FOTO. Performanța Ighiu, eliminată de ASA Târgu Mureș din Cupa României la penalty-uri

Performanța Ighiu a fost eliminată, miercuri, la penalty-uri (scor 5-3) din Cupa României de ASA Târgu Mureș, după ce scorul pe tabelă arăta 1-1 după 120 de minute de joc. Târgmureșenii au înscris de cinci ori la loviturile de departajare, în vreme ce ighienii au marcat de trei ori, din patru lovituri, unica ratare fiind cea a lui Cl. Marcu.

LIVE SCORE: ASA Târgu Mureș conduce Performanța Ighiu cu 1-0, la pauză, pe Stadionul Cetate din Alba Iulia, în cadrul fazei a IV-a din Cupa României. Oaspeții au marcat după un șut al lui Stoica Alexandru, deviat în propria poartă de Olălău Cosmin.

Minutul 67: Performanța Ighiu a egalat prin Fetița Răzvan.

Minutul 90: Cele două echipe se află la egalitate după cele 90 de minute de joc și intră în prelungiri.

*Mihai Manea: „Am demonstrat că putem mai mult! Suntem dezamăgiți”

Puteam mai mult, am demonstrat asta în teren. Acesta este fotbalul, ne-am ridicat la nivelul unei dispute cu o divizionară secundă, am ratat ocazii importante și, din păcate, munca noastră nu s-a concretizat printr-o calificare. Este un moment greu din punct de veder al refacerii pentru meciul de la Ghimbav. Din păcate, unii dintre jucători nu au evoluat pe măsura așteptărilor„, a spus antrenorul Mihai Manea.

Performanța Ighiu a fost eliminată dramatic din Cupa României de fosta prim-divizionară ASA Tg. Mureș, pe “Cetate”, ratând șansa să aducă o echipă de Liga 1 în Alba. Dacă etapa precedentă formația lui Mihai Manea a jubilat eliminând după loviturile de departajare pe conjudețenii de la Metalurgistul Cugir, acum a trăit, în sens contrar, emoțiile tranșării calificării la penalty-uri, “ghinionistul” fiind Cl. Marcu. Divizionara terță a jucat de la egal la egal cu o echipă ce abia în vară a părăsit prima scenă, dar, din păcate, a sfârșit părăsind competiția “KO”, după 120 de minute echillibrate în care ambele echipe au condus, pe rând, ostilitățile.

Trupa lui “Papi” Popescu a condus la pauză grație mingii deviate de Olălău (43), la șutul lui Stoica, dar la reluare Performanța a preluat inițiativa și a egalat prin golgheterul Fetița (67). S-a intrat în prelungiri, dar ghinionul a fost de partea gazdelor, întrucât în minutul 103 mingea șutată de același Fetița a lovit bara!  La penaltyu-ri au marcat Circov, Tineiu, Fetița, a ratat Cl. Marcu; respectiv Băjan, Iacob, Luca, Killyen, Licu

Știrea inițială: Mirajul posibilului duel cu o echipă de Liga 1 este principala miză  a confruntării de pe “Cetate”, între Performanţa Ighiu şi ASA Tg. Mureş, contând pentru etapa a 4-a a Cupei României.

Gruparea ighiană, liniştită după succesul din derby-ul judeţean cu Metalurgistul Cugir, încearcă să dea lovitura şi să se califice în faza “16”-imilor de finală.

Fostă prim-divizonară până în vară şi vicecampioană în 2015 (an când a cucerit Supercupa României), ASA Tg. Mureş este pregătită de un conjudeţean, antrenorul Marius “Papi” Popescu, demis recent de la “U” Cluj, colega de serie a Performanţei, clasându-se pe locul al 4-lea în eşalonul secund la mijlocul turului. FRF va premia şi protagonistele jocurilor, o victorie însemnând 3000 de euro, iar pierzătoarea va încasa 1000 de euro.

Echipele de start:

Performanța: Zăvoi – Olălău, Potopea, Iclănzan, Ad. Mărginean – Trifa, Ludwig (55, Tineiu) – Fetița, Hidișan (78, Unguru), Cl. Marcu – Cl. Oara (72, Circov); rezerve Boldi, Medeșan, Istrate, E. Crișan. Antrenor Mihai Manea.

*ASA: Moga – Kilyen, Băjan, Mijokovic, D. Panait, P. Iacob, Candrea (cpt.), Laso, Licu, Petriş, Al. Stoica, rezerve: Negruşa – Petra, Mendy, R. Iliescu, Bordaş, C. Sîrbu, Tornyai. Antrenor: Marius Popescu