Unirea Alba Iulia a ratat într-un mod lamentabil examenul cu Gloria Bistrița, scor 0-4 (0-0), de pe „Cetate”. „Alb-negrii” au capotat la reluare fiind învinși de hat-trick-ul experimentatului Curtuiuș, căruia i se adaugă reușita lui Stoianof, fostul cugirean. Gruparea din Cetatea Marii Uniri este în zodia dezamăgirilor, cu a 6-a înfrângere din 7 meciuri și al treilea eșec din tot atâtea dispute pe „Cetate”.

Uniriștii s-au prezentat sub orice critică într-o partidă considerată extrem de importantă și simt fiorul rece al ultimelor poziții, retrogradarea nefiind o simplă amenințare a momentului. După o primă repriză palidă, fără fotbal, cu o singură fază (Cl. Morariu, 37), la reluare amfitrionii s-au prăbușit iremediabil după deschiderea scorului, o adevărată lovitură de măciucă pentru cea mai slabă defensivă a seriei, intrată într-o degringoladă totală! Alba Iulia a ajuns jos de tot, fiind învinsă net de o echipă ce pierduse toate cele trei jocuri externe, în vreme ce contraperformanțele pe „Cetate” se înșiră: 0-5 cu CS Hunedoara, 0-4 cu Bistrița, niciun gol marcat în 180 de minute, 9 primite!

*Momente de rușine

Unirea Alba Iulia trăiește unul dintre cele mai umilitoare momente ale existenței, după ce acum un deceniu era în Liga 1. Accepți rușinea, te raportezi la trecut și te întrebi de ce s-a ajuns aici? Gruparea albaiuliană a devenit echipă pe seama căreia îți ajustezi golaverajul, ciuca bătăilor în eșalonul terț. Aș fi vrut să scriu de ce nu renunță Mihai Dăscălescu, să mă întreb de ce primăria albaiuliană nu se implică pentru a salva un club ajuns în pragul dezastrului, deși se tot promite de vreun an, să înțeleg ce l-a determinat pe antrenorul Valentin Sinescu să-și riște imaginea în asemenea mod, să pricep care este nivelul valoric al actualilor echipieri, într-o formație mediocră, dar mă limitez să accept realitatea, așa cum este, o umilință perpetuă, și să adaug ceva: așa nu se mai poate continua, chiar dacă este clar că jucătorii nu pot mai mulț!!!

*Sinescu: „Dacă nu privim realitatea în față, ne păcălim singuri”

Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat în actul secund, când trei dintre reușitele adversarului s-au produs la grave greșeli ale noastre. Golul primit rapid a fost ca o lovitură în moalele capului, ne-a bulversat. Dacă nu privim realitatea în față, ne păcălim singuri și rămânem prizonierii acestui cerc vicios. Noi avem de dus o luptă foarte dură, ingrată, cu limitele noastre. Am tot sperat, dar văd că lucrurile trenează„, a spus antrenorul Valentin Sinescu.

*0-1, MIN. 47: CURTUIUȘ marchează cu o foarfecă pe spate, spectaculoasă, sub bară, profitând de erorile defensive și neatenția lui Ciorgovean (primul șut pe poartă al vizitatorilor)

*0-2, MIN. 55: CURTUIUȘ a realizat dubla, după o centrare de pe stânga, reluare din apropiere

*0-3. MIN. 70: CURTUIUȘ a șutat de la 16 metri, plasat, în dreapta lui Ciorgovean, reușind hat-trick-ul

*0-4. MIN. 77: STOIANOF a șutat în diagonală, din dreapta, în colțul lung

O primă repriză de factură modestă, disputată în nota echilibrului, dar la reluare Gloria și-a impus, lejer, punctul de vedere. După 0-2, Joca (60) a ratat o ocazie imensă, iar Vărărean (86) a șutat în transversală!

Prima ocazie a jocului s-a produs în minutul 37, când Morariu a șutat de la 14 metri, iar Ivan a deturnat în corner

Echipe:

Unirea Alba Iulia: Ciorgovean – Bârdea, Scrob, Mâlnă, V. Codrea, Mocanu – Pocol (59, Haj), Dehelean, Al. Giurgiu/cpt, Cl. Morariu (89, Sg. Tineiu) – Fetița (87, Lupea). Pe bancă: Bartok, Bakcsi, An. Moldovan, Oneţ, Jurj, C. Dănilă. Antrenor Valentin Sinescu – principal, Marcel Rusu – secund.

Gloria: Ivan – Milandru, Meșter, Potra, A. Dicu, Trifan (67, Sulici), B. Pop (80, Vărărean), Nalați/cpt (71, Stoianof), Joca (80, Chirleșan), Curtuiuș, Enescu; rezerve Checicheș, Runcan, Mihali, Mitruscsak, Andrecuț. Antrenor Dănuț Matei.

Arbitri: Val. Florescu (Sf. Gheorghe), H. Recsenyedi (Sf. Gheorghe), Z. Tamași (Odorheiu Secuiesc) Observatori I. Duma (Sibiu), M. Boru (Reșița)

Avertismente: Trifan (2)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]