în formula de start, iar partida a fost extrem de echilibrată. Nemulțumit de prestația elevelor sale, Zakoc a apelat la scorul de 15-16 la ceea ce n-a făcut în jocul cu Dinamo, a solicitat time-out și a introdus-o în teren pe Celic-Markovic. Au urmat 6 puncte la rând reușite de blăjence ce s-au îndreptat spre adjudecarea setului.

Când se credea că lucrurile au reintrat în matca lor firească, meciul a luat o cu totul altă turnură în setul al doilea, în care CSM Lugoj s-a aflat în permanență în față. Oaspetele au condus cu 14-12, moment în care Darko a simțit pericolul, a solicitat iarăși time-out și a aruncat-o în luptă și pe Jovana Kocić. Nu s-a repetat istoria din primul parțial, întrucât bănățencele nu au cedat și s-au distanțat la 17-13, 22-17 și 24-19, având la dispoziție 5 mingi de a reuși egalarea.

După cum a debutat al treilea set, în care Lugojul a condus cu 10-7, se părea că scenariu se perpetuează, însă deținătoarea titlului și-a reglat tirul, a ridicat ritmul de joc, și a făcut 5 puncte consecutive, preluând decisiv conducerea, până la 21-13 și 23-14.

Până la 10-11 au mai rezistat lugojencele în ultimul set, moment în care a venit o nouă serie perfectă a Blajului, ce s-a distanțat decisiv pe tabelă, conducând cu 16-11, 20-12 și îndreptându-se spre adjudecarea tuturor punctelor

Peste două săptămâni, între 5 și 7 februarie, tot în Sala “Timotei Cipariu”, se va desfășura al doilea turneu al anului, adversarele fiind CS Medgidia și Rapid București.

Volei Alba Blaj: Ana Antonijević – două puncte, Ioana Baciu – 18, Maja Aleksić – 6, Regan Hood Scott – două puncte, Irina Malkova – 4, Bojana Milenković – 21, Silvija Popović – libero; au mai intrat Bojana Čelić-Markovic – 14, Jovana Kocić – 4; Ștefania Cheluță, Francesca Alupei, Réka Bleicher, Aleksandra Spasenic, Ramona Rus.

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul!

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena, mâine și sâmbătă fiind prevăzute alte două întâlniri, de la ora 20.00, în […]