Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/ CS „Mica Romă” Blaj) a terminat pe poziția a 5-a, din postura de debutantă, proba de 3000 de metri obstacole din cadrul Campionatului Balcanic pentru juniori 1 de la Istanbul, cu Personal Best (PB), la primul concurs internațional din carieră.

Eleva antrenoarei Cristina Man a înregistrat timpul de 11 minute și o secundă, cu 5 secunde mai bun decât precedentul, înregistrat la Cluj-Napoca (11:06.58), în urmă cu o săptămână, când a devenit vicecampioană națională.

A fost prima întrecere internațională pentru Mihaela, care a fost cea mai mică ca vârstă dintre concurente. A avut o abordare foarte curajoasă a cursei, în primii doi kilometri aflându-se în trio-ul fruntaș. Din păcate lipsa de experiență și-a spus cuvântul în ultimul kilometru al cursei. O felicit din toată inima, este un copil care merită mult, o sportivă muncitoare și talentată. În următoarele concursuri sperăm să îmbunătățim performanta şi să coboare sub pragul psihologic de 11 minute”, a spus Cristina Man (vicepreședintele FRA).

Cea de-a 51-a ediție a Campionatelor Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20) se desfășoară sâmbătă și duminică (12-13 iunie) la Istanbul, iar România este reprezentată de 50 de atleți (21 la feminin și 29 la masculin).

Mihaela Blaga, o veritabilă speranță a altetismului românesc, a împlinit 17 ani în 4 martie și în Turcia a fost la a treia cursă de 3000 metri obstacole abordată. În urmă cu trei săptămâni a cucerit Cupa României, în proba de 2000 de metri obstacole. În 2021, eleva antrenoarei Cristina Man și-a trecut în palmares patru distincții naționale, după ce în luna martie a reușit performanțe extraordinare la Campionatele Naționale de atletism Under 18 (categoria sa de vârstă) de sală, unde a fost în două rânduri medaliată, cu aur în proba de 3000 metri și argint în proba de 1500 de metri. Blăjeanca a concurat la cel mai înalt nivel în ambele curse, reușind de fiecare dată să-și îmbunătățească recordul personal (PB) și adjudecându-și distincții prețioase, deși nu era cotată printre favorite!