Într-o partidă de verificare, în „Arini”, ŞSurianu Sebes - Industria Galda 110urianu Sebeş – Industria Galda de Jos, scor 1-1 (0-0), goluri marcate de Coltor (85), respectiv Cr. Bodea (73).

Echipa din „Arini” şi-a prezentat lotul cu care va ataca promovarea în Liga a 3-a, dacă așa se poate numi un meci amical, în care spectatorii au putut vedea la lucru jucătorii achiziționați, fără o ceremonie prealabilă, sau anunțarea numelor. Ba mai mult, fotbaliștii din Sebeș au afișat un echipament inedit, cu maieuri peste tricouri!

Partida în sine a fost anostă în marea majoritate a timpului, până în ultimele 20 de minute. Cum la precedentul duel direct a învins Șurianu, în deplasare, au existat destui nervi și tensiune în câmp, mostră fiind cartonașul roșu văzut pe P. Muntean (Șurianu Sebeș) în minutul 43, pentru cumul de două avertismente, însă gazdele au jucat în efectiv complet până la finele mitanului inaugural.

*Gazdele au egalat în inferioritate

Meciul s-a încins în final, Cr. Bodea (73) deschizând scorul cu un șut în diagonală. Peste două minute, Sebeșul a rămas în inferioritate, din pricina accidentării lui R. Trif (toate înlocuirile erau epuizate, iar jucătorii schimbați deja făcuseră baie). Și așa însă Șurianu a egalat însă, grație execuției lui Coltor (85), lovitură liberă de la 18 metri, dar ultimul cuvânt l-a avut A. Câmpean (90) – șut violent în transversală. „Meci foarte bun de pregătire, dar din păcate Frențiu și Al. Man au suferit accidentări, situație care ne încurcă în perspectiva partidei de Cupă cu Sănătatea Cluj„, a declarat Paul Ciucă, acesta folosindu-l în primul unsprezece pe S. Boloș (CNS Cetate Deva), ultimul transfer al Galdei.

La final, cele două cluburi au negociat împrumutul lui Fulea la Industria, însă mutarea a căzut, după ce părțile au fost aproape de un acord.

Echipe: *Șurianu: N. Bănică – Iclănzan, I. Grozav, Potopea, Șt. Radu – Ludwig, Oniche – P. Muntean, M. Cristea, Cl. Marcu – Val. Drăgan; au mai intrat D. Pop, Rahovean, Trifa, Cl. Oara, Ad. Lăcătuș, Weiner, R. Trif, M. Neagu, Fulea, Bălaș, Coltor (absenți I. Radu, Șuteu); *Industria: Căt. Ștef – Olar, Al. Man, Haiduc, Boancă, Frențiu, D. Lupșan, Boloș, Cr. Bodea, S. Mureșan, Cernea; au mai evoluat Iancău, A. Câmpean, Cioplântă, Ad. Voicu, Cioară, Baghiu, Costea, P. Man, R. Kelemen (Cetate Deva – în probe, nu va fi păstrat); absenți Căt. Ivașcu, Ov. Oniga, Baghiu, Vonya.

[nggallery id=2545]

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]